Робота з тлумачним словником

Дата 19.03.2020

Клас 5-А

Тема. Євген Гуцало. «Лось». Порушення теми вічного протистояння добра і зла в оповіданні. Образи хлопчиків, іх невідступність у захисті гуманних переконань. ТЛ: Оповідання

Мета: ознайомити учнів із життєвим та творчим шляхом Є.Гуцала, зі змістом оповідання «Лось»; навчати учнів спостерігати за розвитком подій у творі, виокремлювати проблеми екологічного характеру, показати вічну боротьбу добра і зла в мистецтві та в оповіданні; охарактеризувати образи хлопчиків у захисті гуманних переконань; за допомогою художнього слова розкрити красу та багатство

довколишнього середовища; виховувати гуманні почуття по відношенню до навколишнього середовища, відразу до бездушного споживацького ставлення; розвивати вміння висловлюватися, критично мислити.

Перебіг уроку

Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

Л. Забашта

І. Організаційно-мотиваційний етап

1) Проблемне питання: Людина є господарем, паном чи захисником природи?

Інтерактивний метод «Мозковий штурм»

Народна мудрість стверджує: «Не роби зла Землі - …»

Поміркуйте, як би ви закінчили цю фразу.

- Як ви розумієте ці слова?

- Що доброго зробили ви для довкілля?

ІІ. Постановка проблеми. Мотивація навчальної діяльності

Урок допоможе кожному з вас зрозуміти значення і важливість слів «доброта», «чуйність», «порядність», «людяність».

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Питання

- Що таке мистецтво?

- Назвіть відомі вам види мистецтва

- На уроках літератури під час вивчення творів різних авторів ви, мабуть, помітили, що теми, які порушують поети, і письменники, майже однакові. Чому? Назвіть найважливіші з них.

На уроках етики ви знайомилися з поняттям добра і зла. То що ж є добро?

Добро - категорія етики, якою позитивно оцінюють певну поведінку, явища чи події.

Робота над експресивною лексикою

- Прочитайте слова: чуйний, жорстокий, злий, співчутливий, доброзичливий, байдужий, щирий, милосердний, сердечний, впертий, невихований.

- Поділіть їх на дві групи – слова з позитивним емоційним зображенням, які відповідають поняттю «добро», і слова з негативним емоційним зображенням, які відповідають поняттю «зло».

- Як ви гадаєте, чому зло роблять, а добро творять?

Метод «Асоціативне мислення»

- З якими словами у вас асоціюється слово «добро»?


милосердя

розуміння

щастя

злагода згода

гармонія

любов

мир благо

добро




ІV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Дитинство письменника.

Майбутній прозаїк, поет, кіносценарист Євген Пилипович Гуцало народився на Вiнниччинi в сім’ї сільських учителів. Любов до книжки та художнього слова він мав із раннього дитинства. Про свої перші проби пера майбутній письменник, жартуючи, згадував: «Здається, я писав завжди».

Промовистим із його творчої біографії є такий факт: якось, ще в молодших класах, учні писали твір на вільну тему. Українську мову викладав батько Євгена. І коли він прочитав Євгенів твір, то на весь клас запитав: «Ти оце звідки списав?»

Шлях до письменництва.

У Євгена був свій «робочий кабінет»: за хатою, в кущах бузку, він сам змайстрував стола і писав там оповідання та вірші та посилав їх у Київ.

Згодом, ставши студентом Ніжинського педагогічного інституту, писав на лекціях, у гуртожитку, у старовинному саду і теж надсилав до столиці, але, на жаль, відповіді були однозначно негативні.

Однак творами Гуцала нарешті-таки зацікавилися. І запросили Євгена на роботу в газету «Літературна Україна».

Євген Гуцало пішов із життя в розквіті творчих сил 1995 року, але залишив по собі багату духовну спадщину.

Слово вчителя

- Є так звана Червона книга, до якої заносять назви тих тварин чи рослин, які потребують охорони, або яким загрожує вимирання.

- Що ви знаєте про заповідники, де охороняють тварин? Чи є заповідники на території Донбасу?

- Хто з відомих вам авторів писав художні твори про природу, про її захист? (Е. Сетон-Томсон, Дж.Р.Кіплінг, Л.Смілянський, Джек Лондон, Г.Тютюнник, Є. Гуцало)

- Яка наскрізна тема цих творів? (Вічне протистояння добра і зла).

