Мета:На основі практичних вправ ознайомити учнів із чергуванням голосних
у словах спільнокореневих слів;закріплювати знання про будову слова;
розвивати вміння зіставляти,узагальнювати;формувати навички самостійної роботи з підручником;виховувати почуття поваги до старших людей.
Обладнання:картки з індивідуальними картками,підручник,презентація.
Тип уроку:комбінований.
Хід уроку:
Ι Організація класу
1. Привітання.
Наш дзвінок вже дав сигнал
Працювати час настав
Ось і ти часу не гай
Працювати починай
Доброго дня діти! Сідайте.
2. Представлення.
- Діти, мене звати Олена Олександрівна, і урок української мови сьогодні проведу у вас я.
3. Перевірка готовності до уроку.
- Подивіться уважно на свої парти, чи все необхідне ви підготували, а
саме: підручник, зошит, щоденник та пенал.
4.Девіз уроку
(1 слайд презентації)
Поважай старших.
ІІ Перевірка домашнього завдання.
-Чи спільно кореневі слова у домашній вправі?
-Що в них спільного?
-Прочитайте, які спільно кореневі слова ви дібрали.
|
|
ІІІ Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1.Каліграфічна хвилинка:
- Діти,ми починаємо наш урок з каліграфічної хвилинки,відкрийте зошити,запишіть число,класна робота.
2. Словникова робота
-Поясніть,як ви розумієте ці слова.
-Давайте ще раз вимовимо ці слова і запишемо їх.
ІV Мотивація навчальної діяльності
(2 слайд презентації)
1.Гра "Знайди зайве слово"
Знайдіть зайве слово.
вода водяний підводний водій | голуб голубка голубець голубеня | подорож дорога дорожчати дорогий | рука рукопис ручка ручай |
2. Комунікативна вправа
(3 слайд презентації)
Казка-казочка,приказка,переказ,казати,розказати.
Вода-водяний,підводний,водиця,водник.
-Доберіть до поданих слів якнайбільше спільнокореневих.
-Давайте перевіремо.
V Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1.Оголошення теми та мети уроку.
-На сьогоднішньому нашому уроці ми відкриємо ще одну таємницю
нашої солов’їної мови,навчимося впізнавати однакові корені зі зміною звуків.Попрацюємо самостійно.
2. Спостереження за мовним матеріалом:
Письмо з пам’яті.
(4 слайд презентації)
Шкільний дзвінок уже лунає.
Дзвоник школярів скликає.
-Прочитайте і запам’ятайте.
-Записуємо по пам’яті в зошит.
Перевіряємо(один зачитує)
-Знайдіть споріднені слова.(шкільний,школярів, дзвінок,дзвоник)
-Запишіть їх і позначте корінь.(1 учень на дошці,всі останні в зошиті)
-Яку таємницю приховує українська мова?(У корені змінюється [о], [е] з [і] у коренях слів.Пишемо [о], [е]- у відкритому складі,а [і]-у закритому)
|
|
-Чи спільно кореневі ці слова?(Так)
-Що відбувається в коренях цих слів?(чергування голосних звуків)
3.Вибірковий диктант
(5 слайд презентації)
(читає один учень)