Лабораторно-практичне заняття № 5 (6 год.)

Лабораторно-практичне заняття № 1 (2 год.).

 

Модуль 1. Загальна характеристика науково-педагогічного дослідження.

 

Мета. Показати рушійну силу наукового дослідження у розвитку педагогіки. З’ясувати сутність і значення вивчення педагогічних явищ і процесів шляхом розв’язання педагогічних задач та аналізу поглядів відомих вчених.

Обладнання: збірники педагогічних задач.

 

Хід роботи

 

1. Організація групи.

2. Розв’язання педагогічних задач.

Кондратова Л.В. Сборник педагогических задач: Учеб.пособие для студентов педагогических ин-тов.: Просвещение, 1987:

Стор. 14, задача 6;

Стор. 14, задача 7;

Стор. 15, задача 8;

Стор. 15, задача 9;

 

Лозова В.І., Отрошко Т.В. Теоретичні основи виховання і навчання. – Харків, 1997:

Стор.16 / 5 /

 

Аналіз поглядів.

– «Я бачу в педагогіці не науку, а мистецтво, але переконаний, що в теорії цього мистецтва є дуже багато такого, що необхідно знати людям, які беруться за практику виховання та навчання».    К.Д. Ушинський.

– Яке ваше ставлення до цієї думки? Чому?

– В.І. Лозова, Т.В. Отрошко «Теоретичні основи виховання і навчання» стор.15 /4/.

 

Педагогічні тести.

– Чи можна даний спосіб одержання інформації вважати науковим дослідженням?

1. Черговий вчитель спостерігає за порядком у їдальні.

2. Молодий учитель спостерігає за діями досвідченого колеги при викладанні важкого навчального матеріалу.

3. Педагог веде спостереження за розвитком школярів при вивченні окремих тем курсу з допомогою розробленої програми.

4. Бесіда класного керівника з батьками про умови виховання дітей у сім’ї.

5. Бесіда з учнями про правила поведінки в бібліотеці.

 

3. Підсумок.



Лабораторно-практичне заняття № 4 (4 год.).

 

Модуль 4. Категоріальний апарат науково-педагогічного дослідження.

 

Завдання. Навчитись визначати проблему, об’єкт, предмет, мету, завдання, формувати гіпотезу науково-педагогічного дослідження.

 

Обладнання: тематика курсових (дипломних) робіт з педагогіки для студентів, курсові та дипломні роботи, підручники педагогіки.

 

Хід заняття

 

1. Організація групи.

 

2. Зміст.

 

Актуалізація опорних знань.

Визначення теми, об’єкту, предмета, мети, завдань курсової роботи, формулювання гіпотези.

 

(Студенти працюють самостійно групами по 5 осіб. Про результати роботи доповідає старший групи).

 

3. Підсумок роботи.



Лабораторно-практичне заняття № 2 (6 год.).

 

Модуль 2. Методи науково-педагогічних досліджень.

Завдання. Вчити студентів конспектувати, класифікувати педагогічні явища, властивості, якості суб’єктів і об’єктів дослідження.

Оволодіти методикою складання анкет, тестів, методикою підготовки та проведення статистичного педагогічного експерименту.

 

Обладнання: зразки анкет, тестів, курсові та дипломні роботи студентів з педагогіки, педагогічні твори.

 

Хід заняття

 

1. Актуалізація теоретичних знань.

– Назвіть основні етапи науково-педагогічного дослідження.

– Що ми називаємо класифікацією?

– Перерахуйте вимоги до анкети.

– У чому полягає сутність педагогічного експерименту?

 

2. Практична робота.

Конспектування науково-педагогічних джерел.

(Студенти одержують екземпляр книги(збірника) з працями педагогів і працюють індивідуально за планом):

1. Ознайомлення (читання) праці.

2. Складання плану.

3. Конспектування.

 

Класифікація педагогічних явищ.

(Викладач пропонує ряд педагогічних явищ чи процесів, чи студенти на основі визначних самостійно ознак, їх класифікують, заповнюють таблицю).

 

Складання анкети.

(Студенти самостійно чи за визначеними викладачем об’єктом, предметом, критеріями дослідження складають анкети).

 

Розробка констатуючого експерименту з визначенням показників і критеріїв обліку та вимірювання певного педагогічного явища. (Наприклад, рівня розвитку уваги, мислення, рівня вихованості учня, його активності у навчальному процесі тощо).

 

3. Оцінювання роботи студентів.

4. Підсумок заняття.



Лабораторно-практичне заняття № 3 (4 год.).

 

Модуль 3. Логічна структура дослідження.

 

Завдання. Оволодіти практичними вміннями і навичками планування науково-педагогічного дослідження відповідно до обраної теми.

 

Хід заняття

 

1. Організація групи.

 

2. Актуалізація теоретичних знань.

– Що ми називаємо науковим дослідженням?

– Що ми розуміємо під об’єктом, предметом дослідження?

– У чому полягає мета дослідження?

– Як визначаються завдання і гіпотеза дослідження?

 

3. Практична робота (робота в парах).

Аналіз запропонованих авторефератів дисертацій, курсових і дипломних робіт.

Розробка категоріального апарату дослідження.

Складання плану роботи над дослідженням.

 

4. Аналіз запропонованих категоріальних апаратів. Оцінка планів роботи.

 

5. Підсумок роботи.



Лабораторно-практичне заняття № 5 (6 год.).

 

Модуль 5. Види науково-дослідних робіт.

 

Завдання. Оволодіти практичними уміннями і навичками підготовки повідомлення реферату, доповіді.

 

Обладнання: зразки, доповіді, перелік проблем.

 

Хід роботи.

 

1. Організація групи.

2. Актуалізація теоретичних знань.

– Що ми називаємо повідомленням?

– Що ми називаємо доповіддю?

– Що являє собою реферат?

– Які особливості характеризують повідомлення, доповідь, реферат?

– Визначте порядок роботи над доповіддю, рефератом.

 

3. Аналіз запропонованих зразків доповідей, рефератів.

4. Складання плану повідомлення (літературу студенти підбирали заздалегідь самостійно).

 

5. Аналіз розроблених планів.

Оцінювання роботи.

6. Підсумок заняття.

7. Завдання додому:

Написати доповідь (реферат) в об’ємі 5-7 сторінок з вибраної проблеми.

 

Схема аналізу роботи над повідомленням, доповіддю, рефератом.

 


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: