— Спишіть слова. Поставте над словами наголос. Підкресліть букви, що позначають приголосні звуки.
Хвалько, хвалиться, хвала, хвіст, хвіртка, хвилина.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми дізнаємося, за якою ознакою поділяються приголосні в українській мові.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 40-41)
Вправа 111. Учні прикладають долоньку до гортані і чітко вимовляють звуки парами.
— Назвіть звуки, під час вимови яких ви чуєте голос і шум.
— Вимовте звуки, які утворюються тільки з участю шуму, без голосу.
— Прочитайте і запам’ятайте правило на с. 42.
Вправа 112
— Розгляньте таблицю парних дзвінких і глухих приголосних звуків.
— Прочитайте таблицю решти приголосних, що не утворюють пар.
— Потренуйтеся в попарному вимовлянні дзвінких і глухих звуків.
— Пам’ятайте, що під час вимови глухих звуків голосу зовсім не чути.
— Переконайтеся, що всі приголосні звуки української мови належать чи то до глухих, чи то до дзвінких звуків.
Вправа 113. Учні читають слова і замінюють за зразком дзвінкий приголосний звук, по
значений виділеною буквою, парним глухим.
— Зробіть висновок про те, що сталося зі словами під час заміни звуків.
Злива (сильний дощ)— слива (фрукт). Ґуля (на лобі)— куля (земна). Жити (у світі)— шити (голкою). | Гори (вогнем)— хори (співають). Бити (палицею) — пити (воду). Дітоньки (діти)— тітоньки (тітка). |
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Робота в парах
— Прочитайте вірш. Знайдіть пари слів, що розрізняються дзвінкими і глухими приголосними.
В дощ шукав у лісі гриб,
Й захворів тепер на грип.
Лікував я довго зуб,
На обід поїв лиш суп. (Д. Чередниченко)
(Гриб — грип, зуб — суп)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— За якими ознаками поділяються приголосні звуки?
— Чи може один і той самий звук бути то дзвінким, то глухим?
— Назвіть пари приголосних за дзвінкістю — глухістю.
— Які звуки називаються дзвінкими? А глухими?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 41, вправа 114, правило — с. 40.
Урок 28
Тема: ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ СЛІВ ІЗ ДЗВІНКИМИ ПРИГОЛОСНИМИ В КІНЦІ СЛОВА Й СКЛАДУ
Мета: навчати учнів правильно вимовляти слова з дзвінкими приголосними; поглибити знання про дзвінкі та глухі приголосні; розвивати орфоепічну чіткість, вміння виконувати звуко-буквений аналіз слів; виховувати бережливе ставлення до книги.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 41, вправа 114)
— Прочитайте рядки, які вам найбільше сподобалися.
— Назвіть у виділених словах окремо дзвінкі й глухі приголосні звуки.