Тема: ДОБИРАННЯ ЗАГОЛОВКІВ. ВПРАВЛЯННЯ У СТИСЛОМУ ПЕРЕКАЗУВАННІ ТЕКСТУ
Мета: навчати учнів добирати заголовки до текстів, встановлювати їхню відповідність змісту того чи іншого тексту; розвивати усне мовлення, вміння будувати зв'язні висловлювання; виховувати бережливе ставлення до книжок.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 80-81, вправа209)
— Який заголовок обрали до тексту?
— Поясніть значення слова ґроно. Вимовте звуки у цьому слові.
— Замініть слово ґроно близькими за значенням словами. (Кетяг, китиця)
Робота над деформованим текстом
— Запишіть речення так, щоб вийшов текст. Доберіть до нього заголовок.
Подули сильні вітри. Золотим килимом укрило воно землю. Прийшла золота осінь. Облетіло листя з дерев.
— З чого складається текст?
— Що можна дібрати до тексту?
— Як зв’язані між собою речення в тексті?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повправляємося у добиранні заголовків до текстів. Заголовок повинен відповідати змісту тексту. Прочитавши заголовок, людина має зрозуміти, про що йтиметься.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота над загадкою
• Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита.
Не людина, а всіх научає. (Книжка)
Бесіда за вправою 210(с. 81)
— Які книги ви любите читати?
— Де вдома ви зберігаєте книжки?
— Які правила поводження з книгою ви пам’ятаєте?
— Запишіть назви улюблених книжок.
Виконання вправи 209 (с. 80)
— Доведіть, що це текст.
— Розкажіть, про яку лікарню йдеться в тексті.
— Із завдання 3 доберіть заголовок до тексту. Поясніть свій вибір. (Усі заголовки не зовсім зрозумілі, окрім третього.)
Каліграфічна хвилинка
кн иж ня лікарня книжка
Книжкова лікарня
Виконання вправи 211 (с.87). Вправляння у стислому переказуванні тексту
— Прочитайте текст.
— Що означає слово бібліотека?
— Коротко розкажіть, про що йдеться в тексті.
— Доберіть заголовок.
— Закінчіть речення та запишіть його в зошити.
Слова у ній, їх ужито в тексті замість слів....... (бібліотека, книги).
Ознайомлення з правилом зв'язку речень у тексті (с 87)
— Чому потрібно уникати повторень одного й того самого слова у тексті?
Фізкультхвилинка
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота в групах
— Прочитайте текст.
— Доберіть заголовок з поданих варіантів.
— Обґрунтуйте свою відповідь.
Уже осінь. Білочка готується до зими. Цілий день вона носить жолуді, горіхи. Сушить і складає їх у своєму дуплі. З такими запасами не страшно звірятку взимку.
а) Білочка. б) Осінь. в) Осінні клопоти. г) Скоро зима.