Липа + нота = тварина. (Антилопа) Том + вата = зброя. (Автомат) | Риба + соки = фрукти. (Абрикоси) Вода + ринг = фрукти. (Виноград) |
— До вгаданих назв предметів доберіть слова — назви ознак.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Як називаються слова, що називають ознаки предметів?
— На які питання вони відповідають?
— Яку роль відіграють у нашому мовленні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 123, вправа 322.
Урок 86
Тема: ЗВ’ЯЗОК ПРИКМЕТНИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РЕЧЕННІ
Мета: показати учням на прикладах зв’язок прикметників з іменниками; навчати розпізнавати прикметники, ставити до них питання; розвивати увагу; виховувати наполегливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (с. 123, вправа 322)
— Прочитай назви предметів та пов’язані з ними назви ознак.
III. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
Гра «Замініть одним словом»
Невеликий предмет, найчастіше круглої форми, що слугує застібкою в одязі. (Ґудзик)
Га гу дз ґудзик
Загубила ґудзик
|
|
Ґава біля ґанку.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— З якими словами ознайомилися на попередньому уроці?
— На які питання відповідають слова — назви ознак?
— Згадайте вчорашню загадку про берізку. Чому не змогли її відгадати? (Бракувало слів — назв ознак.)
— Прочитайте ще один вірш.
Синє _____, синє _____,
Білий _____ в далині.
Понад морем — синій _____
Й білі __, наче сніг.
— Чи зрозуміло, про що йдеться в цьому вірші? Чому?
— Слово — ознака завжди пов’язане зі словом — назвою предмета, бо ознака не може існувати без предмета.
Синє небо, синє море,
Білий парус в далині.
Понад морем сині гори
Й білі хмари, наче сніг.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 123–124)
Вправа 323
— Прочитайте текст. Розкажіть, про що в ньому йдеться.
— За зразком вправи 322 випишіть іменники та пов’язані з ними прикметники.
Вправа 324
— Доберіть назви ознак до назв предметів.
— Поставте питання від назв предметів до назв ознак.
— Якого предмета не вистачає, щоб пришити ґудзик? (Голки) А який зайвий? (Колесо)
— Прочитайте і запишіть слово ґудзик. Вимовте звуки і назвіть букви. Поділіть слово для переносу. Чи можна це зробити різними способами? (Ні)
— Поясніть, чому. (Буквосполучення «дз» при переносі не розривається.)
Фізкультхвилинка
Гра «Хто впіймає більше слів — назв ознак»
Учитель читає вірш, учні повинні запам’ятати якомога більше слів — назв ознак.
У мами доня з рожевим личком. В білявих кісках — дві сині стрічки. Співає доня, неначе пташка, | А працьовита, як та мурашка. Танцює доня — легка пір’їнка. Каже всім доня: «Я — Українка»! (С. Кузьменко) |