Ознайомлення з текстом

https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=824

(Можна прочитати в підручнику «Українська література»)

4. Осмислення твору в процесі обміну враженнями за питаннями:

- Про що йдеться в цьому оповіданні?

- Чи сподобалось воно вам?

- Чим захопило вас це оповідання?

- Що найбільше вразило?

- Які почуття викликав твір?

Індивідуальна робота

- Знайдіть у тексті опис зовнішнього вигляду лося. Випишіть в зошит.

- З чого ми можемо зробити висновок, що автор милується красою лося?

- А які почуття цей опис викликав у вас?

- Як називається літературний опис природи?

(Пейзаж – опис, картина природи, частина реальної обстановки, в якій розгортається подія)

- Знайдіть у тексті опис місцевості, яку проходив лось. Зверніть увагу на те, які звуки лунали в лісі, який колір переважав і які відчувалися запахи.

Питання

- В яку біду потрапив лісовий красень?

- В який момент ми розуміємо, що тривога тварини недаремна і щось має статися?

- Як лось боровся за своє життя?

- Які художні засоби використав Є.Гуцало для опису поведінки лося в ополонці?

- Яких людських рис він надав тварині?

- Знайдіть у творі те місце, де ми вперше знайомимось з хлопчиками.

- Як їх називає автор? Про яке ставлення до героїв автора можна сказати?

- Зачитайте епізод, де хлопці рятують лося, розкажіть, що вони при цьому пережили?

- У чому краса їхніх дій і почуттів?

- Знайдіть у тексті й зіставте описи зовнішності хлопчиків та Шпичака.

Характеристика хлопчиків

Обидва плечисті, обидва з широкими,илагідними лицями, і схожі один на дного так, як маленький гриб підберезник схожий на свого більшого сусіда

Старший брат був розсудливий та відважний

- Чому в братів, на вашу думку, немає імен? Чому автор називає їх братами –підберезниками, а дядька по прізвищу? (Тому що таких співчутливих хлопчиків є багато, а злих людей, таких, як Шпичак – одиниці. Письменник, називаючи дядька на прізвище, виявляє свою авторську позицію).

Словникова робота

Браконьєр – людина, що займається браконьєрством.

Браконьєрство – полювання в недозволених місцях або в заборонений час.

Гуманність – людяність у своїх діях і ставленні до інших.

Метод «Прес»

- Кого, на вашу думку, в творі можна назвати браконьєром?

- Які почуття викликав у вас вчинок Шпичака?

- Яким ви бачите Шпичака біля вбитого ним лося?

- Як ви думаєте, чи покаявся він перед людьми?

- Згадайте, як різні люди ставилися до лося. Зіставте вчинки працівників заповідника, мисливців із вчинком Шпичака.

- Чи правильно вчинили хлопці, не спокусившись обіцянками «рідного дядька»?

- Як би ви вчинили на їхньому місці?

- Чи передав письменник в оповіданні відчуття страху? Як і де саме?

- На які морально-етичні проблеми Є. Гуцало звертає увагу своїх читачів?

(Людська доброта і жорстокість, справжня турбота про природу).

Слово вчителя.

Читач має надію, що закон покарає Шпичака. Також ми точно знаємо, що хлопчики і надалі будуть такими ж чуйними до тварин, не будуть боятися виступити проти тих, хто нівечить лоно нашої природи.

Твір ніби закликає: «Люди, зупиніться! Природа чекає від вас добра, а вам вона віддячить сторицею».

У творі Є. Гуцала порушено дві проблеми:

- взаємозв’язок людини і природи;

- боротьба добра і зла.

- Хто з героїв уособлює добро, а хто зло?

- Чи перемогло зло в оповіданні «Лось»? Доведіть свою думку.

Робота з тлумачним словником

Співчуття – чуйне ставлення до чийогось горя, до чиїхось переживань.

Милосердя – співчуття, жалість, жаль.

Людяність – доброзичливе ставлення до інших; уважність до чужих потреб.

Доброта – чутливе, дружнє ставлення до людей.

- Запам’ятайте, діти, ці слова, їх тлумачення і намагайтеся бути в житті такими, бо саме такими постають перед нами персонажі багатьох оповідань, зокрема хлопчики –підберезники.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: