Осінь така мила, осінь славна Осінь матусі їсти несе: Борщик у горщику; Кашка у жменьці; | Скибка у пазусі; Грушки у фартушку. Осінь така мила, Осінь славна, щира. (П. Тичина) |
Урок 25
Тема: БУКВА «ща»,ПОЗНАЧЕННЯ НЕЮ ЗВУКОСПОЛУЧЕННЯ [шч]
Мета: уточнити і закріпити знання учнів про букву щі звуки, які вона позначає; розвивати вміння ділити слова на склади, виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Замініть звук [ш] звукосполученням [шч]. Запишіть слова, що утворилися. Поставте наголос.
Пишу (пищу), шипучий (щипучий), шабель (щабель), ширити (щирити),плюш (плющ).
— Які слова вам були незрозумілі?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— На сьогоднішньому уроці ми більше дізнаємося про букву щ та звуки, які вона позначає.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 38-40)
Вправа 105. Учні читають вірш, називають слова із буквою щ.
— Пригадайте, які звуки позначає буква щ. Назвіть їх.
|
|
— Доберіть і запишіть сім слів із буквою щ. Можете скористатися словником.
— Звірте свої висновки з правилом на с. 38.
Вправа 106 (робота в групах)
— Прочитайте українську народну дитячу пісеньку.
— Розкажіть, чи доводилося вам її співати? Якщо ні — вивчіть її напам’ять і проспівайте.
— Назвіть букву, яка часто трапляється в словах пісеньки. Випишіть слова з цією буквою.
Вправа 107. Учні слухають текст і відповідають на запитання.
— Чому щиглика вважають однією із найгарніших пташок?
— Де оселяються щиглики?
— Чому щиглики — корисні птахи?
— На що схоже гніздо щиглика?
— Доведіть, що у слові щигликзвуків більше, ніж букв.
Вправа 108. Учні читають текст спочатку мовчки, потім — уголос, позначають кінцівку кожного речення зниженням голосу і паузою.
— Спишіть текст, не повторюючи слова Сашко. Використайте слова: він, хлопчик........
— Підкресліть слова з буквою щ. Поясніть, які звуки вона позначає.
Вправа 109. Учні читають прислів’я, пояснюють, як вони їх розуміють.
Фізкульгхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
— Прочитайте прислів’я. Букви я, є, ю, ї, що позначають два звуки, підкресліть двома рисками; букви я, є, ю, що позначають один звук,— однією.
• Хто працює — той не бідує.
• Язиком так і сяк, а ділом ніяк.
• Шануй учителя, як родителя.
• Щоб рибу їсти, треба у воду лізти.
• Хто хвалиться, той кається.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які звуки позначає буква щі
— Наведіть приклади слів із буквою щ.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.40,вправа 110.