— Прочитайте, правильно вимовляючи слова з апострофом. Відгадайте, з якої казки цей уривок.
Напоїла курочка півника м’ятою, приклала гірчичник,— і пройшло.
— Спишіть, підкресліть букви, між якими стоїть апостроф.
Робота над загадками
— Прочитайте і відгадайте загадки. Випишіть слова з апострофом.
• Сам маленький, а шубка дерев’яна.
• Люблять мене, поважають, а б’ють мене, коли грають.
— Складіть звукову модель слова б’ють.
Коли так кажуть?
— Слова з апострофом слід читати так, щоб після твердих приголосних перед я, ю, є, ї звучав [й].
Робить п’яте через десяте. (Робити як-небудь.)
— Спишіть, поділяючи слова для переносу. Поставте наголос.
— Як треба переносити слова?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як вимовляються приголосні перед апострофом? Наведіть приклади.
— Перед якими буквами пишеться апостроф? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.65,вправа 178.
Урок 45
Тема: ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ У ВИМОВЛЯННІ, ЧИТАННІ ТА НАПИСАННІ СЛІВ З АПОСТРОФОМ
Мета: навчати учнів уживати апостроф після твердих приголосних б, п, в, м, ф, р перед я, ю, є, ї,які позначають по два звуки, переносити слова з апострофом; розвивати мовлення, мислення; виховувати сумлінне ставлення до навчання.
|
|
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 65, вправа 178)
— Поясніть уживання апострофа у словах.
— Прочитайте речення, яке відповідає схемі.
Гра «Допоможи Незнайкові»
— Прочитайте слова. Чи подобається вам їх звучання? Запишіть слова без помилок.
Буряк, ряд, бурян, подвіря, Рябко, піря.
— Чому в одних словах поставили апостроф, а в інших — ні?
— Підкресли букви, між якими стоїть апостроф.
Гра «З якої казки?»
— Прочитайте, правильно вимовляючи слова з апострофом. Відгадайте, із якої казки цей уривок.
На ранок баба набрала мичок і погнала солом’яного бичка пасти.
— Спишіть. Поставте наголос.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вдосконалювати вимову слів з апострофом перед я, ю, є, ї.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 66)
Вправа 179
— Прочитайте речення.
— Спишіть, вставляючи за потреби пропущені букви або апостроф.
— Виконайте звуко-буквений аналіз виділених слів.
Вправа 180 (робота в парах). Учні читають вірш, роблять висновок із прочитаного.
— Прочитайте висновок поета. Як ви його розумієте?
— Випишіть слова з апострофом. Поясніть одне одному їх написання.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