ВЕЛИКІ ЗАДАЧІ
ЗАДАЧА 2
На основі нижченаведених даних розрахувати загальну норму запасів сировини та матеріалів по підприємству.
Найменування сировини та матеріалів | Річні витрати на виробництво згідно із кошторисом, тонн. | Запас на транспортування, діб | Середній час вантаження та складування, діб | Час підготовки до виробництва (згідно із технічними вимогами), діб |
А | ||||
Б | 1,5 | |||
В |
Сировина А постачається на підприємство згідно із замовленням від трьох постачальників:
- постачальник № 1 задовольняє 20% річної потреби у сировині А;
- постачальник № 2 – 30%;
- постачальник № 3 – 50%.
Середня партія поставки становить: 920 т у першого постачальника, 1125 т – у другого, 1250 т – у третього. Сировина Б надходить від одного постачальника один раз на місяць. Сировина В надходить від двох постачальників відповідно до графіків поставки:
- постачальник № 1: 2, 14 та 27 числа кожного місяця;
- постачальник № 2: 7, 14 та 20 числа кожного місяця.
|
|
Розв’язок
Для сировини А.
1. Визначаємо надходження сировини від кожного постачальника:
НСі = НС * Чі, де Чі – частка окремого постачальника
НС1 = 60000 * 0,2 = 12000т.
НС2 = 60000 * 0,3 = 18000 т.
НС3 = 60000 * 0,5 = 30000 т.
2. Визначаємо кількість поставок (КП)
КПі = НСі / qі, де qі – розмір партії поставки окремого постачальника
КП1 = 12000 / 920 = 13 раз
КП2 = 18000 / 1125 = 16 раз
КП3 = 30000 / 1250 = 24 раз
КПразом = 13+16+24 = 53 разів
3. Визначаємо середній інтервал між поставками:
І = Дні / КП = 365 / 53 = 6,9 дні
4. Визначаємо норму запасу поточного поповнення:
НЗп = І / 2 = 6,9 / 2 = 3,5 дні.
5. Визначаємо норму запасів:
НЗ = НЗп + НЗтранспортний + НЗвантаженнч + НЗпідготовки = 3,5+3+1+5=12,5дні
Визначаємо норматив запасів:
НЗт = НС * НЗ / Дні = 60000 * 12,5 / 360 = 2083,3 т.
Для сировини Б:
1. Визначаємо середній інтервал між поставками:
І = 30 днів (оскільки надходить 1 раз на місяць)
2. Визначаємо норму запасу поточного поповнення:
НЗп = І / 2 = 30 / 2 = 15 дні.
3. Визначаємо норму запасів:
НЗ = НЗп + НЗтранспортний + НЗвантаженнч + НЗпідготовки = 15+4+1,5+3=23,5дні
Визначаємо норматив запасів:
НЗт = НС * НЗ / Дні = 100000 * 23,5 / 360 = 6527,8 т.
Для сировини В
1. Визначаємо середній інтервал між поставками:
І = Дні / Дп, де Дп – кількість днів, у які є поставки (при цьому, якщо в один день є кілька поставок, це зараховується як один раз)
І = 30 / 5 = 6 дн.
2. Визначаємо норму запасу поточного поповнення:
НЗп = І / 2 = 6 / 2 = 3 дні.
3. Визначаємо норму запасів:
НЗ = НЗп + НЗтранспортний + НЗвантаженнч + НЗпідготовки = 3+4+2+8=17 дн.
Визначаємо норматив запасів:
НЗт = НС * НЗ / Дні = 200000 * 17 / 360 = 9444,4 т.
ЗАДАЧА 3
Розрахувати норматив виробничих запасів у сумі та днях обігу по окремих видах сировини та матеріалів за наступними даними.
|
|
Показники | Вид матеріалу | |||
А | Б | В | Г | |
Норми витрат на один виріб К, кг | ||||
Норма витрат на один виріб КН, кг | ||||
Ціна 1 т, грн | ||||
Інтервал між поставками, діб | ||||
Термін транспортування, діб | ||||
Термін підготовки сировини для використання у технологічному процесі, діб | ||||
Термін розвантаження та складування, діб | 0,5 | 1,5 | ||
Термін проведення аналізу якості, діб | 0,5 | 0,5 | 0,5 | 0,5 |
Програма випуску у 4-му кварталі виробу К– 2000 шт., виробу
КН–1050 шт.
Розв’язок
Для матеріалу А:
1. Визначаємо норму запасів поточного поповнення: НЗпп = І / 2, де І – період між поставками.
НЗпп = 10/2 = 5 днів.
2. Визначаємо норму запасів в днях: НЗдн = Кзпп + НЗмін, де НЗмін – норма мінімального запасу
НЗдн = 5 + (15+14+1+0,5) = 35,5 дн.
