Бекітемін: 13.10. 2014ж

Тақырыбы: Мәтін туралы түсінік

Сабақтың мақсаты: оқушыларды мәтіннің белгілерімен, оларды тиісті дауыс ырғағымен оқуға, мағынасын түсінуге үйрету; байланыстырып сөйлеу тілін, ақыл-ойын дамыту; адамгершілік, экологигиялық тәрбиелеріне баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, іздену, көрнекілік

Сабақтың көрнекіліктері: мазмұнды суреттер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Менің мектебім» мәтіндерін оқу, талдау. ІІІ. Мақсат қою кезеңі: С абақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру. Мәтін дегеніміз не? Оның қандай белгілері бар? Құрастырған мәтіннің тақырыбы қандай? Ү. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс. ә) дәптермен жұмыс Күн ретін жазу. Көркем жазу 4-жаттығуды оқу, талдау, мағынасын ашу. Мәтінге келтіріп сөйлемдерді рет-ретімен жазу. 5-жаттығу Суреттен нені көрдің? Ол қай ертегісі болып табылады? Берілген сөйлемдерді ертегі желсіне қарай орналастырып, мәнерлеп оқу. Сурет реті бойынша сөйлемдерді көшіріп жазу.

6-жаттығу «Түлкі мен ешкі» ертегісін айту.в) Сергіту жаттығуы. ҮІ. Бекіту: 7-жаттығу тірек сөздерді ретімен көшіру. Мәтін болу үшін нелер керек? Олар бір-бірімен байланасу керек пе? Сөйлемдерден құралып, бір негізгі ойды құрағанды не деп айтамыз?

ҮІІ. Қорытындылау Балалар, бүгін біз не үйрендік? ҮІІІ. Үйге тапсырма: 8-жаттығу

ІХ. Оқушыларды бағалау

 

Бекітемін: 15.10.2014ж

Тақырыбы: Мазмұндама Бұлақ басындағы оқиға

Мақсаты: Оқушыларға мазмұндама жаздыра отырып, алған білімдерін тиянақтауға, тексеруге, сауатты көркем жаза білуге, өз ойларын толық жеткізе білуге мүмкіндік туғызу: танымдық қабілетерін, байланыстырып сөйлеу тілдерін, ақыл-ойын дамыту; адамгершілікке, сұлулыққа, ұжымшылдыққа баулу.

Сабақтың түрі: білімді тексеру және бағалау сабағы. Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын түгендеу.

ІІ.Мақсат қою кезеңі: Бүгінгі сабақта біз мазмұндама жазамыз. Мазмұндама жазуға дайынбыз ба? Ондай болса жұмысты бастамай тұрып есімізге бірнеше ережелерді түсіріп алайық: Мазмұндаманы қалай жазу керек? Сөйлемнің соңына тиісті тыныс белгілерді қоюды ұмытпаңдар. Әр сөйлем бас әріптен басталып жазылады. Кісі аттары, жер-су аттары, үй жануарлардың аттары қалай жазылады?

ІІІ. Білімдерін тексеру: Мазмұндама мәтінін мұғалім 3 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді. Сұрақтар қояды, 3-4 баладан мазмұнын сұрап, жоспарды түсіндіреді, барлық балалардың жазғандарын қадағалайды. Мазмұндаманы жазып болған оқушылар іштерінен оқып, тексереді.

Жоспар: 1. Қой тоғыту. 2. Кенетен шыққан дыбыс. 3. Батпаққа түскен лақ

Бұлақ басындағы оқиға

Біз жазда малды ауылда жайлауда болдық. Бір күні әкем, сіңлім Жанар үшеуміз қой тоғытуға үлкен бұлаққа бардық. Бұлақтың жан-жағы көк майса шөп. Қойды тоғытып болып, үйге қайтып келе жатқанбыз. Кенет ешкінің бақылдағаны естілді. Дыбысы аянышты шығады. Алғаш онша мән бермеген едік. Бірақ ешкі маңырауын қоймады. Дыбыс шыққан жаққа қарай жүрдік. Байқасақ, бір лақ батпаққа батып, тұра алмай талпынып жатыр. Әкем екеуміз лақты ұйықтан шығарып алдық. Үсті-басы батпақ-батпақ болыпты. Оны бұлақтың суымен жуып, тазарттық. Біз Жанар екеуміз лақты өлімнен құтқарғанымызға қатты қуандық.

