ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ № 1.
Дидактичні принципи і методи на уроках географії в старшій школі.
Мета: закріпити знання про принципи та методи навчання географії, сформувати уміння підпорядковувати процес навчання географії у старшій школі дидактичним принципам, ефективно поєднувати на уроці різні методи навчання, виходячи з особливостей змісту курсу економічної і соціальної географії світу та вікових особливостей учнів старшої школи.
Обладнання: навчальні програми та шкільні підручники для 10-го класу.
Хід заняття
Теоретичний блок
1. Що таке принципи навчання? Висвітлити різні підходи до класифікації принципів навчання.
2. Розкрити сутність наступних принципів навчання на уроках географії:
- принцип науковості;
- принцип доступності;
- принцип систематичності і послідовності в навчанні;
- принцип наочності;
- принцип самостійності (свідомості) і активності учнів у навчанні;
- принцип зв’язку навчання з життям;
- принцип індивідуального підходу до навчання (індивідуалізації та диференціації);
|
|
- принцип виховуючого навчання.
3. Охарактеризуйте різні підходи до визначення методів навчання.
4. Класифікації методів навчання. Характеристика класифікації методів навчання за джерелом знань та за рівнем навчально-пізнавальної діяльності учнів.
5. Які методи навчання забезпечують ефективне вивчення географії в старших класах?
6. Чим повинен керуватися вчитель при виборі методів навчання в старшій школі?
Практичний блок
Завдання 1. На конкретних прикладах довести актуальність принципів науковості, доступності, наочності, самостійності (свідомості) і активності учнів у навчанні та принципу зв’язку навчання з життям при вивченні географії в старшій школі. Відповідь підтвердити висловами відомих географів і методистів про значення цих принципів в навчанні географії.
Завдання 2. Запропонувати шляхи активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів при вивченні однієї з тем курсу (за вибором).
Завдання 3. Розробити фрагменти уроків з використанням частково-пошукового та дослідницького методів навчання.
Завдання 4. Розробити сценарій рольової гри до однієї з тем курсу економічної і соціальної географії світу.
Завдання 5. Розробити питання для бесіди до однієї з тем курсу економічної і соціальної географії світу.
Завдання 6. Підготуватиповідомлення на одну із запропонованих тем
Теми для повідомлень:
1. Шляхи активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів на уроках географії в старшій школі.
2. Сучасні активні методи навчання географії в старшій школі.
3. Проблема вибору методів навчання в процесі підготовки до уроку географії в старшій школі.
|
|
4. Дидактичні принципи як керівні ідеї процесу навчання географії.
5. Рольові ігри на уроках географії в старшій школі.
6. Дослідницька робота учнів в процесі вивчення курсу економічної і соціальної географії світу.
7. Методи проблемного викладу знань на уроках географії в старшій школі.
Домашнє завдання: повторити методи і прийоми роботи з різними засобами навчання на уроках географії.