Дата Клас
мета: перевірити, як учні вміють застосовувати знання про гірські породи та ґрунти; розвивати пам’ять, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи, куль-
туру оформлення письмових робіт.
Хід уроку
I. ОрганіЗаційний мОмент
II. актуаліЗація ОпОрних Знань (див. додаток на с. 28)
III.
пОвідОмлення теми і мети урОку
— Сьогодні на уроці ми перевіримо, як ви вмієте застосовувати свої знання про гірські породи та ґрунти.
IV. уЗагальнення, систематиЗація й кОнтрОль Знань
1. робота за підручником (с. 58–59)
1) Розкажіть, де вам доводилося бачити гірські породи в природі. Які з них використовують люди? Уявіть, що у вашому краї зникли всі корисні копа- лини. Придумайте історію про це.
2) Поміркуйте і розкажіть: коли в повсякденному житті ви спостерігаєте за
використанням корисних копалин?
3) Упізнайте корисні копалини, зображені на фотографіях на с. 57. Як люди
будуть використовувати корисні копалини в майбутньому? Поясніть хід своїх міркувань.
|
|
4) Поясніть, як забезпечити родючість ґрунтів на вашій присадібній ділянці або на дачі.
5) Спільно з однокласниками розробіть проект будівництва великого будинку.
Які корисні копалини знадобляться для втілення цього проекту в життя?
Складіть їх список.
Фізкультхвилинка
3. перевірна робота за темою «гірські породи. Ґрунти»
1 варіант
І рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Хто створив гірські породи? а) Люди;
б) природа; в) тварини.
2. Які бувають корисні копалини? а) Горючі й рудні;
б) рудні й нерудні;
в) горючі, рудні, нерудні.
3. Торф — це:
а) тверда корисна копалина; б) рідка корисна копалина;
в) газоподібна корисна копалина.
4. Головна ознака ґрунту — це: а) родючість;
б) світлий шар піску;
в) різні за кольором шари землі.
Дайте відповідь «так» чи «ні».
5. Кам’яне вугілля — це рідка корисна копалина. а) Так;
б) ні.
6. Природний газ — це газоподібна корисна копалина. а) Так;
б) ні.
7. Людина може виготовляти корисні копалини. а) Так;
б) ні.
8. Доповніть твердження.
Рідка корисна копалина — це... (Нафта, граніт, залізна руда)
ІІ рівень
9. Доповніть твердження.
Посуд та цеглу виготовляють із..., скло — із... (Глини, піску)
10. Установіть відповідність.
Горючі | глина |
мідна руда | |
рудні | алюмінієва руда |
крейда | |
природний газ | |
нерудні | кам’яне вугілля |
11. Як охороняти ґрунт?
а) Будувати більше заводів, фабрик;
б) удобрювати;
в) закопувати сміття.
12. Гірська порода — це:
а) каміння, з якого утворюються гори; б) тварини, які живуть у горах;
в) природні тіла, які знаходяться в землі або на її поверхні.
|
|
13. Підкресліть, що входить до складу ґрунту.
Тварини, пісок, повітря, каміння, вода, глина, перегній.
ІІІ рівень
Поміркуйте. Запишіть свої міркування.
14. Що може трапитися, якщо нафта потрапить у море?
15. Знайдіть помилки. Запишіть кожне речення правильно.
Верхній родючий шар землі, в якому ростуть рослини, називається пере- гноєм.
Ґрунт, у якому багато води, називають родючим. Найродючіший ґрунт — глиняний.
2 варіант
І рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Які бувають гірські породи? а) Тверді й рідкі;
б) тверді й газоподібні;
в) тверді, рідкі й газоподібні.
2. Граніт — це:
а) тверда корисна копалина;
б) рідка корисна копалина;
в) газоподібна корисна копалина.
3. Родовище — це:
а) місце, де жили предки твоєї родини;
б) місце, де залягає багато корисної копалини; в) корисні копалини.
4. Основні властивості ґрунту — це: а) його колір;
б) його вологість; в) його родючість.
Дайте відповідь «так» чи «ні».
5. Нафта — це рудна корисна копалина. а) Так;
б) ні.
6. Пісок — це горюча корисна копалина. а) Так;
б) ні.
7. Запаси корисних копалин безмежні. а) Так;
б) ні.
Доповніть твердження.
8. Газоподібна корисна копалина — це... (Пісок, кам’яне вугілля, природний газ)
ІІ рівень
9. Допишіть речення.
Пам’ятники виготовляють — з..., виплавляють метал — з... (Залізної руди, граніту)
10. Установіть відповідність.
Рудні | торф |
залізна руда | |
нерудні | пісок |
нафта | |
горючі | алюмінієва руда |
гіпс |
11. Як охороняти ґрунт?
а) Застосовувати отрутохімікати; б) саджати дерева;
в) надмірно поливати.
12. Підкресліть «зайве» слово.
Крейда, гіпс, графіт, нафта, мармур.
13. Підкресліть назви шарів земної поверхні:
Пісок, повітря, коріння, вода, глина, перегній, рослини.
ІІІ рівень
14. Продовжіть речення.
Природний газ небезпечний для людини тим, що...
15. Знайдіть помилки. Запишіть кожне речення правильно.
Чим більше в ґрунті перегною, тим ґрунт світліше.
Ґрунт, у якому мало перегною, називають чорноземом.
У чорноземі рослини дають низький урожай.
V. підбиття підсумків. реФлексія
— Розгляньте фотографії на с. 59.
— Розкажіть про зображене, використовуючи знання про гірські породи та ґрунти, отримані на уроках природознавства.
— Що вам запам’яталося найбільше?
— Що вас вразило або здивувало?
— Які знання ви можете використати в щоденному житті?
— Які з них, на вашу думку, будуть потрібні вам у майбутньому?