Тірек сөздер мен тіркестер: қой тоғытуға, көкмайса, бақылдағаны, батпаққа батып, талпынып жатыр, ұйықтан шығарып алдық.

ІҮ. Үйге тапсырма: пысықтау. Ү. Оқушыларды бағалау оқушылардың жазған жұмыстарына сәйкес бағалау, талдау жұмыстарын жүргізу.

Күні 18.10 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы Мәтін туралы берілген ұғымды кеңейту15-19 жат.
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Міндеті Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Оқыту нәтижелері Мәтін түрлері туралы білімдерін кеңейтті
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут   5минут     5минут     10минут   8минут   5минут     5минут     2минут   І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру   Жаңа сабақты меңгерту - Сөйлем арқылы бір нәрсені хабарлаймыз, сұрай- • мыз, көңіл күйімізді білдіреміз. Ал мәтін не үшін қүрастырылады? - Мәтін әр түрлі болады: Әңгімелеу мәтіні қандай да бір оқиғаны баяндап, не істеді? сүрағына жауап береді. Сипаттау мәтіні бір нәрсені, затты сипаттайды және қандайі сүрағына жауап береді. Пайымдау мәтіні белгілі бір пікірді түсіндіреді, долелдейді және не цшіні сүрағына жауап береді. 15-жаттығу Оқы. Бұл мәтіндердің бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар? Әр мәтінге қандай сүрақ қоюға болады? Осы мөтіндерден әңгіме қүрауға бола ма? Сипаттау мәтінін көшіріп жаз .   17-жаттығу «Менің сүйікті ауылым», «Мен демалысымды ауылда қалай өткіздім?», «Мен ауылымды неліктен жақсы көремін?» деген тақырыптарға қысқаша мәтіндер қүра. Олардың әрқайсысы мәтіннің қай түріне жататынын айт. • Өзің қалаған біреуіне мәтін қүрап жаз
Азат жол

18-жаттығу Мәтінді түсініп оқып, мазмүнын айт.

Мәтіндегі негізгі ойды анықта

Бұл мәтіннің қай түріне жатады?

19-жаттығу

Мәтіннің бұдан басқа тағы қандай түрін білесің?

 

 
 

 


 


Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 17-жаттығу

 

 

Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.   Мәтін туралы білімдерін жетілдіріп, мәтіннің анықтамасын жатауға беріледі.     Оқушылар берілген мәтіндерді ажыратып, оларға қалай сұрақ қоятынын біледі. Сипаттау мәтінін көшіріп жазады.   Суреттер сөйлейді әдісі бойынша әр суреттің мазмұнына қарай оқушылар ойын ортаға салады. Мәтіннің үш түріне ауызша мәтін құрап айтады.   Оқушылар өз ойларын өз таңдаған тақырыпқа мәтін құрастырып жазады. Ортаға шығып оқиды.   Дәмді сорпа мәтінін оқып мазмұнын түсініп, ол қай мәтін түріне жататынын анықтайды.   Мәтін туралы ойларын топтастырып жазады.
       

 

Күні 20.10 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы Мәтін туралы берілген ұғымды кеңейту 20-26 жат.
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Міндеті Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Оқыту нәтижелері Мәтін түрлері туралы білімдерін кеңейтті
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут   5минут     5минут     10минут   8минут   5минут     5минут    
 
 
Сыртқы түр-түсі

 


2минут

 

І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру17-жаттығуоқушылар өздері таңдаған тақырыпқа әңгіме жазып келеді.   Жаңа сабақты меңгерту 20-жаттығу Мәтінді түсініп оқы. Қалай ойлайсың, бүл мәтіннің қай түріне жатады? Мына сүрақтарға жазбаша жауап бер. -Мәтінде кім туралы айтылған? -Ол қандай бала? Мөтіннің мазмүнын ашатындай тағы бір сөйлем жаз. 21-жаттығу Берілген жоспар бойынша әңгіме қүра. Жоспар: 1.Күзгі дала көрінісі. 2.Қүстардың жылы жаққа қайтуы. 3.Күзгі еңбек. 22-жаттығу Мәтінді оқы. Дания қандай кемшіліктер жіберді деп ойлайсың? Мәтінді әрі қарай жалғастыр. 23 –жаттығу Төмендегі сызба бойынша әңгімелеу мәтінін құрастыр.  
       
   

 

 


 

 

24- жаттығу Суреттегі аңның атын тап. Сүрақтарға жауап бер

1. Бұл қандай аң?

2. Ол қайда тіршілік етеді?

 

 

25-жаттығу

Мәтінді оқы. Сипаттау мәтіні екенін дәлелде.

 

 

26-жаттығу

Керік туралы мәтінді сызбаға түсір.

 

 

қорытынды
Жалпы ерекшелігі

 

Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 17-жаттығу

 

 

Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.   Мәтін туралы білімдерін жетілдіріп, мәтіннің анықтамасын жатауға беріледі.     Оқушылар берілген жоспар бйынша мәтін құрап жазады.   Мәтінді оқып,мәтіннің кейіпкері Даниярдың іс әрекетін талдайды. Оқушылар өз көзқарастарын айтады.   Оқушылар сызба бойынша әңгіме құрастырып жазады.     Суреттер сөйлейді әдісі бойынша оқушылар суретте берілген керікті сипаттап жазады. Оны ортаға шығып оқиды.   Мәтінді оқып оның сипаттау мәтіні екенін анықтайды. Оны қалай ахыратқанын ортаға салады     Керік туралы ойларын топтастырып жазады.
       

 

Күні 21.10 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы Мәтін туралы берілген ұғымды кеңейту 27-30 жат.
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Міндеті Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Оқыту нәтижелері Мәтін түрлері туралы білімдерін кеңейтті
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут     5минут   5минут     10минут     8минут     2минут   І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру23-жаттығуоқушылар өздері таңдаған тақырыпқа әңгіме жазып келеді.   Жаңа сабақты меңгерту 27-жаттығу Әңгімені оқы. Әңгімені әрі қарай өзің жалғастырып көр. Әңгімеге жоспар құр. 28-жаттығу Үш мәтінді оқы. Оларды мәтін түрлеріне ажырат. • Өзіңе ұнаған мәтін түрін көшіріп жаз.   29 –жаттығу Суреттерге қара.     Суреттің біреуімен шағын мәтін құра. Мәтінге ат қой жі құраған мәтініңді жаз. • Жазғаның мәтіннің қай түрі?     30- жаттығу Ертегіні оқып, тақырыбын анықта. Ат қой. -Бұл мәтіннің қай түрі? -Өзің риза болған кездеріңді есіңе түсіріп, әңгімеле.   Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 17-жаттығу     Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.   Мәтін туралы білімдерін жетілдіріп, мәтіннің анықтамасын жатауға беріледі.     Оқушылар берілген жоспар бйынша мәтін құрап жазады.   Оқушылар сызба бойынша әңгіме құрастырып жазады.  
       

 

Күні 22.10 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы Мәтін туралы берілген ұғымды кеңейту 27-30 жат.
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Міндеті Мәтін түрлерін қайталау арқылы алған білімдерін кеңейту.
Оқыту нәтижелері Мәтін түрлері туралы білімдерін кеңейтті
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут     5минут   5минут     10минут     8минут     2минут   І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру30-жаттығуоқушылар өздері таңдаған тақырыпқа әңгіме жазып келеді.   Жаңа сабақты меңгерту - Мәтін және оның түрлеріне берілген тапсырмаларды орындап, көп қызықты мағлүматтар алдық. Енді өзім мәтін қүрастырғым келеді. -Анаңа қысқа түрде хат жазудан бастайық. Қысқа түрдегі хат қандай жағдайда жазылады? Қысқа жазылған хат үзақ бола ма, әлде қысқа бола ма? Анаңа нені хабарлап жазбақсың? Ең маңыздысы не? Қысқа түрдегі хатты қандай сөздермен бастап, қандай сөздермен аяқтайсың? 31-жаттығу Қысқа түрдегі хатты көшіріп жаз. Достарыңа, ата-анаңа өзің де қысңаша хат жазып көр. 32 –жаттығу Өздерің сияқты 3-сынып оқушысы Сержанның атасына жазған хатын оқы. Хат дұрыс жазылған ба? Нені өзгертіп, нені қосуға болады?   33- жаттығу - Жақын достарыңа, ата, әжелеріңе хат жазуға дайындал. Ол үшін төмендегі сүрақтарға дұрыс жауап беруге тырыс. 34-жаттығу -Балалар журналы редакциясына келген хатты оқиық. Редакция неге Жанатты дос болуга шақырды деп ойлайсың?   Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 17-жаттығу     Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.     Мәтін туралы білімдерін жетілдіріп, енді өздері мәтін құрастырып, достарына, анасына хат жазып үйренеді.     Берілген үлгідегі хатты көшіріп жазып, өздері де анасына, достарына хат жазып көреді.   Оқушылар хат жазудың жолдарын таңдап, берілген сұрақтарға дұрыс жауап беруге тырысады.   Оқушыларға редакциядан келген хатпен танысты.
       

 

 

Бекітемін: 25.10.2014ж

Тақырыбы: «Менің досым»

Мақсаты: Оқушы өз ойын жүйелей отырып, қоршаған ортасына зерттеу жасайды, ой тұжырымдарын жазбаша жазуға дағдыланады.

Міндеттері: 1.Тақырыпты ашуда сөздерді дұрыс қолдануы мен сөйлемдердің үйлесімді болуына бағыт-бағдар жасау;

2. Тақырып мазмұнын ашуда мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, өлең жолдарынан үзінділерді дәл тауып, орынды қолдана білуге баулу.

 

Жоспар:

1.Менің досымның жағымды қасиеттері.

2. Адал дос.

3. Дос арасындағы сыйластық.

 

Күні 27.10 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы СөйлемСөйлем туралы өткенді қайталау.1-7.жатт
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Сөйлем туралы білімдерін еске түсіру, толықтыру. оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуі арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту.
Міндеті Сөйлемге тән белгілерін түсіру.Сөздерден сөйлем құрап жазуды үйрену.
Оқыту нәтижелері Сөйлем туралы білімдерін еске түсірді, толықтыра алды
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут     5минут     5минут   5минут     5минут   4минут     4минут     2минут   1минут І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру34-жаттығуоқушылар редакцияға хат жазып келеді соны оқып береді. Жаңа сабақты меңгерту
 
 

 


1-жаттығу Қайсысы сөйлем? Неліктен?

Сөйлемге тән белгілерді есіңе түсір.

  • Сөздер бір бірімен мағыналық байланыста болады.
  • Аяқталған ойды білдіреді
  • Бірінші сөзі бас әріптен бастап жазылады.
  • Соңына не., не?., не! Қойылады.

2 –жаттығу Сөйлемде сөздер бір бірінен қалай байланысады?

· Осы сөздерден сөйлем құрап жаз

· Сөздер өзгеріске түсті ме?

· Құрған сөйлемдеріңді көшіріп жаз. Өзгеріске түскен сөздердің астын сыз

3- жаттығу Жақшадағы сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп, мәтінді көшіріп жаз

4-жаттығу Ертегіні оқы. Неше сөйлем бар екенін анықта

  • Сөйлемдерді тиісті тыныс белгісін қойып көшіріп жаз.
  • Ертегіні жалғастыр.

 

5-жаттығу Өлеңді оқы

  • Нүкте не үшін керек?
  • Нүктеден басқа тағы қандай тыныс белгілерін білесің?

6-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құра

  • Сөйлемдерді оқы.

Ат жарысы басталды.

-Алда келе жатқан кім?

-Болат, бас қамшыны, бас!

7-жаттығу Сөйлемдерді тиісті үйге кіргізіп, оның себебін дәлелде.

 

           
     

 


Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 4-жаттығу

 

 

Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.     Сөйлем туралы оқушыларға білім қалыптастыру.Сөйлем түрлерімен таныстыру.     Сөйлемге тән белгілерді еске түсіріп, оларды пысықтады.   Сөйлемдегі сөздердің бір бірімен қалай байланысатын анықтады.     Ертегіні оқып, онда,ы сөйлем санын анықтап, тыныс белгісін қойды.   Өлеңді оқып нүктенің не үшін керек екенін анықтады. Нүктеден басқа тыныс белгілерін атап айтты.     Оқушылар берілген сурет бойынша әңгіме құрап жазады.   Суретте берілген сөйлемдерді тиісті үйге орналастырады.
       

 

Күні 28.10 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы СөйлемСөйлем туралы өткенді қайталау.1-7.жатт
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Сөйлем туралы білімдерін еске түсіру, толықтыру. оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуі арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту.
Міндеті Сөйлемге тән белгілерін түсіру.Сөздерден сөйлем құрап жазуды үйрену.
Оқыту нәтижелері Сөйлем туралы білімдерін еске түсірді, толықтыра алды
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут     5минут     5минут   5минут     5минут   4минут     4минут     2минут   1минут І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру 6-жаттыгу Суретпен жумыс Жаңа сабақты меңгерту
 
 

 


8-жаттығу Өлеңді тиісті дауыс ырғағымен оқы.

· Өлеңде неше сөйлем бар? Олар бір бірінен өзгеше ме, әлде бірдей ме? Дауыс кідірісі дегенді қалай түсінесің?

· Сөйлем соңына тыныс белгісін қалай таңдайтыныңды түсіндір.

 

9–жаттығу Алдымен сұраулы, екінші хабарлы, сонан соң лепті сөйлемді көшіріп жаз.

· Екеуара сөйлесіңдер

10- жаттығу Берілген сөздерден төрт сөйлем құрап жаз. Тиісті тыныс белгілерін қой.

11-жаттығу Cөйлемдерді оқы

· Бұлар қандай сөйлемдер?

· Сұрақтарға жауап жаз. Жазған сөйлемдердің қандай сөйлемдер?

 

12-жаттығу Ертегіні тиісті дауыс ырғағымен оқы.

  • Сұраулық мағына беріп тұрған сөзді тап.
  • Бұл үзінді қай ертегіден алынған?
  • Ертегіні өзің жалғастырып көр.

13-жаттығу Cөздер жазылған моншақтарды жіпке сөйлем етіп тіз. Сөздердің орны неге ауысты.

  • Құраған сөйлеміңді әр түрлі дауыс ырғағымен оқы

 

1) Көкем қаладан кеше келді.

2) Көкем қаладан кеше келді ме?

3) Алақай көкем қаладан кеше келді!

Шағын диктан жазу

 

Мәншүк Маметова менiң шәкiртiм едi. Оны екiншi сыныптан бастап оқыттым. Бастапқы кезде Мәншүк орыс тiлiн бiлмейтiн. Бiрақ Мәншүк үйренуден,бiлуден жалықпады.

 

 

Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 13-жаттығу

 

 

Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.     Сөйлем туралы оқушыларға білім қалыптастыру.Сөйлем түрлерімен таныстыру.     Сөйлемге тән белгілерді еске түсіріп, оларды пысықтады.   Сөйлемдегі сөздердің бір бірімен қалай байланысатын анықтады.     Ертегіні оқып, онда,ы сөйлем санын анықтап, тыныс белгісін қойды.   Өлеңді оқып нүктенің не үшін керек екенін анықтады. Нүктеден басқа тыныс белгілерін атап айтты.     Оқушылар берілген сурет бойынша әңгіме құрап жазады.   .
       

 

Бекітемін: 29.10.2014ж

Тақырыбы: Бақылау диктанты

Мақсаты: оқушыларға диктант жаздыра отырып, алған білімдерін тиянақтауға, тексеруге, сауатты көркем жаза білуге мүмкіндік туғызу: танымдық қабілетерін, ақыл-ойын дамыту; адамгершілікке, сұлулыққа, ұжымшылдыққа баулу.

Сабақтың түрі: білімді тексеру және бағалау сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың назарларын сабаққа аудару, құрал-жабдықтарын түгендеу.

