Розумний учитель подбає про те, щоб учень не був покараний за свою погану поведінку, опинившись у центрі уваги. Він проводить урок, запобігаючи виникненню проблем. Вжиті ним заходи щодо порушників поведінки мають бути майже непомітними для навколишніх. А отже, решта учнів не відволікатиметься від виконання роботи.
Ефективно використовувати під час уроку прийом «згадування імені». Як тільки вчитель бачить, що учень розмовляє або не працює, просто вставляє ім'я цієї дитини в розповідь так, щоб це виглядало абсолютно природно: «Як бачиш, Денисе, ми розібрали одну з десяти колонок». Денис, почувши своє ім'я знову повертається до роботи, причому решта класу не звертає на це уваги.
Стверджувальна дисципліна
Це традиційний обмежувальний авторитаризм. Запропонована Ле Кантером, вона має максимально застосовувати заохочення. Учням презентуються чіткі правила, на необхідності виконання яких постійно наголошується.
Стверджувальні «Я»-повідомлення
Будучи компонентом стверджувальної дисципліни, ці «Я»-повідомлення є формулюваннями, що використовує вчитель під час сутички з учнем, який погано поводиться. Вони мають бутичітким описом того, якою повинна бути поведінка учня.
|
|
Вчитель, який досконало володіє цією технікою, фокусує увагу учня насамперед на тій поведінці, якої від нього чекають, а не на поганій: «Я хочу, щоб ви...», «Мені потрібно, щоб ви...», «Я чекаю, щоб ви...».
Недосвідчений учитель може припуститися помилки: «Я хочу, щоб ви припинили...». Це, як правило, породжує конфронтацію та протест. Увага сфокусована на поганій поведінці, й учень готовий до негайної відповіді: «Я нічого не зробив!» або «Це не я...», й починається з'ясовування стосунків
10. Гуманні “Неповідомлення”
Ці «Я»-повідомлення виражають почуття вчителя. Томас Гордон, автор методики навчання вчительської майстерності (ТЕТ), виокремлює 3 типи таких послань.
Перше —це опис поведінки дітей: «Коли ви говорите одночасно зі мною...». Друге — це враження, яке ця поведінка справляє на вчителя: «Я маю зупинити мій урок...». І третє — почуття, які вона породжує в душі вчителя:«... Це засмучує мене».
Учитель, якому постійно заважає учень, може одного разу вдатися до досить емоційного висловлення своїх почуттів: «Я не можу уявити, що такого я тобі зробив, чому ти вважаєш, що я не гідний твоєї поваги, в той час, коли решта учнів так не вважає. Якщо я був до тебе колись надто суворим чи неуважним, будь ласка, дай мені про це знати в будь-якому разі. Я почуваюся так, ніби чимось тебе образив, а ти тепер вважаєш за потрібне демонструвати мені свою неповагу». Після такої розмови учень має заспокоїтися на тривалий час.
|
|
Позитивна дисципліна
Говоріть дітям, як потрібно поводитися, замість того, щоб перераховувати речі, які вони не повинні робити. Замість «не бігайте» скажіть «ходіть спокійно». Замість «не бийтеся» — «розв'язуйте конфлікти цивілізовано». Передавайте ваші правила як сподівання. Поясніть учням, що ви чекаєте від них пристойної поведінки в класі.
Частіше вдавайтеся до схвалення. Коли ви бачите, що хтось поводиться добре, висловіть йому своє задоволення. Ви можете це зробити словами, але не обов'язково тільки ними. Посмішка, схвальний порух головою — все це сприяє хорошій поведінці
2.4 Цикл занять для учнів
З ПРОФІЛАКТИКИ агресивної поведінки підлітків
Мета: створення позитивного психологічного простору, усвідомлення наслідків агресивної поведінки, поведінки під впливом гніву для самого себе та інших людей, навчити керувати власними емоціями та навичкам конструктивного спілкування.
Заняття 1
Тема. Злість.
Мета: створення позитивного психологічного простору, встановлення та усвідомлення причин, що викликають злість, гнів, агресію.
Час: 60 хв.
Матеріали: фліп-чарт, паперові пелюстки квітки (зелені, сині, рожеві), маркери, фарби, аркуші А4, фломастери, бейджі.
Хід заняття
Вправа «Знайомство»
Ведучий. Назвіть своє ім’я та рису характеру чи поведінки, що починається з тієї самої літери, що й ваше ім’я. Вправа виконується по колу. Хто бажає розпочати?
Вправа «Правила»
На зелених пелюстках написати правила, що приймаються групою, та кріпляться до «основи» квітки.
Мозковий штурм «Що таке образа?»
На фліп-чарті фіксуються всі відповіді на запитання: «Що таке образа? Чому нас ображають люди? Чому ображаємо ми?». Обговорення. Розмірковування на тему: «Як ми ставимося до тих, хто ображає нас? Як до нас ставляться ті, кого ображаємо ми?».
Вправа «Як ти реагуєш на образу?»
На фліп-чарті перерахувати та записати всі запропоновані варіанти на запитання: «Як ти реагуєш на образу?», - потім пропонується поміркувати та назвати одним словом – почуттям, що виникає перш за все в душі на образу іншої людини? (Гнів, злість.)
Вправа «Мої образи – гнів інших людей»
Пропонується записати на окремих аркушах, як люди зображають злість, гнів, агресію щодо тебе протягом тижня. Обговорення.
Вправа «Зла людина»
Ведучий. Спираючись на зазначені особливості агресивної людини, спробуйте зобразити її в будь-якому образі за допомогою різнокольорових фарб. Але одна умова: малювати необхідно пальцями (без пензлика).
Обговорення
- Що зображено?
- Чому саме так?
- Які кольори ти найчастіше використовував?
Завдання на тиждень
Спостерігаючи за поведінкою певної особи, відзначити, що відбувається з людиною, коли вона агресивно поводиться? Що відбувається з тими людьми, які з нею спілкуються? Як це виявляється?
Підбиття підсумків
На рожевих та синіх аркушах паперу написати свої відповідно свої позитивні та негативні враження від заняття, або те, чого ви бажали б уникнути наступного разу.
Вправа «Побажання»
По колу робити рухи, що відповідають розлуці або прощанню (не повторюючись), щоб залишити про себе добрі враження.
Заняття 2
Тема. Наслідки поведінки.
Мета: усвідомлення наслідків агресивної поведінки, поведінки під впливом гніву для самого себе та інших людей.
Час: 60 хв.
Матеріали: фліп-чарт, аркуш паперу кожному учаснику, олівці, бейджі, маркери. Пелюстки різного кольору, додаток 1.
Хід заняття
Привітання
Вітаючись з усіма по колу, зроби комплімент, що твій сусід на когось чи щось схожий, поясни, чому? Намагайся, щоб цей комплімент був щирим.
|
|
Вправа «Правила»
По черзі кожен учасник за допомогою рухів та міміки (без слів) покаже правила, прийняті групою, але зробить це так, щоб інші учасники відгадали це правило.