VІ. Домашнє завдання. Дати характеристику природним сполукам Гідрогену і Оксигену. Підготувати цікаві факти про кисень.
Урок 6
Тема. Галогени, їх значення.
Лабораторний дослід. Визначення Хлору у
Водопровідній воді
Мета: вивчити природну групу хімічних елементів, таких як галогени, їх значення; навчитись визначати хлор у водопровідній воді; повторити правила техніки безпеки;
розвивати хімічнумову,пам’ять,спостережливість, мислення; виховувати інтерес до хімії, працелюбність та наполегливість.
Тип уроку: комбінований.
Форми та методи: експрес опитування, виконання експерименту, спостереження.
Обладнання: портретІ. Швейгера, лабораторний посуд, водопровідна вода, окисник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель. На початку уроку я хочу прочитати уривок з твору
Л. Керролла «Аліса в Країні чудес»: «За кілька кроків від неї сидів на гілці Чеширський кіт
Скажіть, будь ласка, куди мені звідси йти?
А ти куди хочеш потрапити? - запитав у неї кіт
|
|
Мені все одно …- відповіла Аліса.
Тоді однаково, куди йти, - зробив висновок кіт.»
Питання класу. Що кіт хотів сказати цим Алісі? І навіщо я прочитала ці слова на самому початку уроку?
Правильно, потрібно знати мету своєї роботи.
Продовжте фразу:
на сьогоднішньому уроці я …
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Експрес опитування:
- Яка історія Оксигену?
- Яка історія Гідрогену?
- Які сполуки Оксигену ви знаєте?
- Які сполуки Гідрогену ви знаєте?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Інформаційне повідомлення:
а) Походження назви «галогени».
Галогени – загальна назва для п’яти елементів, які складають VІІ-а підгрупу періодичної системи. Термін «галоген» запропонував в 1811 р. німецький хімік І. Швейгер для назви хімічного елемента, який з’єднувався з лужними металами утворюючи солі. «Галоген» походить від двох слів, які означають «солеродні», запропонована назва Швейгера не була прийнята, і пізніше слово «галогени» стало груповою назвою для Хлора і його аналогів (Флуору, Брому, Іоду, Астату).
б) Значення галогенів і їх сполук
Флуор і його сполуки знаходять широке застосування. Велику кількість фтору використовують для розділення ізотопів Урану. Багато фтору йде на фторування органічних сполук, зокрема тефлону. Суміш зріджених фтору, кисню та озону є енергійним окисником ракетних палив. Різні флуоровмісні сполуки застосовуються для боротьби з шкідниками сільського господарства. Використовують фтор також для виготовлення хімічної зброї.
Хлор – елемент, необхідний для підтримки життєдіяльності живих організмів. Натрій хлорид входить до складу плазми крові, хлоридна кислота є складовою частиною шлункового соку. В промисловості хлорне вапно використовують для вибілювання тканин, паперу, для дезінфекції.
|
|
Йод накопичується в щитовидній залозі, у разі нестачі його в організмі розвивається захворювання – зоб. Також використовують йод у медицині.
Астат поводить себе подібно йоду, наприклад, концентрується в щитовидній залозі. Оскільки астат супроводжує йод, то це дозволяє разом з препаратами йоду вводити радіоактивний астат і використовувати його при радіотерапії ракових пухлин.
Застосовують бром і його сполуки у фотографії, медицині, виробництві барвників тощо. Препарати брому діють заспокійливо на організм людини.