ІІ. Мақсат қою кезеңі: Бүгінгі сабақта біз диктант жазамыз. Диктант жазуға дайынбыз ба? Ондай болса жұмысты бастамай тұрып есімізге бірнеше ережелерді түсіріп алайық: Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады? Сөйлем неден басталады? Сөйлем соңына қандай тыныс белгі қойылады? Сөйлем ішінде жер-су аттары, адамның аты кездессе қалай жазылады? Әр жазған сөйлемді тексеріп отыру керек па? Неліктен?

ІІІ. Білімдерін тексеру: Диктант мәтінін мұғалім 2 рет дауыстап оқып, қиын сөзді тақтадан қарап алу керектігін ескертеді.

 

Қараторғайлар.

 

Жер тез кептi. Қайыңдардың жұпар иiстi бүршiктерi жарылды. Адамдар бақшаларын қазып жатыр. Жер астынан қаншама құрт, қоңыздар шығып жатыр. Қараторғай молшылық қоршауында. Қараторғайдың бiр күнде қанша зиянды жәндiктердi жейтiнiн бiлесiңдер ме? Ол өз ауырлығындай жауды қырады. Олардың әнiн таң сәулесi ағаштарға түскенде тыңдау керек. (46 сөз.)

1.

Грамматикалық тапсырмала


Күні 1.11 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы Сөйлем мүшелері
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Сөйлем мүшелері туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға мүмкіндік жасау.
Міндеті Оқушылар өз бетімен жұмыс істеуі арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамытты
Оқыту нәтижелері Оқушылар өз бетімен жұмыс істеуі арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамытты
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут     5минут     5минут   5минут     5минут   4минут     4минут     2минут   1минут І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік! Үй тапсырмасын тексеру13-жаттыгу Жаңа сабақты меңгерту 14-жаттығу Өлеңді түсініп оқы · Өлеңдегі әрбір сөзге сұрақ қой 15–жаттығу Мәтінді оқып көшіріп жаз · Әрбір сөйлемде неше сөз барын анықта. Сөздің үстіне оған қойылатын сұрақты жаз. Ережемен жұмыс Сөйлем құрамындағы нақты сұраққа жауап беріп тұрған толық мағыналы сөздерді сөйлем мүшелері дейміз. кім? немен? не істеді? Айдын бормен жазады. 16- жаттығу Екі сөзден жасалған сөйлемдерді оқы. · Тиісті сөздерді қосып, әр сөйлемдегі сөйлем мүшелерінің санын арттырып жаз. Сөйлем мағынасында болған өзгерісті аңғар.   17-жаттығу Көшіріп жазып, әр сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін айт. · Сөйлем мүшелеріне сұрақ қой · Әр сөйлемдегі сөз саны мен сөйлем мүшелерінің саны бірдей ме?   18-жаттығуЖұмбақты оқып, шешуін тап.
  • Алғашқы сөйлемде неше сөйлем мүшесі бар екенін тап, оларға сқрақ қой.
19-жаттығуБерілген сөздерден мақал құрастырып жаз.
  • Әр сөздің үстіне оған қойылатын сұрақты жаз.
20-жаттығуЕкі сөзден жасалған сөйлемдерді оқы
  • Әр сөйлемге сөздер қосу арқылы сөйлем мүшелерінің санын көбейтіп жаз.
21-жаттығуОқы. Сөйлемді тауып, онда неше сөйлем мүшесі бар екенін айт.
  • Бұл қай ертегі
           
   
 
 
 
 
   

 

 


Сабақты қорытындылау. Бағалау. Үйге 21-жаттығу

 

 

Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.     Сөйлем туралы оқушыларға білім қалыптастыру.Сөйлем түрлерімен таныстыру.     Сөйлемге тән белгілерді еске түсіріп, оларды пысықтады.   Сөйлемдегі сөздердің бір бірімен қалай байланысатын анықтады.     Ертегіні оқып, онда,ы сөйлем санын анықтап, тыныс белгісін қойды.   Өлеңді оқып нүктенің не үшін керек екенін анықтады. Нүктеден басқа тыныс белгілерін атап айтты.     Оқушылар берілген сурет бойынша әңгіме құрап жазады.   .
       
