Тема: «Антивірусні засоби захисту інформації»
Мета:
- дидактична: дати визначення поняттю «захист інформації», «комп'ютерний вірус»; розглянути різні класифікації вірусів; вивчити методи захисту від комп'ютерних вірусів; познайомитися з різними антивірусними програмами.;
- розвиваюча: розвивати теоретичне, критичне, творче, аналітичне мислення, бережливе ставлення до комп'ютерної техніки та програмного забезпечення, свідоме ставлення до предмета.
- виховна: виховувати увагу, акуратність, бережливе ставлення до комп'ютерної техніки та програмного забезпечення; вміння раціонально розподіляти час при виконанні самостійних робіт.
Тип уроку: комбінований урок.
Методи навчання:
- словесний (бесіда, електронна лекція, виклад матеріалу).
- наочний (демонстрація навчального матеріалу, опорний конспект);
- самостійна робота (робота з електронною лекцією);
- практична робота.
Дидактичне забезпечення:
- клас IBM PC із локальною мережею;
- програмне забезпечення: електронна лекція, програма AntiViral Toolkit Pro;
- опорний конспект, картки із завданнями;
- дошка, крейда, маркер.
Програмне забезпечення: Windows XP, Office 2003, Internet, Antivirus Kaspersky.
Список рекомендованої літератури:
1. Патрушина С.М. Информатика.: Учеб. пособие, издание второе. – М.: изд. центр “Март”, 2004.
2. Крис Касперски. Записки исследователя компьютерных вирусов. — Питер, 2006. — 316 с|.
3. Денисов Т.В.. Антивирусная защита. — М.: Академия, 2008. — 340 с.
4. Куприянов А.И., Сахаров А.В., Шевцов В.А. Основы защиты информации. — М.: Академия, 2006. — 460 с.
Таблиця 2. 10 – Сценарій комбінованого уроку по темі «Антивірусні засоби захисту інформації».
п/п | Етап уроку | Дії викладача | Дії учнів |
10 хв. | Організаційний момент | Вітання учнів, перевірка явки учнів та їх готовності до заняття, повідомлення теми та цілі уроку. | Вітання викладача, інформування викладача о своїй присутності та готовності до заняття, запис теми та цілі заняття. |
5 хв. | Мотивація | Повідомлення значимості теми, що вивчається. | Учні слухають викладача. |
35 хв. | Повідомлення нового матеріалу | 1. Комп'ютерні віруси та їх класифікація. 2.Антивірусні програми. | Конспектують матеріал. |
13 хв. | Інструктаж до практичної роботи | Повідомлення теми та цілі, пояснення послідовності виконання роботи. | Учні записують тему, ціль та послідовність роботи. |
45 хв. | Виконання практичної роботи | Викладач роздає методички з завданням для кожного учня. Слідкує за виконанням роботи. | Виконують свій варіант завдання, консультуються з викладачем, якщо необхідно. |
7 хв. | Підведення підсумків | Перевіряє роботи, виставляє оцінки. | Учні слухають викладача, задають питання. |
5 хв. | Видача домашнього завдання | Видає домашнє завдання | Учні слухають викладача, записують домашнє завдання. |
Таблиця 2. 11 – Вибір типу уроку і структура ООД.
Питання, які вивчаються | Дії які формуються | Рівень сформованості | Методи формування | ||
ООД | ВД | КД | |||
1.Віруси. | ПС | Конспектування матеріалу та його аналіз, виконання завдань | Пояснення, розповідь, виконання завдань, II тип ООД | Виконання завдань | Індивідуальний опит |
2.Класифікація вірусів. | ОО | Конспектування матеріалу та його аналіз | Пояснення, розповідь, I тип ООД | Конспектування, запам’ятовування | Фронтальний опит |
3.Антивіруси. | ПА | Виконання розрахунків | Виконання розрахунків, III тип ООД | Виконання розрахунків | Контрольна письмова робота |
План повідомлення нового матеріалу:
1. Визначення комп'ютерних вірусів.
2. Класифікація вірусів.
3. Антивірусні програми.
4. Антивірус Касперського.
Хід уроку
I. Оргмомент.
II. Основний етап.
Мотивація навчальної діяльності.
З проникненням комп'ютерів у різні сфери життя виникла принципово нова галузь - інформаційна індустрія. Обсяг циркулюючої в суспільстві інформації приблизно подвоюється кожні п'ять років. Людство створило інформаційну цивілізацію, в якій від успішної роботи засобів обробки інформації залежить саме добробут і навіть виживання людства в його нинішній якості. Події, що сталися за цей період зміни, можна охарактеризувати наступним чином:
· обсяг оброблюваної інформації зросли за останні півстоліття на кілька порядків;
· інформація придбала вартість, яку в багатьох випадках навіть неможливо підрахувати;
· доступ до певних даних дозволяє контролювати значні матеріальні і фінансові цінності;
· оброблювані дані стали надзвичайно різноманітними, а не виключно текстовими.
· суб'єктами інформаційних процесів тепер є не тільки люди, а й створені ними автоматизовані системи, що діють за закладеній в них програмі.
В останні роки у вітчизняній і зарубіжній пресі велика увага приділяється питанням захисту інформації, що накопичується, зберігається, оброблюваної як в окремих ПК, так і побудованих на їх основі обчислювальних системах.
2. Актуалізація знань:
Питання: Що розуміють під захистом інформації? (Захист інформації - створення в ЕОМ і обчислювальних системах організованої сукупності засобів, методів і заходів, призначених для збереження від збоїв обладнання і програмного забезпечення, від випадкової або навмисної втрати чи перекручування, від несанкціонованого доступу.)
Питання: Які види захисту ви знаєте? Які методи захисту від збоїв обладнання і програмного забезпечення ви можете назвати? Які методи захисту від випадкової втрати чи спотворення ви можете назвати?