Тема: текст як середовище функціонування мовних одиниць. Основні ознаки тексту. Текст у професійному спілкуванні

Заняття 15

 

 

Мета: повторити відомості про текст; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні вміння студентыв; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу орієнтувати студентів на вибір майбутньої професії.

Внутрішньо-предметні зв’язки: орфографія, пунктуація.

Міжпредметні зв’язки: економіка, спорт, анатомія, геополітика.

Тип заняття: заняття розширення й поглиблення знань та розвитку практичних умінь.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Мотиваційно-організаційний етап

Робота з лекційним матеріалом

Структурно текст може відповідати реченню, слову, сполуці, якщо ці одиниці мають цілісну інформацію, яка відповідає певній комунікативній ситуації, наприклад: І) Красно говорить, а слухать нічого (Нар. творчість); 2) Вихід. Навчальна частина.

За способом репрезентації тексти переділяються на письмові, усні та друковані.

Залежно від ситуації спілкування значна частина текстів може матеріалізуватися як у писемній, друкованій формі (накази, протоколи, акти, телеграми тощо), так і усній (судові промови, бесіди тощо).

Кожний текст маніфестує той чи інший мовленнєвий жанр, віднесений до певного стилю, і виконує різні функції.

Основним елементом тексту є дане (тема, предмет висловлювання) і нове (основний зміст висловлювання). Наведемо приклад розподілу невеликого тексту на дане і нове (жирний шрифт-дане, курсив - нове).

Основними ознаками тексту є:

зв'язність - визначальна категорія тексту, основним показником якої є розвиток теми і формальні засоби (семантично близькі слова і фрази, граматичні й стилістичні одиниці тощо). За допомоги мовних ї позамовних чинників вона забезпечує обмін інформацією. Показниками зв'язності є: лексичні (синоніми, антоніми, пароніми, повтори), морфологічні (сполучники, сполучні слова, вказівні займенники, деякі прислівники, тощо), синтаксичні (порядок слів, порядок розташування частин), стилістичні (еліпс, градація, питальні речення тощо) одиниці; інтонація, наголос, паузи; ситуації спілкування;

цілісність, яка забезпечується змістовою (єдність теми, змісту), комунікативною (мета спілкування), структурною іформально-граматичною(єдність мовленнєвих жанрів) цілісностями33;

членованість. Будь-якийтекст можна комунікативно членувати на частини з метою полегшення сприйняття інформації адресатом.

інформативність уособлює інформативний масив тексту, що міститься не лише в його вербальній організації,а випливає з її взаємодії з авторською і читацькою свідомістю. Отже, інформативність тексту виявляється лише у процесі тлумачення мовного масиву через свідомість адресата, а масив інформації формує автор тексту. Кожен текст і створюється заради передачі інформації;

завершеність - ознака текстів, що передбачає їхню формальну і змістову закритість.

Елементи і компоненти тексту поєднуються такими видами зв'язку:

контактний - пов'язані елементи знаходяться поряд;

дискантний - здійснюється на відстані: об'єкт, що згадувався в першому абзаці, знову стає предметом уваги в наступних абзацах, через певну кількість речень іншого змісту;

· ланцюговий або послідовний - певний елемент попереднього речення стає вихідним пунктом для наступного і вимагає подальшого розгортання думки;

· паралельний - речення граматично рівноправні. Характерна _ознака цього зв'язку - єдністьвидо-часовихформ присудків;

· перспективний - вказує, про що мовитиметься далі;

· ретроспективний - певний фрагмент тексту вимагає від адресата пригадування змісту попередніх частин.

Крім змісту, частини тексту пов'язуються за допомоги лексичних (повтори слів, синоніми, спільнокореневі слова, займенники, прислівники) і граматичних (сполучники, вставні слова, неповні й риторичні речення)засобів.

Виокремлюють два основні види тексту - монологічний і діалогічний.

Отже, текст є основною одиницею мовленнєвопрофесійної діяльності. Не можна навчати усному і писемному монологу без врахування професійної спрямованості тексту. Наше завдання - навчити майбутніх фахівців правильно будувати тексти, розуміти їх, враховуючи специфіку мовленнєвої ситуації.

 

II. Процесуально-діяльнісний етап

Конструктивна вправа

► Сконструюйте текст із наведених речень.

1. Вона не знала. 2. Коли їй було десять років, були дозволені вистави українською мовою, але виключно па сільську тематику. 3. Досить перечитати її листи. 4. Зокрема — самотність Лесі Українки. 5. Вона входила в літературу, з якої не було виходу. 6. Самотність українського письменника нелюдська. 7. Вона писала мовою, яка була заборонена ще до її народження (Валуєвський циркуляр, 1863).

Робота з діаграмою

► Ознайомтеся з діаграмою «Текст та його основні ознаки». Розкрийте поняття «текст», «зв’язність», «комунікативність», «членованість», «інформативність». Якими ще ознаками тексту можна доповнити діаграму?

Текст та його основні ознаки

 

 

Матеріал для довідок

Текст — це висловлювання, яке складається з кількох речень, має певну змістову й структурну завершеність.

Комунікативність реалізується в спрямованості тексту на відповідного адресата.

