ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Відкритий урок з природознавства

Тема: «Домашні улюбленці»

Клас

                                                    

                                                Вчитель початкових класів: Скубенич І.І.

 

                                               Ужгород - 2015

 

Тема. Домашні улюбленці.

Мета: ознайомити учнів з правилами догляду за котом і собакою; розвивати вміння спостерігати за тваринами, доглядати за ними; виховувати любов до тварин, відповідальність за них і дбайливе ставлення до них.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

 1.                                       У важні

                                               р озумні

                                              о ригінальні

                                               к мітливі

Отже діти ми розпочинаємо урок.

2.Вправа «Погода»

            * Яка зараз пора року?

            * Який місяць?

            * Яке число?

            * Тепло чи холодно надворі?

            * Який стан неба?

            * Чи були зранку опади?

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

      Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про тварин і дізнаємося ще більше про тварин які нас оточують.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя.

     З давніх давен людина приручає і одомашнює тварин. Вони стають її найкращими друзями. А людина у тварин багато чому навчається. Іноді

тварини стають їй рятівниками, навіть членами сім*ї. Образи братів наших менших відображаються в різних сферах мистецтва. Давайте переконаємося, що це так. Хіба не піднімає нам настрій?

         Найчастіше поряд з нами живе собака. Собака – друг людини. «Хто має собаку – живе довше». У Ірландії кажуть: «Дім без собаки чи кішки – дім без любові і радості.» А й справді, для чого люди заводять собак? На це є різні причини. Собака відданий людині. Він – справжній друг, допомагає людям. Адже ми знаємо, що собаки – охоронці, собаки-рятівники, собаки-поводирі.

         Собака – перша домашня істота, яка з*явилася в домі людини близько 12 тисячі років тому. Собаки допомагають знаходити людей під руїнами під час землетрусів чи інших катастроф. Шукають наркотики. Є багато прикладів, коли звичайнісінькі дворові собаки рятували своїх господарів, першими зачувши небезпеку при виникненні пожежі в оселях. Без собаки людина вже не може обійтися. Тому що собака – найкращий друг людини. Письменники, поети, вчені прославляли собаку за його відданість і любов до людини, яка його виховала. Щоб увіковічити ці риси характеру собаки, люди відкрили пам’ятники собакам. У 1989 році в Парижі (Франція) було відкрито пам’ятник собаці-сенбернару на ім*я Баррі. Великий собака тримає на спині маленьку дівчинку. Баррі рятував людей із снігових завалів у горах Альпах. На постаменті викарбуване його ім.*я. В центрі постаменту напис: «Він врятував 40 людей і був убитий 41». У Ньо-Йорку (США) – вожаку упряжки Балту, який доставив під час епідемії у занесене снігом селище на Алясці протидифтерійну сироватку. У Борго-Сан-Лоренцо (Італія) – собаці Вірному, який 14 років щовечора ходив на автобусну зупинку зустрічати свого господаря, який загинув під час війни.

* Робота за підручником (с. 66)

В наш час відомо багато видів собак. Давайте ознайомимося з деякими з них.

     Наступний симпатичний пухнастий улюбленець зустрічає свого господаря. Впізнали його? Вірно – кіт. Вже однією своєю появою знімає втому і роздратування. Коли рука гладить шовкову шерсть, це діє заспокійливо. А котяча пісенька покращує настрій господаря вже на протязі 4 тисяч років. Кішки – теж лікарі. При радикулітах на спину радять покласти кішку. Адже це жива грілка! Вчені зробили відкриття: кішка – чудовий, майже професійний екстрасенс. Вона володіє позитивним біополем великої сили.

· Робота за підручником (с. 65)

Відомо близько 60 порід котів, але найчастіше поряд з нами живе звичайний домашній кіт. Розглянемо фотографії деяких порід і визначимо який кіт живе у твоєму домі.

          Познайомимося ще з одним домашнім улюбленцем – це рибки. У багатьох людей вдома є акваріум. І друзями для них стали риби. Спостереження за цими німими істотами дає можливість розслабитися, відпочити. Спостереження за акваріумними рибками – процес оздоровчий для нервової системи. Граціозні рухи акваріумних рибок змушують нас забути про всі тривоги і незгоди, хвилеподібне колихання підводних рослин створює затишок і спокій. Акваріумні рибки – це фантастичне багатство фарб і форм – яскрава, барвиста, плаваюча веселка усіх відомих кольорів сонячного спектру. Немає такого кольору, який би природа не використовувала в забарвленні декоративних рибок. В оселі акваріум – це краса і затишок. Картинка в ньому щохвилини змінюється. Він схожий на «живий телевізор», а головне новини тільки хороші.

         Багато людей тримають і інших тваринок. Спробуйте їх впізнати на фотографії.

         Папуги. Відомо більше 350 видів папуг: какаду, корели, нерозлучники, ара, клипохвості та інші. Найчастіше люди вдома тримають хвилястих папужок. Папуги мають здатність імітувати людську мову, деякі хвилясті папужки можуть знати більше 200 слів. Папуги – справжні інтелектуали. Вони не просто копіюють та наслідують звуки – деякі з них цілком можуть підтримувати бесіду. А живуть папуги (залежно від виду) від 8 до 60 років.

        Хом*ячок – мила, пухнаста тваринка. На сьогоднішній день відомо 19видів хом*яків. Звички хом*ячків дуже схожі з людськими. Вони можуть сумувати, радіти, обурюватися і навіть сваритися між собою. Хом*ячки погано бачать, але мають чудовий слух, нюх і пам'ять, непогано плавають. Живуть хом*ячкидо 5 років. Хом*ячки – це справжні друзі, добре відчувають настрій людини, тому якщо вам сумно, маленький друг щосили постарається вас розвеселити.

