- Today we’ll speak about the celebration of birthday. You learn new words and the rhyme. And make up sentences what we do every day.
- OK. Let’s start our lesson.
Уведення в іншомовну атмосферу.
а) фонетична зарядка
- Look at our train and say what letters are missing. Sound them.
(ex 1, p. 51)
б) мовна розминка
- Look at the pictures. And say what does mother do.
(bake a cake – She bakes a cake.)
Повторення раніше вивченого
а) самостійна робота
- Find and circle.
W | V | u | m | W |
J | Y | J | L | I |
H | H | X | P | G |
U | A | q | v | U |
F | F | p | q | T |
б) гра “ A ball”
- I’ll name the words in English and you must name them in Ukrainian.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Введення нової лексики
а) семантизація слів
- Look at the picture of ex 2.
- Say what children do on the first picture. (give presents).
- Repeat altogether.
(аналогічно вводяться слова уроку)
б) гра «Послухай і скажи»
- I’ll name the picture and you must point out.
Вивчення вірша.
а) читання вірша вчителем
- Listen to the rhyme and say what colours do you hear.
- OK. And now repeat all together. You can tell this rhyme your friend on his birthday.
б) розучування вірша
Розвиток навичок говоріння.
а) бесіда
- ex 3, p. 63
- Speak in class. Say, what they do.
б) робота в парах
- And now you have a card. Read and answer the questions.
(A. Nesvit p.52 ex 3)
Розвиток навичок письма.
|
|
а) повторення літер
- Look at the page 63 ex 4. Listen and find the capital letters and write.
б) робота з карткою
- Look and say what children do.
- make up sentences and write down in your copybooks.
Розвиток навичок читання.
- ex 5, p. 63
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.
Підведення підсумків уроку.
- What new words did you learn at our lesson? What tasks did you like most of all?
Закінчення уроку.
- At home tell your parents about your birthday party.
- The lesson is over. Good – bye!
УРОК 27
Тема: Щасливого Великодня
Мета: повторити й активізувати лексичний матеріал теми; ознайомити учнів з новими ЛО та закріпити їх уживання в усному мовленні; практикувати учнів у вживанні речень у теперішньому неозначеному часі та структур «Do you …? Yes, I do./ No, I don’t”; повторити вивчені літери.
Розвивати навички письма, навички діалогічного та монологічного мовлення; тренувати техніку читання.
Виховувати повагу до українських традицій.
Обладнання: тематичні малюнки до с. 65, картки для роботи в групах, алфавіт, картки для самостійної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ.
Привітання.
- Good morning, dear children.
I am glad to see you.
Say, please how are you?
- We are fine, thank you!