Спочатку студент зазначає, з якого навчального предмету та в якому класі буде проводитися заняття. Повністю вказує своє прізвище, ім’я та по батькові.
Далі зазначається:
1. Тема уроку.
2. Мета уроку: освітня, розвиваюча, виховна, методична.
3. Тип уроку: (урок вивчення нового матеріалу, комбінований урок, лекція, семінар, повторювально-узагальнюючий урок і т.д.).
4. Методи: евристична бесіда, диспут, міні-лекція і т.д.
5. Остаточна мета уроку (що будуть знати учні після вивчення проведеної теми).
6. Обладнання заняття (з планом класної дошки, на якому вказується розміщення записів); використання технічних засобів навчання.
7. Література.
8. Конспект з виділенням структурних частин:
а) Хід уроку: план заняття; постановка проблемних завдань уроку.
б) Вивчення нового матеріалу. Розповідь вчителя.
в) Завдання учням: робота з картою, картками, тестові завдання, запитання і т.д.
г) Використання ТЗН.
д) Висновок бесіди з учнями.
е) Домашнє завдання.
Практична робота № 3.
Тема: “Сучасні засоби навчання”.
|
|
Практична робота оцінюється в 10 балів.
Завдання:
1. Скориставшись шкільною програмою з історії та підручниками, оберіть предмет (історія України або Всесвітня історія), клас (5 – 12 класи) та тему уроку, за якими будете працювати.
2. За обраною темою уроку підготуйте:
а) Схеми і таблиці;
б) Карти;
в) Опорний конспект;
г) Тестові завдання (вказати оцінювання).
3. Для підготовлених засобів навчання (див. пункт 2), складіть питання для учнів.
Практична робота № 4.
Тема: “Моделювання власної моделі групової роботи”.
Практична робота оцінюється в 10 балів.
Завдання:
1. Скориставшись шкільною програмою з історії та підручниками, оберіть предмет (історія України або Всесвітня історія), клас (5 – 12 класи) та тему уроку, за якими будете працювати.
2. За обраною темою уроку підготуйте для учнів запитання і завдання для таких видів групової роботи:
а) Семінар-дослідження;
б) Семінар з елементами дискусії;
в) Круглий стіл;
г) Колоквіум;
д) “Карусель”;
е) “Мозковий штурм”;
є) Рольова гра;
ж) Дискусія;
з) Структуровані дебати.
Питання до іспиту
З навчальної дисципліни
“Методика викладання історії”
- Методика викладання історії як одна із педагогічних наукових дисциплін.
- Предмет та задачі навчальної дисципліни “Методика викладання історії”.
- Зв’язок навчальної дисципліни “Методика викладання історії”з іншими науковими дисциплінами.
4. Сучасні тенденції розвитку історичної освіти в Україні.
5. Структура шкільної історичної освіти.
6. Державний стандарт загальної середньої освіти в Україні.
|
|
7. Базовий навчальний план з історії в середній загальноосвітній школі.
8. Шкільні підручники з історії.
9. Форми організації навчальної роботи з історії у школі.
10. Урок – основна форма навчання.
11. Структура уроку історії у школі.
12. Типи уроків історії у школі.
13. Вимоги до сучасного уроку історії.
14. Підготовка вчителя до уроку історії.
15. Функції занять з історії у школі.
- Методи навчання на уроках історії.
- Класифікація методів навчання історії.
- Усний виклад на уроках історії.
- Наочне навчання на уроках історії.
- Методичні прийоми вивчення історії.
- Методика ознайомлення з історичними фактами та джерелами на уроках історії.
- Формування історичних навичок та ідей в учнів на уроках історії.
- Педагогічна майстерність вчителя історії.
- Групова робота на уроках історії.
- Активізація навчального процесу на уроках історії.
- Сучасні засоби навчання на уроках історії.
- Методика використання схем і таблиць на уроках історії.
- Методика роботи з документами та історичними джерелами на уроках історії.
- Методика створення опорних конспектів і робота з ними на уроках історії.
- Методика оцінювання роботи учнів на уроках історії.
- Складання тестових завдань з історичних дисциплін.
- Інноваційні технології на уроках історії.
- Традиційне навчання на уроках історії.
- Пріоритети інноваційного навчання історії.
- Основні принципи активного навчання на уроках історії.
- Методика навчання історії в старшій школі.
- Технологія уроку історії.
- Модульна та проектна технології навчання історії.
39. Організація контролю засвоєння знань і система оцінювання учнів на уроках історії.
40. Оцінювання результатів навчальної діяльності учнів на уроках історії.
41. Критерії оцінювання учбових досягнень з історичних дисциплін.
- Методи перевірки знань учнів на уроках історії.
- Видові методи викладання і вивчення історії.
- Оповідальна лекція.
- Лекція діалогічного характеру.
- Семінар-дослідження.
- Семінар з елементами дискусії.
- “Круглий стіл” на заняттях.
- Самостійна робота учнів і студентів на уроках історії.
- Методика вивчення історичної термінології.
- Методика вивчення історичних особистостей.
- Методика вивчення історичного фактологічного матеріалу.
- Методика опрацювання історичної літератури.
- Ігри на уроці історії.
- Історична гра як засіб пізнавальної діяльності учнів на уроках.
- Рольова гра на уроках історії.
- Методика ведення дискусії на уроках історії.
- Структуровані дебати на уроках історії.
- “Карусель” як класно-групове заняття з історії. Методика проведення.
- “Мозковий штурм” на заняттях історії. Методика проведення.