            Черепахи живуть на Землі впродовж більше ніж 220 мільйонів років. Людям відомо близько 230 видів. Черепахи підрозділяються на сухопутних, прісноводних та морських. Живуть вони від 40 до 200 років і важать до 900 кг. Ростуть черепахи протягом всього життя. Якщо в домі живе черепашка пам’ятайте, що черепаха – не іграшка, а жива дика рептилія, яка потребує особливого догляду.

             Кріль. Познайомимося це з одним домашнім улюбленцем – це кролик. Відомо до 60 видів цих пухнастих тваринок. Ці милі створіння стали домашніми близько 1000 років тому. Кролі дуже вимогливі до харчування, це травоїдні тваринки, але багато рослин для них є отруйними. Якщо у вас дома кроленятко ви повинні приділяти особливу увагу чим ви його годуєте.

                У Німеччині, в місті Кааль стоїть пам’ятник зайцям, а зображення цієї тварини є на гербі міста, оскільки саме зайці підказали колись переселенцям місце їх майбутнього поселення.

2. Фізкультхвилинка.

3. Аналіз ситуації.

Домашні улюбленці створюють у будинках затишок. Людина годує своїх улюбленців, піклується про них. Важливо правильно обрати хатнього улюбленця. Багатьом цим тваринкам потрібно зовсім мало місця, а іншім потрібна велика територія.

4. Робота в групах. Складання правил догляду за домашніми улюбленцями. Учні класу об’єднуються в 5 груп. Кожна група отримує тваринку і готує відповіді на запитання.

* Як називається ця тваринка?

* Яку кличку можна їх дати?

* Як треба обладнати місце де вона буде жити?

* Як треба доглядати?

* Яку їжу вона полюбляє?

* Як стежити за здоров*ям свого вихованця, як лікувати?

* Як навчати домашнього улюбленця?

Після підготовки групи захищають свої проекти, але спочатку вони мають відгадати загадки.

*

                       Собою не птиця, співати не співає.

                       А хто до хазяїна йде – знати дає. (Собака)

*

Попід ліжком у куточок покотивсь м*який клубочок.                                         Та з*явились очки, ротик, не клубочок це, а …. (котик)

*

                 Як веселка кольоровий,  має здібності до мови.

               Слово птаху лиш скажіть -  він його повторить вмить. (Папуга)

*

Тварина ця усім відома,не розлучається із домом,

Гуляє, їсть і спить в хатині,бо ця хатиночка на спині.   (Черепаха)

*

Народилось їх багато,є в них мама, є в них тато.

Менші, ніж заморські свинки, ці пухкі, малі тваринки.  (Хом*ячки)

*

Хто цю загадку вгадає? Добре слід подумать перш:

Крила є, а не літає, ніг нема – не доженеш,

Здобичі вона радіє,а вода - її стихія. (Риба)

  Висловлювання учнів корегуються, згодом вивішуються узагальнені, уточнені правила догляду за тваринами:

1. Треба спитати дозволу у батьків чи потрібний вихованець в будинку.

2. Годувати кормом або їжею, спеціально приготовленою для тварини.

3. Кожного дня прибирати у свого улюбленця.

4. Доглядати за вихованцем: купати, розчісувати.

5. Дбати про здоров*я свого вихованця, якщо захворів – іти до ветеринара.

6. Якщо потрібно вигулювати свого вихованця.

7. Завжди бути уважним, лагідним, терплячим зі своїм вихованцем.

ІV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.

1. Складання асоціативного куща.

Сьогодні ми ознайомилися з деякими із домашніх улюбленців.

 

Собака                          Папуга        Хом*ячок

 

Кіт                      Домашні улюбленці       Кріль

 

Акваріумні рибки                                 Черепаха

 

2. Цікаве про мову тварин.

· Якщо кішка треться носом, її потрібно погладити.

· Якщо кішка лежить на дивані з напівзаплющеними очима – їй приємно у вашій присутності.

· Кішка вмивається, лиже лапу – на ясну погоду, на ніч сідає – буде мороз, шкребе підлогу – на вітер і заметіль.

3. Гра «Так буває чи ні?»

У грі беруть участь діти класу. Їх завдання: уважно слухати вірш, а якщо в ньому прозвучить якась неточність (або те, чого насправді не буває), вони повинні подати знак – плеснути в долоні.

                         Собака сідає грати на гармошці.

                         Пірнають в акваріум руді кішки.

                         Шкарпетки починають в'язати канарки.

                         Квіти малюки поливають з лійки.

                         Дідусь на віконці лежить, загорає,

                        А внучка й бабуся в ляльки грають.

                        А риби читають веселі книжки,

                        Віднявши тихенько їх у хлопчаків.

V. Підсумок уроку.

* Яка думка була головною на уроці?

* За що нам удячні хатні улюбленці?

      Ми ще раз з вами переконалися, що наші чотириногі мають значний вплив на наше життя. А тепер зробимо висновки:

· У кого є собака, той має хорошого друга і захисника.

· Хто постійно гладить кішку, той знімає стреси.

· Хто тримає рибок і часто дивиться на них, той оберігає себе від порушень у системі кровотворення і підвищення артеріального тиску.

· Хто має домашніх тварин, уже за місяць покращує свій стан здоров*я.

  Наш урок мені хочеться закінчити словами відомого французького письменника Антуана де Сент-екзюпері: «Ми відповідаємо за тих, кого приручили.»

 

         

 

 

    


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: