Уведення в іншомовну атмосферу

- Children, look at the window. It is winter now. And our sounds put on snowflakes again. Let’s sound them.

- Santa Claus comes to us with his granddaughter. She wants to know how are you today.

Повідомлення теми та мети уроку.

- Today we’ll revise all letters and words which we learned. And also learn the rhyme about Santa. This rhyme you can sing at home on Christmas holidays.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Розвиток навичок письма.

а) робота з алфавітом

- Look at the alphabet and sound letters which we know.

б) буквенний диктант

- I’ll name the letters and you must write down them in your copybooks. Be attentively.

в) робота з підручником

впр.4,с.36

Розвиток навичок читання.

- You have a card, look at it and read the words.

Hit, hot, fit, sit, set, get, dog, bad, test, host, Bob, pop, cod, cab, top.

Фізхвилинка.

Розвиток навичок усного мовлення.

Впр. 2,с.35

Впр. 1,с.35

Розвиток навичок аудіювання.

- I’ll read the text and you must say what presents children have got to the New Year.

Elephant, bear, car, train, boat, goat

Узагальнення знань

- And now let’s check up your knowledge about the theme “My toys”.

(WB ex 1,2,3, p.31)

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

Підсумок уроку

- At home you may greet your relatives with Happy New Year.

- And now say what tasks were more difficult for you.

- The lesson is over.

ІІ СЕМЕСТР

РОЗДІЛ 3. I LOVE NATURE/ Я ЛЮБЛЮ ПРИРОДУ

УРОК 17 Дата: ___________

Тема: Я люблю природу. Літери Nn, Uu

Мета: ознайомити з новими ЛО уроку: a tree, a nest, an egg, a plate, a necklase, an umbrella; практикувати учнів у вживанні даних ЛO; ввести нові літери; вчити будувати запитання Where is /are і давати на нього відповіді.

Розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, усне мовлення та навички каліграфічного письма.

Виховувати любов до природи, ввічливість у взаємовідносинах.

Обладнання: картки літер, тематичні малюнки с.38, картки для роботи в парах.

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

Привітання

- Dear, children! I am glad to see you. I think you had a good rest and you are ready to work.

- First of all let’s greet each other.

How do you do, children?

How do you do, teacher?

Уведення в іншомовну атмосферу.

а) фонетична розминка.

- OK. Let’s train our tongues.

- Look at the blackboard and who can name the sounds

(звуки на сніжинках)

б) мовна розминка

- And now let’s regard phrase and words which we learned in the first term.

Translate into English.

Як тебе звати? Скільки тобі років? Звідки ти? Як твої справи? Я маю багато іграшок.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: