— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 56.
— З чого складається ґрунт?
— Чому ґрунт має темний колір?
— Який ґрунт найродючіший? Чому?
Vіі. дОмашнє Завдання
С. 54–56.
Проект «Облаштовуємо нашу планету»
— Оберіть ґрунти, які відзначаються найбільшою родючістю.
ДОдатОк дО Зустрічі 28
Фронтальне опитування
— Як люди в давнину використовували енергію рухомої води?
— Дізнайтеся, як використовують енергію води у вашому краї.
— Чому енергію Світового океану називають невичерпною і чистою?
— Якою енергією людині користуватися зручніше та вигідніше: Сонця, вітру чи води? Доведіть свою думку.
Робота над загадкою
y По дроту ходить,
Темряву розгонить. (Електрика)
— Людина відкрила дію електрики вже давно. Чи потрібна нам електро- енергія? Чи треба її берегти?
— Згадайте, коли ви виходите з кімнати або квартири, то що робите?
— Вимикаючи світло, електричні прилади, ви бережете енергію.
|
|
Зустріч 20. ЗапитаємО в матінки прирОди: як пОліпшити рОдючість Ґрунту?
Дата Клас
мета: ознайомити учнів із засобами збереження та поліпшення родючості ґрунту; роз- вивати мислення, допитливість; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОрганіЗаційний мОмент
II. актуаліЗація ОпОрних Знань
1. Фронтальне опитування
— Доведіть, що у ґрунті містяться повітря, вода, пісок, глина і перегній.
— Яка речовина «зафарбовує» ґрунти в чорний колір?
— Поясніть: для чого люди обробляють ґрунти?
— Роздивіться різні світлини із зображенням різних ґрунтів, поширених
в Україні.
— Поміркуйте: чим вони відрізняються?
— Які ґрунти відзначаються найбільшою родючістю? (Проект «Облашто- вуємо нашу планету»)
2. вікторина «склад ґрунту»
y Одна зі складових частин ґрунту, ним полюбляють гратися діти. (Пісок)
y Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)
y Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).
y Що ви виявите у ґрунті, коли кинете його грудочку в склянку з водою? (По-
вітря)
y Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)
y Рідина, що входить до складу ґрунту. (Вода)
y Головна ознака ґрунту. (Родючість)
— Ви, напевно, чули вислів «родючий ґрунт». Як ви його розумієте? (Від-
повіді учнів.)
— Родючий ґрунт — це такий, на якому добре ростуть рослини. Такий ґрунт містить багато перегною, воду і повітря. Найбільш родючим ґрунтом
є чернозем. Наша країна багата на чорноземи.
III.
пОвідОмлення теми і мети урОку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як зберегти та поліпшити родю- чість ґрунту.
|
|
IV. вивчення нОвОгО матеріалу
1. робота за підручником (с. 57)
— Пригадайте! Що ви знаєте про родючість ґрунту?
— Що порадив пан Кріт, щоб допомогти ґрунтам зберігати родючість?
Робота в парах
— Роздивіться фотографії на с. 57 і поміркуйте! На яких полях землероби
отримають вищий урожай? Свою думку доведіть.
2. розповідь учителя
— Утворення ґрунту — складний і довготривалий процес. Гори руйну-
ються і розсипаються на каміння. На камінні спочатку оселяються лишай-
ники. Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, поряд селяться тварини. Значну роль в утворенні ґрунту відіграють тварини. Вони розпу- шують ґрунт. Щоб утворився ґрунт, потрібні рослини, тварини і мікроорга-
нізми, які відмерлі рештки перетворюють на перегній.
Отже, верхній родючій шар ґрунту, що дає життя рослинам, сам зростає дуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар ґрунту зав- товшки 5 см, потрібно не менше, ніж 2000 років, а для нормального росту
рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте, скільки ж
потрібно років, щоб утворився ґрунт такої товщини! Якщо невміло або недбало
господарювати, то родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.
Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунт
добре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом, пе-
регноєм, мінеральними добривами. Удобрення потребує і чорнозем, бо рослини
для росту і розвитку поглинають із нього безліч поживних речовин.
Фізкультхвилинка
V.
уЗагальнення й систематиЗація Знань
Чи знаєте ви, що...
y Один сантиметр родючого ґрунту природа накопичує за 250–300 років (якщо їй ніхто не заважає).
y Гниє в ґрунті: папір — 2–3 роки, консервна банка — 50 років, поліетиле- новий пакет — 200 років, скло — понад 1000 років.
2. пам’ятайте!
— Пам’ятайте: не можна спалювати опале листя ані в садах, ані в парках.
Опале листя захищає коріння дерев узимку від морозу, влітку — від спеки,
служить притулком для багатьох корисних організмів. Розкладаючись, воно
стає добривом для ґрунту. Спалене листя — це забруднене повітря, знищене
життя на ділянці землі під вогнищем.
— Чому ґрунти потребують охорони і догляду?