E) Аудандық сараптау комиссиясы.
H) Білім мекемесіндегі сараптау комиссиясы.
$$$ 100
Мұғалімге басқару шешімдерін өндеуге қажет ақпараттың түрі:
B) Бастапқы ақпарат.
E) Тактикалық ақпарат.
G) Жедел ақпарат.
$$$ 101
Басқару іс-әрекеттері үдерісіндегі қызметтер:
A) Мақсаттарды айқындау.
C) Жоспарлау.
F) Ұйымдастыру.
$$$ 102
Басқару әдістерінің негізгі топтары:
B) Әкімшілік-ұйымдастыру әдістері.
E) Психологиялық-педагогикалық ықпал ету әдістері.
G) Қоғамдық әсер ету әдістері.
$$$ 103
Мектептің іс-әрекетін қадағалау:
C) Білім мазмұнының тиімді түрін көрсету.
E) Мектеп оқушының оқу жүктемесін мөлшерлеуге көмектесу.
G) Оқу нәтижесін дұрыс мөлшерлеу.
$$$ 104
Жоспарлау дегеніміз
A) Жағдайды жан жақты анықтау және нәтижеге бағыттау.
D) Міндеттерді шешу жолдарын, әдістерін, құралдарын таѕдау.
G) Мақсат, міндеттерді анықтау.
|
|
$$$ 105
Мектепті басқару мәселелерін зерттеген ғалымдар
A).Т.И. Шамова.
D) Ю.А. Конаржевский.
G) П.В. Худоминский.
$$$ 106
Мектепті инновациялық басқару аспектілерін зерттеген ғалымдар
B) М.М. Поташкин
D) Л.И. Моисеев
H) В.С. Лазарев
$$$ 107
Мектепті басқару субъектілері
B) Мектеп кеңесі.
C) Педагогикалық кеңес.
E) Әдістемелік кеңес.
$$$ 108
Мектептің жеке басқару органдары
C) Директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасары.
E) Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары.
G) Директор.
$$$ 109
Мектепішілік басқару функциялары
A) Ұйымдастыру
C) Бақылау
E) Талдау
$$$ 110
Педагогикалық талдау обьектісі:
B) Тәрбиелік іс-шаралар.
D) Сабақ.
$$$ 111
Колледжд директорының оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының негізгі функциясы:
B) Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыру.
C) Оқу-тәрбие үдерісін үйлестіру.
$$$ 112
Ғылыми менеджмент мектебінің негізін қалаушы Ф.У.Тейлор мақсат қою және оны жүзеге асыру дағдысын қалай анықтады:
A) Не істеу керек екеніңді нақты білу өнері.
D) Мұны қалай ең үздік және арзан тәсілмен істеуге болады.
$$$ 113
Педагогикалық менеджмент әдістерінің екінші тобы:
B) Ұйымдастырушылық-нұсқаулық.
C) Әкімшілік.
$$$ 114
Басқарудың негізгі технологиялық процедураларына жатады:
D) Бастапқы деректерді жинау.
E) Ақпараттар легін өңдеу.
$$$ 115
Басқарудың негізгі технологиялық процедураларына жатады:
|
|
A) Шешімдердің нұсқаларын өңдеу.
B) Шешімдер нұсқаларын келістіру.
$$$ 116
Басқарудың негізгі технологиялық процедураларына жатады:
A) Басқарушылық шешімді қабылдау.
B) Шешімдерің орындалуын қамтамасыз ету.
$$$ 117
Жалпы білім беретін бағдарламалар:
A) Жеке адамның мәдениетінің қалыптасуына бағытталады.
C) Оқушының кәсіптік таңдауын шешуге бағытталады.
D) Жеке адамның қоғам мен өмірге бейімделуін қамтамасыз етеді.
$$$ 118
Басқарудың негізгі технологиялық процедураларына жатады:
A) Басқарушылық шешімді қабылдау.
B) Қабылданған шешімді бағалау.
$$$ 119
Білім берудегі мониторинг:
D) Педагогикалық жүйелердің іс-әрекеті жөніндегі кез келген ақпаратты беру, сақтау, өңдеу жүйесі.
E) Педагог іс-әрекетін ғылыми-әдістемелік қамсыздандыру мен оқушылар іс-әрекетінің нәтижесін психологиялық-педагогикалық қадағалау жүйесі.
$$$ 120
Міндеттілік дәрежесі тұрғысынан басқарушылық бағдарламалары бөлінеді:
A) Ақпараттық.
