Мета: розширити та поглибити знання дітей про мовлення, ознайомити з видами мовлення, їх особливостями, з правилами культури усного й писемного мовлення; розвивати спостережливість вміння порівнювати й робити висновки; виховувати культуру мовлення.
Обладнання: малюнки із зображенням дітей, які розмовляють і пишуть.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 60).
Перший учень читає виписані словосполучення.
— Які слова прийшли до нас із давніх часів? Знайди їх у тексті.
Другий учень читає складену розповідь.
— Яку мову ми називаємо рідною?
— Як її ще називають?
— Погляньте на ці малюнки й розкажіть, що роблять учні.
(Учитель вивішує на дошці два малюнки: на першому діти розмовляють, на другому — пишуть.)
— А як про це можна сказати одним словом? Чи правильно говорити, що всі вони розмовляють?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємось про те, як можна спілкуватися, як це робити правильно і культурно.
|
|
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Самостійна робота з правилом (с. 29)
— Прочитайте правило.
— Про що ви дізналися з нього?
— Тож чи можна сказати, що всі діти розмовляють? (Так, але роблять вони це по-різному.)
— Тоді чи можна сказати, що наше мовлення буває двох видів? Яких саме? (Усне та писемне)
Учитель звертає увагу дітей на опорну схему і просить доповнити її.
— Яку навчальну діяльність можна віднести до усного мовлення? А до писемного?
Схема набуває такого вигляду:
2. Колективна усна робота (вправа 61)
Завдання опрацювати письмово.
— Якими видами мовлення ви користувалися?
— А в чому різниця між ними?
3. Робота в парах (вправа 62)
Перевірка — опитування пари.
— Яким видом мовлення ви користувалися при виконанні завдання 2?
— А чи користувалися ви у вправі усним мовленням? Коли?
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Колективна робота з додатковим теоретичним матеріалом (с. 30) Після ознайомлення з ним учитель пропонує учням замислитися, чи завжди їхнє мовлення відповідає правилам.
— Що потрібно вам змінити, аби ваше мовлення стало культурним?
2. Хвилинка чистопису
— Потренуйтесь у каліграфічному письмі за зразками на с. 30. Перевірка — взаємоперевірка.
— Кому вдалося виконати вимоги до писемного мовлення?
— А як ви розумієте значення слова де-не-де?
3. Пошукова робота (вправа 63)
— Прочитайте текст. Хто зрозумів значення слова де-не-де? Завдання 2, 3 опрацювати усно колективно.
— Який із текстів більш художній і виразний? Чому?
Завдання 4 запропонувати для самостійного виконання.
|
|
— Чи ви дотрималися вимог культурного мовлення? У чому це виразилось?
VI. Підсумок уроку
— Які види мовлення ви знаєте?
— У чому між ними різниця?
— Які види навчальної діяльності належать до усного, а які — до писемного мовлення?
— Які правила культурного мовлення ви запам’ятали? (Якщо дозволяє час, усно колективно опрацювати вправу 64.)
VII. Домашнє завдання
Додатковий теоретичний матеріал на с. 30, вправа 65, повторити словникові слова.