ІІІ. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів

План конспект уроку з історії України

Тема: «Утворення Кирило-Мефодіївського братства. Програмні документиі громадсько-політична діяльність братчиків. Місце Т. Шевченка в українському національному відродженні. П. Куліш. М. Костомаров»

Мета: Ознайомити учнів з діяльністю Кирило-Мефодієвського братства, визначити його програмні цілі, значення його діяльності, як першої політичної організації в Україні; охарактеризувати діяльність Т.Г.Шевченка,як суспільно-політичного діяча, та його участь у братстві;розвивати уміння працювати з документами, аналізувати їх, порівнювати, давати власну оцінку історичним фактам;формувати навички пошуково-дослідницької роботи; творчий потенціал, акторські здібності учнів; пізнавальні, інформаційні та життєві компетенції;виховувати зацікавленність до вивчення минулого нашої країни, гордість за боротьбу передових людей щодо української національної ідеї.

Основні поняття і терміни: українська національна ідея, ідея відродження, братчики, федерація, Кирило-Мефодієвське братство, політична організація, республіка.

Тип уроку: урок-засвоєння нових знань.

Форма уроку: урок-дослідження з елементами театралізації.

Обладнання: карта України ХІХст., підручник, програмні документи, схема «Кирило-Мефодієвське братство», пісня про Україну, плакат «Мої роздуми про тебе,Україно», мультимедійна презентація (портрети братчиків).

Хід уроку

І.Організаційний момент уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (мультимедійні технології)

Звучить пісня про Україну

Озвучення матеріалу плакату «Мої роздуми про тебе Україно» (опереджуюче завдання класу – есе)

На фоні музики мультимедійна презентація ілюстрацій минулої і сучасної України декламування вірша ученицею:

На білому світі є різні країни

Де ріки, ліси і лани..

Та тільки одна на землі Україна,

А ми її доньки й сини,

Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,

І квіти усюди ростуть…

Та тільки одну Батьківщину ми маємо,

Її Україною звуть.

Учитель: Шановні діти! Тема нашого уроку сьогодні «Кирило-Мефодієвське братство»

Епіграфом до нашого уроку будуть слова Михайла Сергійовича Грушевського:

«Від Кирило-Мефодієського братства веде свою історію весь новий український політичний рух».

План уроку

1.Створення Кирило-Мефодієвського братства.

2.Програмні документи – Програма і Статут

3.Значення діяльності Кирило-Мефодієвського братства

Проблемне завдання класу

Визначити значення діяльності Кирило-Мефодієвського братства у національному русі України.

ІІІ. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів.

Учитель: діти ви зрозуміли,що ми з вами будемо говорити на уроці про долю України та її народу в аспекті діяльності Кирило-Мефодієвського братства –першої української політичної організації. Але спочатку ми маємо отримати доступ до цієї актуальної теми і таким ключиком - доступом має бути карта. Отже покажіть на карті (метод «Картограф»):до складу яких держав входили українські землі у першій половині ХІХст.?

Учитель: дякую за інформацію. А тепер я вам пропоную більш конкретну роботу – (метод «Мозковий штурм»)

Історія в датах та подіях дидактична гра «Відоме – не відоме» - скласти дати з окремих цифр, знайти відомі і невідомі дати, назвати подію –

«Союз порятунку»,«Союз благоденствія»,повстання декабристів,польське національно – визвольне повстання, діяльність Кирило-Мефодієвського братства.

Історія в особистостях (скорочений історичний портрет)Устим Кармелюк, Василь Капніст,Павло Пестель,Сергій Муравйов –Апостол,Олексій Аракчеєв,Устим Кармелюк,Василь Капніст.

Історія в поняттях: (даємо визначення)

Нація,українська національная ідея,національно-визвольний рух,громадсько політичний рух.

Додатково учні записують у зошити визначення понять, працюючи з словниками:

Політична організація – добровільне об’єднання громадян – прихильників певної загально-національної програми суспільного розвитку

Братство – українські національно-релігійні громадські організації православного населення, що існували у ХVІ – ХVІІІ ст. відігравали важливу роль у політичному та культурному житті України.

Проблемні запитання до класу:

Як ви гадаєте, українська національна ідея – вона виникла тільки но на початку ХІХ ст., чи мала свій розвиток і раніше?

Хто вони ті люди, які спонукали її до розвитку на протязі століть?

Хто вони на початку ХІХ ст.? (робота з підручником, стор.110, абзац 1-2)

Учитель: На вашу думку, які фактори впливали на розвиток української національної ідеї на початку ХІХ ст.(метод «Пресс»):

Революційні події в Європі

Вітчизняна війна 1812р.

Російський абсолютизм

(звертаю увагу на екран та таблиці на столах «Кирило-Мефодієвське братство – перша політична організація в Україні»); з’ясовуємо основні причини виникнення братства; підкреслюємо що це була перша політична організація в Україні, розглядаємо напрямки діяльності, завдання, види діяльності.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: