Тема. Уявлення про усне й писемне мовлення. Культура мовлення

Мета: розширити та поглибити знання дітей про мовлення, ознайомити з видами мовлення, їх особливостями, з правилами культури усного й писемного мовлення; розвивати спостережливість вміння порівнювати й робити висновки; виховувати культуру мовлення.

Обладнання: малюнки із зображенням дітей, які розмовляють і пишуть.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 60).

Перший учень читає виписані словосполучення.

— Які слова прийшли до нас із давніх часів? Знайди їх у тексті.

Другий учень читає складену розповідь.

— Яку мову ми називаємо рідною?

— Як її ще називають?

— Погляньте на ці малюнки й розкажіть, що роблять учні.

(Учитель вивішує на дошці два малюнки: на першому діти розмовляють, на другому — пишуть.)

— А як про це можна сказати одним словом? Чи правильно говорити, що всі вони розмовляють?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Сьогодні ми дізнаємось про те, як можна спілкуватися, як це робити правильно і культурно.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Самостійна робота з правилом (с. 29)

— Прочитайте правило.

— Про що ви дізналися з нього?

— Тож чи можна сказати, що всі діти розмовляють? (Так, але роблять вони це по-різному.)

— Тоді чи можна сказати, що наше мовлення буває двох видів? Яких саме? (Усне та писемне)

Учитель звертає увагу дітей на опорну схему і просить доповнити її.

— Яку навчальну діяльність можна віднести до усного мовлення? А до писемного?

Схема набуває такого вигляду:

2. Колективна усна робота (вправа 61)

Завдання опрацювати письмово.

— Якими видами мовлення ви користувалися?

— А в чому різниця між ними?

3. Робота в парах (вправа 62)

Перевірка — опитування пари.

— Яким видом мовлення ви користувалися при виконанні завдання 2?

— А чи користувалися ви у вправі усним мовленням? Коли?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Колективна робота з додатковим теоретичним матеріалом (с. 30) Після ознайомлення з ним учитель пропонує учням замислитися, чи завжди їхнє мовлення відповідає правилам.

— Що потрібно вам змінити, аби ваше мовлення стало культурним?

2. Хвилинка чистопису

— Потренуйтесь у каліграфічному письмі за зразками на с. 30. Перевірка — взаємоперевірка.

— Кому вдалося виконати вимоги до писемного мовлення?

— А як ви розумієте значення слова де-не-де?

3. Пошукова робота (вправа 63)

— Прочитайте текст. Хто зрозумів значення слова де-не-де? Завдання 2, 3 опрацювати усно колективно.

— Який із текстів більш художній і виразний? Чому?

Завдання 4 запропонувати для самостійного виконання.

— Чи ви дотрималися вимог культурного мовлення? У чому це виразилось?

VI. Підсумок уроку

— Які види мовлення ви знаєте?

— У чому між ними різниця?

— Які види навчальної діяльності належать до усного, а які — до писемного мовлення?

— Які правила культурного мовлення ви запам’ятали? (Якщо дозволяє час, усно колективно опрацювати вправу 64.)

VII. Домашнє завдання

Додатковий теоретичний матеріал на с. 30, вправа 65, повторити словникові слова.




Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: