Коментар учителя

Українська мова.10 клас 13.01.14

Тема. Слово та його лексичне значення

Мета:

а) повторити поняття про лексичне значення слова, види лексичних значень – пряме й переносне, види переносних значень – метафора, метонімія, синекдоха; навчити визначати роль переносних значень слів в художніх текстах;

б) удосконалювати вміння дотримуватися лексичних норм української мови;

в) за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до краси та багатства рідної мови.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Орфоепія: читання поетичного твору з дотриманням орфоепічних норм.

Синтаксис: словосполучення, речення, текст.

Стилістика: стилістична роль багатозначних слів.

Міжпредметні зв’язки:

Література: виразне читання поетичного тексту; метафора, метонімія, синекдоха.

Тип уроку: урок повторення здобутих знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Ознайомлення десятикласників з темою, метою і завданнями уроку.

ІІІ. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників на основі повторення вивченого

Творче спостереження з елементами аналізу

· Прочитати текст. Пояснити, чому син не зрозумів батька.

ЗРОЗУМІВ

Батько з сином поїхали в поле волами по снопи. Наклали повнісінький віз.

– Ну, сину, – каже батько, дивлячись на зоряне небо, – хай воли пасуться, а як віз перекинеться, збуди мене, поїдемо додому.

Та й ліг під копою спати. Через деякий час віл підійшов до воза, чухався, чухався та й перекинув його. Син почив це та мерщій до батька:

– Тату, гукає, – поїхали, вже віз перекинувся.

(З кн. «Тисяч а усмішок»)

Евристична бесіда за запитаннями

· Ø Що таке слово?

· Ø Що позначає лексичне значення слова?

· Ø Чим відрізняються лексичне й граматичне значення слова?

· Ø Які слова мають лексичне значення?

· Ø Що таке «багатозначне слово»?

· Ø Що таке «пряме» й «переносне» значення слова?

· Ø Дати визначення метафорі, метонімії, синекдосі

Коментар учителя

Слово – основна функціонально-структурна одиниця мови. Реальний зміст слова називають його лексичним значенням. Значення слова відповідає поняттю, а поняття виражається словом. Здатність слова вступати у різні відношення з іншими словами за законами граматики певної мови називають граматичним значенням. Повнозначні слова мають лексичне та граматичне значення, а службові – лише граматичні.

Однозначні слова мають одне лексичне значення: моряк, олівець, констатувати.

Багатозначні слова можуть уживатися в різних значеннях: голова людини, голова соняшника, голова колони.

Пряме (основне) значення слова називає предмет чи явище, його ознаку, дію. Решта значень слова – переносні (непрямі). У семантичній структурі багатозначного слова найтиповішими є метафоричні та метонімічні відношення.

Метафора (від гр. metaphora – перенесення) – вживання слова, що позначає предмет (явище, дію, ознаку) для назви іншо­го предмета на основі подібності їх ознак або схожості вражень від них:

Життя шумить і грає. (М.Рильський). Півні кричать у мегафони мальв... (Л. Костенко.)

Метонімія (від гр. metonimia – перейменування) – перене­сення назви одного класу предметів або одиничного предмета на інший клас або одиничний предмет на основі суміжності:

Шумить Хрещатик туго, як прибій. (В. Сосюра.) Інститут відзначає свій ювілей.

Синекдоха (від гр. synekdoche – співвіднесення) – різновид метонімії, полягає в перенесенні назви частини на предмет як ціле і навпаки:

Вся площа була повна людських голів, подертих кожухів, сіряків, кирей. (Л. Смілян.) Наш люд має в собі багато сили, щоб родити Шевченків, Федьковичів і Франків. (В. Стефаник.)


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: