РОслини, тварини і середОвиЩа їх існування


Дата Клас


Зустріч 30. які ОЗнаки мають рОслини?

мета: ознайомити учнів з різноманітністю груп царства рослин; виділити їх харак- терні особливості; розвивати мовлення, мислення; виховувати допитливість, любов

і дбайливе ставлення до навколишнього світу.

 

Хід уроку

I. ОрганіЗаційний мОмент

II. мОтивація навчальнОї діяльнОсті

Ми починаємо вивчати нову тему «Рослини, тварини і середовища їх існування».

 
 

Ви дізнаєтеся:

y Про рослини, тварин, гриби, бактерії, віруси.

y Які бувають рослини, і чому неможливе життя на Землі без рослин?

y Чим квіткові рослини відрізняються від хвойних?

y За якими ознаками можна впізнати комах, риб, птахів, звірів?

y Для чого природі потрібні гриби і бактерії?

y Як пов’язані між собою організми і нежива природа?

III. пОвідОмлення теми і мети урОку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про ознаки рослин та їх різнома-

нітність.

IV. вивчення нОвОгО матеріалу

1. робота за підручником (с. 82–84)

— Пригадайте! Частиною якої природи є рослини? Чим відрізняються де-

рева, кущі, трав’янисті рослини?

— Наведіть декілька прикладів листяних і хвойних дерев.

Подивіться довкола себе — і ви побачите величезну кількість організмів:

тварин, рослин, грибів. Людина — також організм, частина живої природи.

Для того, щоб орієнтуватися у світі організмів, учені розподілили їх на цар-

ства: Рослини, Тварини, Гриби, Бактерії.

Поміркуйте! Які ознаки мають організми?

— Що нагадав про організми Мудрий Лісовичок?

Розгляньте таблицю на с. 82. Доведіть, що рослини — це організми.

Запам’ятайте! Рослини — це організми, яким властиві живлення, ди- хання, розмноження, ріст і розвиток.

— Чим рослини відрізняються від тварин?

— Науку про рослини називають ботанікою. Учені-ботаніки розподіляють

царство Рослини на декілька груп. Серед них є водорості, мохи, папороті,

хвойні та квіткові рослини.

— Роздивіться малюнки на с. 83. Розкажіть, де вам траплялося бачити зо-

бражені рослини?

Запам’ятай! Серед рослин розрізняють водорості, мохи, хвощі, папо-

роті, хвойні і квіткові.

— Переважна більшість водоростей ростуть у воді. Вони не мають справж-

ніх органів: кореня, стебла, листків, квіток, плодів з насінням. Серед водо-

ростей є такі маленькі, що їх можна побачити лише за допомогою мікроскопа.


 

Є водорості, схожі на довгі шовковисті зелені нитки. А водорість ламінарія, або «морська капуста», нагадує довгі бурі стрічки.

Мохи ростуть у вологих лісах, на болотах, стовбурах старих дерев. Іноді

на ґрунті вони утворюють суцільний покрив смарагдово-зеленого кольору.

У мохів є стебло і листки, але немає кореня. Не мають мохи й квіток, тому

вони не утворюють плодів з насінням. Нові рослини виростають з дуже дрібних

коричневих спор.

Папороті можна легко впізнати за гарним листям, схожим на великі пера.

Папороті, що ростуть в Україні,— це багаторічні трав’янисті рослини. Крім

листків, у папороті є коріння і стебло. Квіток, плодів і насіння у них немає.

Розмножуються папороті за допомогою спор.

Хвойні рослини — це відомі вам ялина, сосна, ялівець. Це переважно де- рева або кущі. Трав’янистих хвойних рослин у природі не існує.

Хвойні рослини мають усі органи, крім квіток і плодів. Насіння утворю- ється в шишках.

Квіткові рослини мають квітки й утворюють плоди. Вони дуже різнома- нітні. Серед них с дерева, кущі, трав’янисті рослини.

У кожній групі рослин багато видів. Зверніть увагу на те, що кожен вид має назву, яка складається з двох слів. Так називають рослини вчені.

Рослини різних видів не схожі між собою, а рослини одного виду дуже

схожі.

— Розгляньте малюнок на с. 84 і розкажіть про значення рослин.

Запам’ятайте! Рослини створюють умови для життя на Землі!

Висновки

y Царство Рослини дуже різноманітне. Учені розподіляють його на декілька груп. Серед них водорості, мохи, папороті, хвойні та квіткові рослини. Кожна група рослин складається з багатьох видів.

y Рослини — це організми.

y Для росту рослинам необхідні поживні речовини, світло, тепло, повітря,

вода.

y Під час дихання рослини поглинають з повітря кисень, а виділяють вугле-

кислий газ. У листках рослин на світлі з води і вуглекислого газу утворю-

ються поживні речовини. Киснем, який виділяють рослини під час жив- лення, дихають інші організми.

2.

 
 

Фізкультхвилинка

V. уЗагальнення й систематиЗація Знань (див. додаток на с. 56) Vі. підбиття підсумків. реФлексія

Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 84.

— Назвіть царства живої природи.

— Чому рослини називають «зеленим одягом» Землі?

Назвіть групи рослин, про які ви дізналися з підручника.

— Наведіть приклади різних видів рослин.

За якими ознаками люди розрізняють різні види рослин?

— Що потрібно рослині для росту?

Як рослина дихає? Коли рослини виділяють кисень? А коли погли-

нають?

Як рослина живиться?

— Чому рослина не може жити без сонячного світла?

Чому тварини і люди не можуть жити на Землі без рослин?

Vіі. дОмашнє Завдання



Зустріч 31. які рОслини — квіткОві?

мета: формувати в учнів уявлення про квіткові рослини; розвивати мовлення, мис- лення; виховувати спостережливість.

 

Хід уроку


 

Дата Клас

 
 

 

 
 



Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: