I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 7, вправа 11)
— Прочитайте слова, які відрізняються від слова рік першою буквою. (Вік, сік, бік, лік, пік, тік)
— Поясніть, що означає кожне з утворених слів.
— Наведіть власні приклади слів, що розрізняються тільки одним звуком.
Робота над загадкою
• Часом чорні криві, від народження німі.
А стануть у ряд,— враз заговорять. (Букви)
— Які бувають букви?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми повторимо, як позначаються звуки мовлення на письмі.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 7-9)
Вправа 12. Учні читають і відгадують загадку про букви і звуки.
— Чим звуки відрізняються від букв?
— Буква ь окремого звука не позначає.
Слово про слово
Буква — письмовий знак, що позначає один звук або сполучення двох звуків.
Вправа 13. Учні читають вірш Н. Становської «Звуки і букви».
— Що сказано у вірші про звуки? про букви?
— Поясніть, чим відрізняються звуки від букв.
|
|
— Спишіть три останні рядки вірша.
Запам’ятайте!
Звуки ми чуємо і вимовляємо. Букви ми бачимо, читаємо і пишемо.
Вправа 14. Учні переставляють рядки так, щоб можна було прочитати вірш.
Це місто алфавітом звуть.
Усі тут літери живуть.
Щасливо й дружно, як сім’я,
їх 33 — від А до Я.
— Як по-іншому можна назвати алфавіт?
Учитель звертає увагу учнів на те, що слово алфавіт має подвійний наголос (на другому і третьому складі).
Слово про слово
Абетка(алфавіт) — сукупність літер, прийнятих у писемності якої-небудь мови і розміщених у певному порядку.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
— Чи є однакові звуки у парах слів лось — ліс, джміль — джем, чашка — лящ, гай — як, їда — сій, лак — ляк, мій — їм?Якщо є, то які саме?
— Назвіть слова, в яких останній звук позначається двома буквами. (Сіль, день, пень...)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Назвіть алфавіти, які складаються з шести літер. (Азбука, абетка)
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 9, вправа 15.
Урок 4
Тема: УКРАЇНСЬКА АБЕТКА. РУКОПИСНІ БУКВИ УКРАЇНСЬКОЇ АБЕТКИ
Мета: закріплювати знання учнів про українську абетку, назви літер за абеткою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати навички звуко-буквеного аналізу слів, спостережливість; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 9, вправа 15)
— Дайте правильну відповідь на запитання вчительки.
Хвилинка каліграфи
Аа ай об ат ал ам ан ва ка ау
Абетка азбука алфавіт і алфавіт
Ми вивчаємо українську абетку.