Тема 1. Активні і пасивні дієприкметники. Способи їх творення.
Тема 2. Кохаю край наш дорогий…
Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність між активними й пасив
ними дієприкметниками, правила їх творення; формувати вміння розрізняти активні і
пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси;
сприяти розвитку логічного мислення, творчої уяви;
виховувати всебічно розвинену, моральну особистість;
Тип: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Творення дієприкметників активного і пасивного стану», дидактичний матеріал, роздавальні картки.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
-На минулому уроці ми працювали над новою темою, зокрема дієприкметником як особливою формою дієслова. Згадаємо…
Фронтальне опитування
- На минулому уроці ми працювали над новою темою, зокрема дієприкметником як особливою формою дієслова. Згадаємо, що називається дієприкметником? (особлива форма дієслова, що називає ознаку за дією або станом і відповідає на питання який? яка? яке? які?
|
|
- Ознаки яких двох частин поєднує в собі дієприкметник? (дієслова та прикметника)
- Назвіть, ознаки дієслова які поєднує в собі дієприкметника? (вид: доконаний, недоконаний; часу: теперішній, минулий; стан: активний, пасивний; може мати залежне слово)
- Назвіть, ознаки прикметника які поєднує в собі дієприкметник? (вказує на ознаку предмета, відповідає на питання який? яка? який?; змінюється за родами, числами, відмінками, у реченні виступає означенням)
Практичне завдання
- Від виділених дієслів утворіть дієприкметники, позначаючи суфікси, за допомогою яких вони утворені.
Знаємо – знаючий
Виринає – виринаючий
Западає – западаючий
Бачиш – бачений
Погладити – погладжений
Витворюється – витворений
Наповнимо – наповнений