B) Директивалық.
$$$ 121
Құрылымдық толыққанды басқару үдерісін жүзеге асыратын білім беру мекемелерін басқару жүйесінің негізгі функциональдық буындары болып табылады:
E) Басқару субьектілері қабылдаған іс-әрекет мақсаты.
F) Мақсатқа жету критерийлерінің жүйесі.
$$$ 122
Басқарудың негізгі стильдері:
A) Авторитарлы.
B) Либеральды.
C) Демокартиялық.
$$$ 123
Педагогикалық менеджменттің функциялары:
A) Ақпараттық-сараптамалық.
B) Мотивациялық-мақсаттық.
C) Жоспарлы-болжамдық.
$$$ 124
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарының қызметтеріне кіреді:
B) Оқу бағдарламасының орындалуын бақылау.
C) Оқу сабақтарының барысын қадағалау.
E) Оқушылардың оқу үлгерімінің сапасын қадағалау.
$$$ 125
Педагогикалық кеңестің төрағасы:
C) Мектеп директоры.
$$$ 126
Басқару– бұл:
B) Маңызды мақсатқа жетуге арналған белгілі бір жүйеге ықпал ету.
$$$ 127
Басқару обьектісі– бұл:
C) Басқарушылық ықпалдың бағытталуы.
$$$ 128
Педагогикалық менеджмент – бұл:
D) Білім беру жүйесін басқарудың теориясы, әдістемесі мен технологиясы.
$$$ 129
Мотивациялау – бұл:
A) Басқа адамның іс-әрекетіне бастамашылық ету.
$$$ 130
Жоспарды және басқа да шешімдерді орындауды қамтамасыз ететін басқарылатын жүйені қолдау – бұл:
B) Реттеу функциясы.
$$$ 131
«Басқару – бұл, бәрінен бұрын, заңның формалды орындалуы және оның сақталуы...» қай автордың анықтамасы
B) Г.Гегель.
$$$ 132
«Менеджмент және мектепішілік басқару» тұжырымдамасын кім өңдеді:
B) Ю.А. Конаржевский.
$$$ 133
Басқарылатын жүйенің болашақ іс-әрекеті жөнінде кешенді шешімдер қабылдайтын жоспар құрастыру үдерісі– бұл:
A) Жоспарлау фунциясы.
$$$ 134
Басқарушылық іс-әрекеттегі шешуші моивациялық факторды атаңыз
B) Жетістік.
$$$ 135
Басқарушылық іс-әрекеттің жүйе құраушы қомпоненті
Е) Мақсат.
$$$ 136
Басқару мақсаты – бұл:
B) Қалаған нәтиженің бейнесі.
$$$ 137
Басқару мақсатының қайнар көзі болып табылады:
Е) Басқару стратегиясы.
$$$ 138
Қабылданған шешімдерді, нормаларды басқару обьектісі мен іс-әрекеті жағдайының сәйкестілік дәрежесін белгілеу үдерісі – бұл:
B) Бақылау функциясы.
$$$ 139
Білім алушылар мен оқытушылардың бірлескен іс-әрекетінің нәтижелілігінің белгілері жөнінде білім алу қабілеті – бұл:
|
|
C) Білім беру үдерісін талдау.
$$$ 140
Білім беру мекемелерінің іс-әрекетін жсопарлаудың негізі болып табылады:
D) Педагогикалық талдау.
$$$ 141
Педагогтардың іс-әрекетін ғылыми-әдістемелік қамсыздандыру мен оқушылардың іс-әрекетінің нәтижесін қадағалаудың психологиялық-педагогикалық жүйесі:
C) Педагогикалық мониторинг.
$$$ 142
Педагог қызметкерлердің кәсіптік біліктілігін көтеру, шығармашылық белсенділігін дамыту, педагогикалық еңбек сапасы деңгейінің өсуін ынталандыру, педагогтар еңбегін жіктеу арқылы олардың әлеуметтік қорғалуын қамтамасыз ету:
D) Педагогикалық аттестация.
$$$ 143
Мектеп директорының басқарушылық іс-әрекеті неге бағытталады:
A) Педагогикалық ұжымды қалыптастыру.
$$$ 144
Қандай бақылау принципі оқыту нәтижесін анықтау мұғалім тұлғасынан тәуелсіз болуын талап етеді?
