Урок 7
Характеристика тканин. Органи. Фізіологічні системи органів людини.
Мета.
Освітня. Ознайомити учнів з основними типами тканин організму людини, розкрити взаємозв’язок їх будови та функцій; дати поняття “гістологія”; розглянути різноманітність органів тіла людини, його фізіологічних та функціональних системам та їхнє значення для процесів життєдіяльності.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, співставляти їх та робити логічні висновки і узагальнення; розвивати пам’ять, мислення, уяву.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до власного організму та його здоров’я, до функціональних та фізіологічних систем.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно- рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.
В) практичний: виконання лабораторної роботи.
|
|
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.
2. Репродуктивний.
Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
4.Візуальний: робота з м\медійною дошкою.
5.Сугестивний: застосування музики.
6.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв ́язки: мікробіологія, медицина.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, м\медійна дошка.
Основні поняття та терміни: гістологія, епітеліальна тканина, м’язова тканина, сполучна тканина, нервова тканина, кров, лімфа, кісткова тканина, хрящ, нейрон, нейроглія, аксон, дендрит.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.
Проведення біологічного диктанту з теми “Клітина”.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Задати проблемне запитання:
- як ви вважаєте, коли бігти крос, які органи та системи організму беруть участь у цьому процесі?
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями нового матеріалу.
До складу організму людини входять такі групи тканин:
- епітеліальні;
- сполучні;
- м’язові;
- нервова.
Орган – це частина тіла, що має певну форму, будову й виконує одну чи декілька специфічних функцій. Органи складаються з різних типів тканин, але один тип переважає й визначає основну функцію даного органу.
|
|
Фізіологічна система – це анатомічне або функціональне об’єднання органів, що виконують в організмі спільну функцію. Навести перелік фізіологічних систем.
Функціональна система – це взаємоузгоджене об’єднання різних органів і фізіологічних систем, яке спрямоване на досягнення корисного для організму результату. До таких систем належать: транспортна, імунна…
Фізіологічні процеси відбуваються злагоджено. Чому? Це тому, що в організмі здійснюються регуляції всіх життєвих функцій. До таких регуляцій належать: нервова та гуморальна. Їхня діяльність нерозривно поєднана і утворює єдину нейрогуморальну регуляцію.
ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.
Демонстрація різних типів тканин під мікроскопом або на м\медійній дошці. Демонстрація муляжів органів та їхнього розміщення в організмі (на роздаткових матеріалах, таблицях та м\медійній дошці).