Урок української мови в 4 класі.
Мета: актуалізувати знання про прикметник як частину мови і його значення у мовленні;
розвивати уміння порівнювати мовні явища;
виховувати інтерес до мовленнєвого слова.
Обладнання: ілюстрація державних символів України, пейзажі України, роз-даткові картки, підручник.
Хід уроку
1. Організаційний компонент.
11. Актуалізація опорних знань учнів та мотивація навчання
Продзвенів уже дзвінок
Час почати наш урок.
Активно будемо працювати,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім четвертім класі –
Діти просто молодці!
111. Оголошення теми і мети уроку.
- На уроці ми з вами пригадаємо частину мови, яку вивчали в 3 класі. А яку саме нам допоможе дізнатися вірш:
…Ця частина мови,
без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнись.
Земля – ласкава, люба, рідна,
А сонце – щире, золоте,
А небо – лагідне, погідне,
Життя – прекрасне, золоте.
А очі мами – добрі, ніжні,
А голос – чистий і дзвінкий,
А руки – теплі і надійні,
|
|
А погляд – сонячний, ясний.
Квітки у полі – білі, сині,
Червоні,жовті, голубі.
Хмарки у небі – бистрокрилі,
Весняні, літні, зимові.
Усі ознаки називає
….як частина мови.
І жодної не обминають
Слова ці, справді, пречудові.
- Отже, яку частину мови ми вивчатимемо?
Сьогодні ми розпочнемо ознайомлення з прикметником, згадаємо, що ми знаємо про прикметник з попередніх класів, про його роль у мовленні.
- Які слова прикметники, на вашу думку, ви почули у вірші? Назвіть їх.
(Діти називають: пречудове, ласкава, люба, добра, щире, золоте, лагідне, погідне,прекрасне, добрі, ніжні, чистий, дзвінкий, теплі, надійні, сонячний, ясний, білі, сині, червоні. Жовті голубі, бистрокрилі, весняні. Зимові, літні, жодної пречудові.)
- На які питання відповідає прикметник?
1. Каліграфічна хвилинка
Уу /Уу / Україна – рідна Батьківщина.
Україна – край чудовий!
Є в нім луки, сині гори,
Є ліси – густі, дрімучі.
Є високі дуже кручі,
Швидкоплинні ріки теж
І поля навкруг без меж.
(Леся Лужецька)
- Вкажіть, які частини мови присутні в цьому вірші?
- Скажіть, які ліси в Україні?
- Які гори? Які ріки?
Запишіть: Гори (які?) сині, край(який?) чудовий, ліси(які?) густі, дрімучі,кручі(які?) високі, ріки (які?).
- Які слова ми з вами записали з іменниками?
- На які питання вони відповідають?
- Як називаємо слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які? Що означають ці слова?
- Отже, ми сьогодні з вами будемо працювати із прикметниками.
1У. Первинне сприйняття та усвідомлення матеріалу.
1. Складання розповіді про зиму.
- Діти, яка у нас настає пора року? (Зима).
- А яка зима на Україні?
|
|
Опишіть будь ласка зиму. (Діти описують зиму: білокоса чарівниця, примчала на білому коні, кришталеві шати, срібні сніжинки, пишні сукні дерев, холодне небо).
2. Порівняння текстів.
- Прочитайте тексти, які склали учні 4 класу.
Зима
Прийшла зима в сади і парки. Накрила дерева і кущі снігом. У небі пливуть хмари і пішов сніжок на землю. Діти радіють зимі.
Чарівниця зима
Білокоса чарівниця зима примчала на білому коні у сади і парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І заіскрились на них кришталеві шати, срібні мережані намітки, білі пишні сукні. У високому холодному небі повільно пливуть хмари, ніби білі кораблі. Випав лапатий, пухнастий сніжок.
Радісні і веселі діти вийшли на вулицю погратись.
- Порівняйте їх.
- Чим відрізняються на вашу думку тексти?
- Який текст вам більше сподобався? Що це за вид тексту? (Перший текст – розповідь, другий текст – опис).
Фізкульхвилинка.
У. Закріплення і систематизація знань
1. Робота із словами – прикметниками.
Завдання: виписати з другого тексту слова – прикметники і поставити до них запитання.(білокоса (яка?), білому(якому?), чарівною (якою?), кришталеві (які?), срібні, мережані (які?), білі, пишні(які?), у високому, холодному(якому?), білі(які?), лапатий, пухнастий (який?).
- На що вказують прикметники? (На ознаку предмета?).
2.Технологія «Мозковий штурм»
- Що ж таке прикметник? (Слова, які відповідають на питання який? яка? яке? які? і називають ознаки предметів, називаються прикметниками.)
3. Робота в парах.
Гра «Розкажи про іменник за допомогою прикметників».
- На дошці записані іменники. Парам пропонується дописати до них якнайбільше прикметників, що характеризують іменник.
-
Сніг – (чистий, пухнастий, білий, іскристий, сріблястий, чарівний, легкий, холодний, яскравий,..).
Зима – (морозна. люта, біловолоса, білосніжна, кришталева,чарівна, незвичайна, казкова,..).
Сніжинка – (Білосніжна, пухнаста, чарівна, льодяна, срібляста, холодна,..).
4. Робота з підручником.
- Виконання вправи 190 по підручнику.
- Відгадати загадки, переписати текст, підкреслити прикметники і вгорі над ними підписати на яке запитання відповідають ці слова.
Взимку чорний навесні і влітку зелений, а восени жовтий. Ліс Стоять у лузі сестрички, золотенькі очі, а біленькі вії. Ромашки. Стоять красуні на воді,вінки в них білі й золоті. Лілії. По голубому морю золота тарілка плаває. Сонце на небі. Скатертина біла увесь світ накрила. Сніг. Біла латка, чорна латка по березі скаче. Сорока.
5 Гра «Відгадай прикметник за закінченням».
- На дошці записані прикметники з іменниками, але прикметники закриті і видно лише їхні закінчення.
Завдання: за цими закінченнями учні мають встановити, який прикметник закрито і самостійно записати сполучення прикметника з іменником.
-ий гай, -е небо, на – ому озері, - ій табір, до – ого села, -е скло, -ого хліба, - я хата, - ої берези.
- Після того, як учні справились з завданням, вчитель відкриває закриті прикметники.
Зелений гай, блакитне небо, на синьому озері, сусідній табір, до ближнього села, прозоре скло, черствого хліба, крайня хата, стрункої берези.
У1. Творча робота.
- Поширити речення прикметниками.
Настав ….. ранок. Під ногами рипить ….сніжок. Дерева стоять у ….шубках і шапках. На кущах мороз порозвішував …мереживо. Порушують спокій …синички і горобчики. Вони ласують …насінням, яке насипали їм …школярі.
Слова для довідок: холодний, зимовий, пухнастий, білих, тонке, веселі, смачним, турботливі.
У11. Підсумок уроку.
- Яку частину мови ми вивчали на нашому уроці?
- Скажіть, яким робить прикметник наше мовлення?
Прикметники роблять нашу мову багатшою, досконалішою, допомагають точніше висловити свою думку. Ось послухайте вірш, складений із самих прикметників.
|
|
Ніжна, мила, світанкова,
ясна, чиста, колискова,
мелодійна, дзвінкоплинна,
дивна, радісна, співуча,
лагідна, жива, казкова,
красна, чарівна, шовкова.
найдорожча, добра,власна,
мудра, сонячна, прекрасна,
солов’їна, барвінкова
українська мова.