A) Объективтілік.
$$$ 145
Білім мекемелерінде білім беру үрдісінің негізгі сұрақтарымен ұдайы жұмыс жасайтын жетекші орган
A) Педагогикалық кеңес.
$$$ 146
Білім беру мекемесінің іс-әрекетін, құрылымын анықтайтын ережелер жиынтығы:
A) Устав.
$$$ 147
Менеджмент жүйесі:
E) Барлық басқарушылық іс-әрекет.
$$$ 148
Мектептегі басқару жүйесінің деңгейлері:
B) Мектеп директоры, мектеп директорының орынбасары, мұғалімдер, оқушылар.
$$$ 149
Мектеп кеңесі:
A) Коллегиалдық басқару органы.
$$$ 150
Педагогикалық кеңестің құрылымы анықталады:
B) Мектеп уставымен.
$$$ end
Білім берудегі менеджмент пәні бойынша
5В01- Білім тобы мамандықтары үшін
оқу тілі қазақ бөлімдер үшін
тестілік тапсырмалар паспорты
Сұрақ нөмірі | Тақырып номері | Қүрделілік дәрежесі (1,2,3) | АБ1 | АБ2 | ҚБ | Дұрыс жауаптар |
1 | 1 | 1 | + | + | A | |
2 | 1 | 1 | + | + | C | |
3 | 1 | 1 | + | + | D | |
4 | 1 | 1 | + | + | A | |
5 | 1 | 1 | + | + | B | |
6 | 1 | 2 | + | + | B | |
7 | 1 | 2 | + | + | B | |
8 | 1 | 2 | + | + | A | |
9 | 1 | 2 | + | + | B | |
10 | 1 | 2 | + | + | Е | |
11 | 1 | 3 | + | + | B | |
12 | 2 | 3 | + | + | Е | |
13 | 2 | 3 | + | + | B | |
14 | 2 | 3 | + | + | C | |
15 | 2 | 3 | + | + | D | |
16 | 2 | 1 | + | + | C | |
17 | 2 | 1 | + | + | D | |
18 | 2 | 1 | + | + | A | |
19 | 2 | 1 | + | + | A | |
20 | 3 | 1 | + | + | A | |
21 | 3 | 2 | + | + | A | |
22 | 3 | 2 | + | + | Е | |
23 | 3 | 2 | + | + | B | |
24 | 3 | 2 | + | + | A | |
25 | 3 | 2 | + | + | B | |
26 | 3 | 3 | + | + | D | |
27 | 3 | 3 | + | + | B | |
28 | 4 | 3 | + | + | C | |
29 | 4 | 3 | + | + | C | |
30 | 4 | 3 | + | + | D | |
31 | 4 | 1 | + | + | BF | |
32 | 4 | 1 | + | + | CD | |
33 | 4 | 1 | + | + | AD | |
34 | 4 | 1 | + | + | CD | |
35 | 4 | 1 | + | + | AC | |
36 | 5 | 2 | + | + | AD | |
37 | 5 | 2 | + | + | EF | |
38 | 5 | 2 | + | + | AE | |
39 | 5 | 2 | + | + | CD | |
40 | 5 | 2 | + | + | AC | |
41 | 5 | 3 | + | + | CEF | |
42 | 5 | 3 | + | + | DEG | |
43 | 5 | 3 | + | + | BEH | |
44 | 6 | 3 | + | + | BEG | |
45 | 6 | 3 | + | + | ACF | |
46 | 6 | 1 | + | + | BEG | |
47 | 6 | 1 | + | + | CEG | |
48 | 6 | 1 | + | + | ADG | |
49 | 6 | 1 | + | + | ADG | |
50 | 7 | 1 | + | + | BDH | |
51 | 7 | 2 | + | + | BCE | |
52 | 7 | 2 | + | + | CEG | |
53 | 7 | 2 | + | + | ACE | |
54 | 7 | 2 | + | + | BD | |
55 | 7 | 2 | + | + | BC | |
56 | 7 | 3 | + | + | AD | |
57 | 7 | 3 | + | + | BC | |
58 | 8 | 3 | + | + | DE | |
59 | 8 | 3 | + | + | AB | |
60 | 8 | 3 | + | + | AB | |
61 | 8 | 1 | + | + | ACD | |
62 | 8 | 1 | + | + | AB | |
63 | 8 | 1 | + | + | DE | |
