Для розвитку мовлення і орієнтування п довкіллі з дітьми третього року проводяться різноманітні заняття (2 заняття на тиждень, по 12-15 хвилин, з підгрупами дітей в 10-12 чоловік). Найбільш доцільним є таке об'єднання дітей, при якому в одній підгрупі є діти з різним рівнем розвитку. Тривалість заняття 10-12 хвилин.
У першу половину дня плануються заняття, на яких дається новий матеріал, у другуполовину дня — на закріплення одержаних знань.
Специфікою занять у цій групі, як і в попередній, є повторність програмного матеріалу, один і той самий матеріал планується 3-4 рази з невеликими інтервалами і деякими ускладненнями.
На одному занятті можуть вирішуватись декілька завдань зрозвитку мовлення, сенсорики, мислення чи ознайомлення з довкіллям. З цією метою використовують комбіновані заняття, тобто заняття, що складаються з 2-3 частин, кожна з яких присвячена вирішенню одного конкретного завдання.
Вихователь повинен добре підготуватись до заняття. Наперед продумати, як посадити дітей: за столи, півколом, стрічкою, щоб до них легко можна було підійти та й діти змогли б вільно встати і пересуватись по кімнаті. Не можна садити дітей досить близько один до одного, це буде їх дратувати, відволікати від сприйманнямовлення педагога.
|
|
Особливу увагу потрібно звернути на розташування наочного матеріалу, його зовнішній вигляд; продумати мовленнєві завдання дітям та чим буде в цей час займатись інша підгрупа.
Необхідно максимально використовувати активність дітей як мовленнєву, так і рухову. Діти повинні самостійно витягувати предмети, подавати їх, показувати, називати. Не можна забувати про високу емоційну забарвленість заняття.
Нині чинні програми передбачають проведення з дітьми третього року життя таких видів занять. Опишемо їх:
• спостереження в довкіллі (діяльність людини, природа);
• цільові прогулянки;
• дидактичні ігри;
• заняття з картинкою;
• бесіди-розповідання;
• ознайомлення з художньою літературою: читання художніх творів;
• показ лялькового і тіньового театрів;
• показ діафільмів;
• настільні дидактичні ігри;
• показ інсценівок;
• спеціальні заняття на свіжому повітрі;
• ігри в оповідання; заняття з сенсорного виховання з дидактичним матеріалом.
Провідними методичними прийомами на заняттях з розвитку мовлення на третьому ропі життя виступають: показ з називанням,показ у дії, багаторазове повторення фраз, слів у їх різноманітних варіантах і комбінаціях, запитання, пояснення, словесні доручення; ігрові сюрпризні моменти, ігри та ігрові вправи; розповідання і бесіди, читання. Ці прийоми використовуються у комплексі на кожному занятті.
|
|
Екскурсії-огляди. Цей вид заняття проводять з дітьми другої половини третього року життя. Є.І.Тихеєва назвала їх місцевими екскурсіями, оскільки їх проводять у приміщенні дошкільного закладу. Проводять їх як індивідуально-групові заняття, на яких об'єднують 6-8 дітей. Тематика екскурсій-оглядів для цього віку є досить простою: групова кімната, роздягальна кімната, умивальна кімната, кухня, спальня. Вихователь пропонує дітям «подорож» по груповій кімнаті чи па кухню. У ході заняття розповідає дітям, знайомить їх з обладнанням, предметами, їх призначенням, читає вірші, співає пісні.
Наприклад, екскурсія-огляд групової кімнати.
Мета: дати уявлення про групову кімнату: світла, простора, великі вікна, багато квітів. У груповій кімнаті столи і стільчики. За столами займаються діти, їдять, грають розглядають книги. У групі — шафи з іграшками, книжками.
Словник: групова кімната, іграшки, книжкова шафа, грати, акваріум.
Хід заняття. Діти сидять півколом на стільчиках. Вихователь пояснює, що кімната, в якій вони перебувають, називається груповою кімнатою. В ній діти грають з іграшками, займаються, снідають, обідають, вечеряють. Кімната простора, світла, тепла. Пропонує дітям розглянути кімнату, встати, походити.
Підходять до шафи з іграшками: «Ой, скільки іграшок багато у дітей!» Запитує, як називаються знайомі дітям іграшки, пропонує взяти одну іграшку, показати, як з нею можна грати. Потім підходять до книжкової шафи, куточка природи. Діти називають предмети, квіти, акваріум. Огляд завершується читанням знайомих віршів.