— Чого навчалися на уроці?
— Які звуки позначає буква щ?
Урок 109. ВИМОВА І ПОЗНАЧЕННЯ ЗВУКІВ [дж], [дз], [дз’]
Мета: повторити знання учнів про вимову і позначення звуків [дж], [дз], [дз]; продов- жити роботу над розвитком зв’язного мовлення учнів; розширювати словниковий запас; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Повідомлення теми та мети уроку
Мовні ігри
Гра «Нові слова».
— З букв одного слова складіть кілька нових слів. (Наприклад: айстри — рис, тир, старий, рий...)
Жайворонок —
сінокосарка —
ластівка —
листоноша —
Гра «Утвори слово».
Учитель пропонує замінити у словах виділені букви, що позначають дзвінкі приголосні, буквами, що позначають парні їм глухі.
Б ив, б рати, ве з ло, ж ар, д ерти...
Повторення правил сидіння за партою під час письма
Закріплення навичок письма вивчених букв
Письмо великих букв із заокругленням уліво: І, Ї, Г, Ґ, П, Т, У, Р.
Словникова робота
|
|
Цукор, чотирнадцять.
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 79)
Підготовка руки до письма, виконання каліграфічних вправ
Завдання 1
— Напишіть каліграфічно:
Б б бдж дзь бджола джміль дзьоб
Пропедевтика української мови
— Буквосполучення дж, дз при переносі розривати не можна!
Виконання письмових вправ
Завдання 2
— Уважно прочитайте слова.
— Які слова ви зустріли вперше?
— Що вони означають?
— Назвіть звуки, які позначають виділені букви.
Завдання 3
— Випишіть спочатку слова з буквосполученням дж, а потім — із дз.
— Вимовте звуки у виділених словах.
Завдання 4
— Установіть межі слів і запишіть речення.
ДЗЮРЧИТЬПІДЗЕМНЕДЖЕРЕЛО.
Завдання 5
— Побудуйте і запишіть речення з поданих слів.
Золотисті, літають, в, бджоли, квітах. Пив, Микола, воду, польову, джерельну.
Фізкультхвилинка
ЇЖАЧОК
Йшов по лісу їжачок, | (Ходьба на місці.) |
В нього шубка з голочок. Ніс багато грушечок, Аж болів йому бочок. | (Нахили тулуба в сторони.) |
Раз, два, три, чотири, п’ять! Зупинився спочивать. | (Присісти.) |
Піклувався їжачок Про маленьких діточок, Чарівних, непосидючих, Дуже милих і колючих. | (Стрибки.) |
IV. ПОВТОРЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Мовленнєва діяльність
— Поміркуйте і доберіть слова-родичі. (Слова-родичі мають спільну частину, однакову за значенням.)
Дзвін,...,...,...,...
Робота у зошиті
— Спишіть слова, поділяючи їх для переносу.
Ґудзик, подзвонити, задзюрчали, задзеленчали.
— Спишіть слова. Поставте над словами наголос. Поділіть їх на склади.
Джміль, джерело, джем.
— Зі слів кожного рядка складіть і запишіть речення.
|
|
yyлітають, пухнасті, над, квітами, джмелі;
yyполе, в, полетіли, працьовиті, бджілки.