64 | 8 | 1 | + | + | AB | |
65 | 8 | 1 | + | + | EF | |
66 | 8 | 2 | + | + | ABC | |
67 | 9 | 2 | + | + | ABC | |
68 | 9 | 2 | + | + | BCE | |
69 | 9 | 2 | + | + | C | |
70 | 9 | 2 | + | + | B | |
71 | 9 | 3 | + | + | C | |
72 | 9 | 3 | + | + | B | |
73 | 9 | 3 | + | + | E | |
74 | 9 | 3 | + | + | D | |
75 | 9 | 3 | + | + | C | |
76 | 10 | 1 | + | + | ABC | |
77 | 10 | 1 | + | + | ABC | |
78 | 10 | 1 | + | + | ABC | |
79 | 10 | 1 | + | + | ABC | |
80 | 10 | 1 | + | + | ACD | |
81 | 10 | 2 | + | + | E | |
82 | 10 | 2 | + | + | C | |
83 | 10 | 2 | + | + | G | |
84 | 10 | 2 | + | + | B | |
85 | 10 | 2 | + | + | ACE | |
86 | 10 | 3 | + | + | CDE | |
87 | 10 | 3 | + | + | ACE | |
88 | 11 | 3 | + | + | ABC | |
89 | 11 | 3 | + | + | BDE | |
90 | 11 | 3 | + | + | ACE | |
91 | 11 | 1 | + | + | ABD | |
92 | 11 | 1 | + | + | ACE | |
93 | 11 | 1 | + | + | ABC | |
94 | 11 | 1 | + | + | B | |
95 | 11 | 1 | + | + | D | |
96 | 11 | 2 | + | + | ACD | |
97 | 11 | 2 | + | + | CEF | |
98 | 11 | 2 | + | + | DEG | |
99 | 11 | 2 | + | + | BEH | |
100 | 12 | 2 | + | + | BEG | |
101 | 1 | 3 | + | + | ACF | |
102 | 2 | 3 | + | + | BEG | |
103 | 3 | 3 | + | + | CEG | |
104 | 4 | 3 | + | + | ADG | |
105 | 5 | 3 | + | + | ADG | |
106 | 6 | 1 | + | + | BDH | |
107 | 7 | 1 | + | + | BCE | |
108 | 8 | 1 | + | + | CEG | |
109 | 9 | 1 | + | + | ACE | |
110 | 10 | 1 | + | + | BD | |
111 | 11 | 2 | + | + | BC | |
112 | 12 | 2 | + | + | AD | |
113 | 1 | 2 | + | + | BC | |
114 | 2 | 2 | + | + | DE | |
115 | 3 | 2 | + | + | AB | |
116 | 4 | 3 | + | + | AB | |
117 | 5 | 3 | + | + | ACD | |
118 | 6 | 3 | + | + | AB | |
119 | 7 | 3 | + | + | DE | |
120 | 8 | 3 | + | + | AB | |
121 | 9 | 1 | + | + | EF | |
122 | 10 | 1 | + | + | ABC | |
123 | 11 | 1 | + | + | ABC | |
124 | 12 | 1 | + | + | BCE | |
125 | 1 | 1 | + | + | C | |
126 | 2 | 2 | + | + | B | |
127 | 3 | 2 | + | + | C | |
128 | 4 | 2 | + | + | D | |
129 | 5 | 2 | + | + | A | |
130 | 6 | 2 | + | + | B | |
131 | 7 | 3 | + | + | B | |
132 | 8 | 3 | + | + | B | |
133 | 9 | 3 | + | + | A | |
134 | 10 | 3 | + | + | B | |
135 | 11 | 3 | + | + | E | |
136 | 12 | 1 | + | + | B | |
137 | 1 | 1 | + | + | E | |
138 | 2 | 1 | + | + | B | |
139 | 3 | 1 | + | + | C | |
140 | 4 | 1 | + | + | D | |
141 | 5 | 2 | + | + | C | |
142 | 6 | 2 | + | + | D | |
143 | 7 | 2 | + | + | A | |
144 | 8 | 2 | + | + | A | |
145 | 9 | 2 | + | + | A | |
146 | 10 | 3 | + | + | A | |
147 | 11 | 3 | + | + | E | |
148 | 12 | 3 | + | + | B | |
149 | 1 | 3 | + | + | A | |
150 | 2 | 3 | + | + | B |
|
|