3. Визначаємо виробничу потребу в матеріалах А: ВПр = ΣОВ*НВ, де ОВ – обсяг виробництва окремого виду продукції; НВ – норма витрат матеріалів.
ВПр = 2000*100 + 1050*150 = 357500 кг.
4. Визначаємо норматив виробничих запасів в кг.: НЗкг = ВПр * НЗдн / Дні
НЗкг = 357500 * 35,5 / 90 = 141014 кг. (або 141 тона)
5. Норма виробничих запасів в гривнях: НЗгрн = НЗтони * ціна
НЗ грн. = 141 * 50 = 7050 грн.
По аналогії проводимо розрахунки нормативів виробничих запасів в гривнях для усіх інших видів матеріалів. Після чого визначається загальний норматив виробничих запасів в гривнях, як сума НЗгрн по всіх видах матеріалів.
ЗАДАЧА 4
На основі даних, наведених у таблиці, розрахувати період обороту та коефіцієнт оборотності виробничих запасів підприємства. Визначити вплив зміни Зробити відповідні висновки.
Показники | Базовий період, тис. грн | Звітний період, тис. грн |
Виробничі запаси на | ||
1.01 1.04. 1.07 1.10 31.12 | 896 | ? 2490 |
Обсяг використаних матеріалів |
На основі розрахунків та аналізу підтвердити нижченаведені висновки:
- час перебування на складі підприємства став коротшим;
- зменшився споживчий капітал;
- збільшився ризик зберігання сировини та матеріалів;
- зросли прибуток та рентабельність.
Розв’язок
1. Визначаємо середні запаси за формулою середньої хронологічної (хронометричної):
ЗСсер =
2. Визначаємо період обороту виробничих запасів:
ПО = ЗСсер*Дні / ВС, де ВС – використання сировини
3. Визначаємо Коефіцієнт оборотності запасів
КО = ВС / ЗСсер
Базовий період | Звітний період |
ЗСсер = (896/2+1054+2500+2202+2490/2)/(5-1) ЗСсер = 1862,25 тис.грн. | ЗСсер=(2490/2+1050+5700+1430+8900/2)/(5-1) ЗСсер = 3468,75 тис.грн. |
ПО = 1862,25 * 360 / 26000 = 25,8 дн. | ПО = 3468,75 * 360 / 50800 = 24,5 дн. |
КО = 26000 / 1862,25 = 14 раз | КО = 50800 / 3468,75 = 14,6 раз |
Висновки:
- час перебування на складі підприємства став коротшим (так, оскільки ПО зменшився)
- зменшився споживчий капітал (ні, оскільки ЗСсер збільшився)
- збільшився ризик зберігання сировини та матеріалів (ні, оскільки ПО зменшився)
- зросли прибуток та рентабельність (так, оскільки КО збільшився).
ЗАДАЧА 5
На основі даних, наведених у таблиці, розрахувати показники руху, стану та ефективності використання основних засобів підприємства.
тис. грн
Наявність обладнання на початок року | Надходження у звітному періоді | Вибуло у звітному році | Залишкова вартість обладнання на кінець року | Наявність обладнання на кінець року | Обсяг виготовленої продукції за рік | ||
усього | у т.ч. нових | усього | у т.ч. ліквідовано | ||||
? |
Розв‘язок
Показники руху основних засобів (за наявними даними):
Коефіцієнт введення = ОЗнадійшло / ОЗкінець = 700/2968 = 0,24
Коефіцієнт оновлення = ОЗнові / ОЗкінець = 336 / 2968 = 0,11
Коефіцієнт вибуття = ОЗви було / ОЗпочаток = 112 / 2380 = 0,05
Коефіцієнт ліквідації = ОЗліквідовано / ОЗпочаток = 84 / 2380 = 0,04
|
|
За балансовою моделлю ОЗкінець = 2380 + 700 – 112 = 2968 тис. грн.
Показники стану основних засобів
Примітки:
· у бух обліку основні засоби обліковуються за первісною вартістю, залишкова вартість – розрахунковий показник, тому якщо не уточняється яка вартість основних засобів мається на увазі, то це є їх первісна вартість;
· оскільки залишкова вартість основних засобів відома на кінець року, то і показники стану будуть розраховані на кінець року
Коефіцієнт придатності = залишкова вартість ОЗ / первісна вартість ОЗ = 1968 / 2968 = 0,66
Знос ОЗ = Первісна вартість ОЗ – Залишкова вартість ОЗ = 2968-1968=1000 тис. грн.
Коефіцієнт зносу = знос ОЗ / Первісна вартість ОЗ = 1000 / 2968 = 0,34