Күні 3.11 2014 жыл
Сабақтың тақырыбы Бастауыш
Сілтемелер Қазақ тілі оқулығы Атамұра-2014жыл, АКТ, суреттер, кестелер
Жалпы мақсаты Бастауыш туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға мүмкіндік жасау,салт- дәстүрге деген ізгілікті қарым- қатынасын тәрбиелеу.
Міндеті Оқушылар өз бетімен жұмыс істеуі арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамытты
Оқыту нәтижелері Оқушылар өз бетімен жұмыс істеуі арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамытты
Тапсырмалар  
Сабақтың жүру барысы
Уақыты Оқушының іс әрекеті Мұғалімнің іс әрекеті
2минут     2минут     3минут     5минут     5минут   5минут     5минут   4минут     4минут     2минут   1минут І Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар топқа бөлемін. Психологиялық дайындық Балалар адам жанының, жүрегінің кілті біздің езуімізде.Егер біз үнемі достарымызға, ата-анамызға, апайларға күлімдеп, жадырап көңілді жүрсек біз мейірімді, ақылды болып өсеміз. Жан-жағымызға күлкі сыйлайық. Олай болса кел, балалар күлейік! Кел балалар күлейік, Күлкіменен түлейік Қабақ шытқан не керек Күліп өмір сүрейік!   1. Мотивациялық-бағдарлау кезеңі. Тапсырма кодоскоп арқылы көрсетіледі: Сөйлемдер оқытылып, карамен жазылған сөздерге сұрақ қойдырылады. 1. Жел соқты. Аспанда бұлтқоюланды. Біраздан соң жаңбыр себеледі. 2. Сәуле ертегі оқыды. Мұрат қызыға тыңдады. - Қай сөздер қимыл иесі болып тұр? - Жел, бұлт, жаңбыр, Сәуле, Мұрат.   Тірек-сызбамен жұмыс.     Осы сызба арқылы бастауыш туралы ой тұжырымдамасын жасату. 2. Операциялық-орындаушылық кезең. Оқулықпен жұмыс. 24-жаттығуда берілген жұмбақтын шешуі таптырылып (күз), жұмбақ жатқа жаздырылады. Әр сөйлемдегі бастауыш таптырылады. 25-жаттығуда Н. Айтовтың көшіріп жаздырылады: Төсегіне күн жатты, Жердің бетін түн жапты. Маужырады шың-құздар, Көзін ашты жұлдыздар. Жылқы жусап далада, Қой ұйықтады қорада. Әр сөйлемдегі бастауыш тапқызылып, асты сыздырылады. Оларға сұрақ қойдырылады. Ойын-жаттығу – «Бастауышын тап». Ойын-жаттығудың шарты: Мұғалім «соғылды, тұсалды, семірді, күлімсіреді, келді» сөздерін айтады, ал оқушылар қимыл, іс-әрекет иесі – абстауышты табады. Мысалы: Қайрат келді. 2. Рефлексиялық-бағалау кезеңі. Ойын – «Бастауыштың сұраулары».Ойынның шарты: Мұғалім тақтаға бастауыштың мына сұрауларын жазып қояды: Кімі? Несі? Кімімен? Немен? Ойынға қатысушылар ір түрлі сөз таптарынын осы сұрақтарға жауап болатын бастауыштары бар сөйлем ойлап айтады. Қателескендерін басқалары түзейді. Бардық сұрақтарға дұрыс жауап айтқан балалар жеңімпаз атанады. Міндетті емес бөлікте берілген 26-28 жаттығуларды оқушылардың таңдауымен сыныпта не үйде орындауға болады.     Амандасу. Сыныпты стикер арқылы бес топқа бөлінді.     Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру.     Өтілген сабақтағы мәтін туралы алған білім пысықталып оқушыларға сұрақтарға жауап береді.     Бастауыш туралы оқушыларға білім қалыптастыру.Бастауыш түрлерімен таныстыру.   Сөйлемдегі сөздердің бір бірімен қалай байланысатын анықтады.   Әр сөйлемдегі бастауыш тапқызылып, асты сыздырылады. Оларға сұрақ қойдырылады.   Ойын-жаттығудың шарты: Мұғалім «соғылды, тұсалды, семірді, күлімсіреді, келді» сөздерін айтады, ал оқушылар қимыл, іс-әрекет иесі – абстауышты табады. Мысалы: Қайрат келді
       

 


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: