Тема. Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно

Мета: вчити ділити для переносу слова зі збігом приголосних звуків; закріплювати вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка в рядок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до українського слова, до народної творчості.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання

1. Перевірка домашнього завдання (вправа 25)

— Чому всі слова написані з великої букви?

— Як ви їх поділили для переносу?

— Які імена переносити по складах із рядка в рядок не можна? Чому? Наведіть власні приклади.

2. Хвилинка чистопису

ха св ві світлячки

— Доберіть слова з цими буквосполученнями. (Халат, хата, волохатий, дихати; свій, світанок, свистіти; віхола, повінь, звістка)

— Поділіть ці слова на склади для переносу:

I варіант — із буквосполученням ха;

II варіант — із буквосполученням св;

III варіант — із буквосполученням ві.

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні вчитимемося ділити для переносу слова зі збігом приголосних, закріплюватимемо вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка в рядок.

IV. Повторення та закріплення вивченого

1. Гра «Полічи склади»

Учитель називає слова, а учні на пальцях показують, скільки складів у слові.

Берег, дорога, радість, світлий, щастить, берегти, малий, високо, дарувати.

Олія, іній, орел, Зоя, хвіст, нива, сом, Азія, ізюм.

— Запишіть слово з другої групи, яке можна переносити по складах.

2. Колективна робота з правилом (с. 13)

— Прочитайте правило.

— Як можна переносити слова зі збігом приголосних?

— А як не можна переносити слова? Розкажіть і наведіть приклади.

— Ще раз прочитайте це правило і запишіть два власних приклади, поділивши їх для переносу з рядка в рядок.

3. Фізкультхвилинка

4. Самостійна робота із взаємоперевіркою (вправа 27)

— Прочитайте і спишіть слова.

— Поділіть їх для переносу по-різному.

5. Розвиток зв’язного мовлення (вправа 28)

— Прочитайте текст.

— Як ви розумієте прочитане?

— Чому осінь називають золотою? А чи можна назвати осінь золотою не тільки за колір листя, а й за її багатий урожай? Розкажіть про це.

— Спишіть речення, поділяючи виділені слова для переносу. Яке з них можна перенести по-різному?

6. Робота з народними прикметами (вправа 29)

— Прочитайте народні прикмети.

— Знайдіть у реченнях слова, протилежні за значенням. Запишіть їх, поділяючи для переносу різними способами.

— Виділене слово прочитайте по складах. Скільки в ньому складів? А на скільки частин ти поділиш його для переносу?

— Доберіть два подібних слова і поділіть для переносу.

V. Підсумок уроку

— Що вчилися робити на сьогоднішньому уроці?

— Які слова не можна переносити по складах? Наведіть приклади.

— Як треба ділити для переносу з рядка в рядок слова зі збігом приголосних? Наведіть приклади.

— Які «золоті правила» переносу слів знаєте?

— Прочитайте слова в рамці на с. 14. Як ви розумієте їх значення? Запам’ятайте їх вимову і правопис.

— Поділіть ці слова на склади.

Зверніть увагу, що слово уклін переносити по складах із рядка в рядок не можна! А чому — про це дізнаєтесь пізніше, коли ми будемо вивчати будову слова.

VI. Домашнє завдання з інструктажем

Правило на с. 13, вправа 30.

 Урок 6


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: