Тема. Поглиблення знань про культуру мовлення. Вправляння в етиці мовленнєвої поведінки. Складання діалогу «У магазині»
Мета: активізувати отримані знання з мовної культури, уміння застосовувати їх у житті; розвивати усне мовлення дітей, уміння працювати самостійно і в парі; виховувати культуру мовленнєвого спілкування, повагу і любов до матері.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання
1. Перевірка домашнього завдання
— Які типи мовлення ви знаєте?
— Яка, на вашу думку, різниця між ними?
— Сформулюйте основні правила культури писемного мовлення.
— А яких правил необхідно дотримуватися в усному мовленні?
— Чим схожі всі речення у вправі 74? (У кожному 4 слова.)
— Чому слова Київ, Хрещатик пишуться з великої букви?
2. Хвилинка чистопису
Лл во Ласкаво просимо!
Перевірка — взаємоперевірка за зразком на с. 40.
— Що можете розповісти про вислів «Ласкаво просимо»?
— Які ще слова ввічливості вживаєте у мовленні?
— Для чого вони потрібні?
|
|
III. Повідомлення теми й мети уроку
— Сьогодні ми поглибимо знання про правила культурної поведінки та поуправляємося у складанні діалогів.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Диференційоване завдання
Учні зі слабшою підготовкою виконують вправу 77, сильніші — вправу 76.
Перевірка — фронтальна.
Учитель звертає увагу на правильне використання у цих конструкціях займенників (без уживання терміна) за правилом на с. 38.
Фізкультхвилинка.
2. Самостійна робота (вправа 84)
— До кого звертається автор?
— Як? Які почуття він передає? Чому?
Завдання 3 опрацювати усно колективно.
— А ще з якими словами можна звертатися до матері?
— Зверніть увагу на вправу 83.
— Завдання 2 виконайте самостійно.
— Прочитайте свої речення.
3. Робота в парах (вправа 85)
Перевірка — опитування пари.
Завдання 2 опрацювати самостійно.
— Як ви думаєте, чого навчає мати свого сина?
V. закріплення та систематизація знань
1. Самостійна робота (вправа 80)
Перевірка — фронтально.
2. Складання діалогу. Розвиток мовлення (вправа 79)
Завдання 1, 2 опрацювати колективно.
Потім, працюючи парою, учні складають діалог «У магазині». Учитель опитує кілька пар.
VI. Підсумок уроку
— Назвіть слова ввічливості, які будете вживати у своєму мовленні.
— Для чого вони потрібні?
VII. Домашнє завдання
Вправа 87.