Абзац (від нім. аЬзаіі - відступ) – це структурно-змістова одиниця членування тексту, що характеризується єдністю теми і графічного позначення, відступом праворуч у початковому рядку, якими починаються виклад нової думки.

Членованість — текст може членуватися на комунікативні одиниці нижчого рангу (складне синтаксичне ціле, фрази), яким відповідають (хоч і не завжди) мовні одиниці — абзац і речення.

Зв’язність — усі мовні елементи в тексті пов’язані між собою за логікою та структурою.

Інформаційність — текст акумулює інформацію та служить засобом її передачі.

Цілісність тексту полягає в тому, що в ньому вичерпно викладено тему, а виклад підпорядковано досягненню поставленої мети.

Завершеність тексту — необов’язкова ознака» притаманна лише конкретним текстам із визначеними межами.

 

Лінгвістичне дослідження з відновленням

► Перепишіть текст.

Донецька залізниця — лідер у галузі вантажоперевезень. На її частку припадає 12,9 % загальної довжини залізничної ме­режі України, у той же час питома вага загального навантаження і розвантаження найбільша і становить відповідно 44,0 і 34,3 %. До­нецька залізниця виконує 18,0 % вантажообігу і 10,3 % пасажирообороту залізниць країни.

З введенням в експлуа­тацію електрифікованої ділянки Штерівка-Красна Могила (73 км) на транспортному коридорі Європа-Азія промисловий Донбас одержав нове і зручне сполучення з півднем Росії і Кавказом.

Найбільш вантажонапружена ділянка Донецької дороги – Дебальцево-Ясиновата-Чаплино – є частиною електрифікованої магістралі, що з'єднує Донбас з Наддніпрянщиною, центральними і західними районами України. Інший важливий напрямок йде від Харкова на Червоний Лиман-Горлівку-Криничне-Іловайске і далі на Марцево і Ростов-на-Дону. По цих двох добре технічно оснащених лініях проходить майже половина всіх зовнішніх і транзитних вантажних зв'язків дороги. У районі тяжіння цих головних магістралей Донбасу знаходяться такі промислові центри, як Донецьк, Макіївка, Горлівка і Єнакієво.

Значна частина вантажів йде на схід по напрямках від Дебальцево на Попасну, Луганськ і Должанську. У районі тяжіння цих ліній розташовані промислові центри Східного Донбасу – Луганськ, Алчевськ, Лисичанськ і Північнодонецьк.

Лінія, що відходить до півночі від Донецька на Харків і Полтаву обслуговує Константинівку, Краматорськ і Слов'янськ – центри машинобудування і хімічної промисловості.

Відправлення вантажів станціями Донецької дороги перевищує їх прибуття. Донецька дорога – великий відправник і одержувач будівельних матеріалів і вапняку для металургійної промисловості. По обсягу ввезеної залізної руди дорога займає перше місце серед усіх доріг країни. Вона одержує залізну руду в основному з Криворіжжя.

 

► Дайте назву назву?

► Складіть план тексту.

► Запишіть ключові слова цього тексту.

 

Коментар учителя: Ключове слово — це слово, яке має істотне смислове навантаження в тексті. Як правило, виділяють 5—10 ключових слів.

Ключові слова можна використовувати під час пошуку інформації в інтернеті чи на сторінці сайту.

 

Аналіз тексту

► Прочитайте. Визначте тему й основну думку текстів. Доберіть заголовки.

Текст 1

Функція грошей як засобу обігу полягає в тому, що її виконують, по-перше, не ідеальні, а реальні гроші; по-друге, повноцінні та неповноцінні гроші. Після тривалого перебування в обігу монети втрачають частину своєї ваги. Враховуючи це, у багатьох країнах почали випускати неповноцінні гроші, замінюючи золото на срібло, мідь, «псувати» монети, тобто зменшувати їх металевий зміст. Потім з’явилися паперові гроші.

Текст 2

Особистий лікар українських боксерів Віталія та Володимира Кличків Степан Жепляков розповів про «допінг», який отримують наші чемпіони під час підготовки до бою.

«За підйому па таку висоту, як в Альпах, відбувається викид крові з «депо» — печінки, селезінки, кісткового мозку. Людина отримує додатково 10-12 мільйонів еритроцитів, такий собі кисневий «допінг». За цим же принципом ми готували Володю до Олімпіади — 96. Піднімали Кличка в барокамері на висоту 3-5 тисяч метрів»,— поділився Жепляков.

До того ж лікар відзначив, що обидва брати перебувають у хорошій фізичній формі.

 

Переклад професійної термінології

► Перекладіть українською мовою.

Производственные отношения; собственное имущество и средства; споры по контракту; товары народного потребления; трудовые отношения; убытки, нанесенные предириятию; уставной фонд; ввиду вышеизложенного; вовлекать в работу; до начала действия нового закона.

 

IV. Домашнє завдання

► Дібрати 3-4 тексти різного спрямування (технологічного, природничо-математичного, спортивного, економічного) та визначити в них ключові слова, придумати заголовки.

 

Завдання.

Законспектуйте лекцію, письмово виконайте вправи. Конспект і виконані вправи сфотографуйте та надішліть мені. Домашнє завдання виконуємо документом Word і також надсилаємо мені.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: