Альпийская дорога
На горе сияньем утра
Деревянный крест облит,
И малютка на коленях
Перед ним в мольбе стоит…
Помолись, душа святая,
И о странных, и чужих,
О тоскующих, далёких,
И о добрых, и о злых..
Помолись, душа святая,
И о том, чей путь далёк,
Кто с душой, любовью полной
В мире всюду одинок…
(Аполлон Майков)
Дорогий учителю!
Ти покликаний Богом виконати надзвичайно важливу і відповідальну місію. Саме ти маєш приготувати в чистих серцях маленьких дітей місце для Господа. То ж бажаю тобі щиро і віддано виконати цю місію, бути прикладом і наставником для довірливих, світлих дитячих душ.
Календарне планування уроків християнської етики в українській культурі в 4 класі
0,5 годин на тиждень
№ з/п | Зміст уроку | Стор. в посібнику | Дата проведення |
1. | Мудрість несе добро. | ||
2. | Біблія-живописне джерело мудрості. | ||
3. | Навколишній світ-книга Божої Мудрості | ||
4. | Слово Боже до людини. | ||
5. | Мудра людина любить пораду. | ||
6. | Заповідь злагоди та довголіття | ||
7. | Дари Божої мудрості. | ||
8. | Наші провідники у світ мудрості. | ||
9. | Мудра людина любить працю. | ||
10. | Мудрість зодягається у скромність і живе в чистому серці. | ||
11. | Мудрість сповнена милосердя. | ||
12. | Тепло домашньої оселі. | ||
13. | Святі послідовники Христа. | ||
14. | Святі послідовники Христа. | ||
15. | Різдво Христове. Царство Небесне і царство земне. | ||
16. | Різдво Христове. Дари Богові. | ||
17. | Мудрість перетворює зле серце на добре. | ||
18. | Мудрість навчає прощенню. | ||
19. | Терпіння отримує винагороду. | ||
20. | Найкращий дар. Мудрість царя Соломона. | ||
21. | Чесна людина-мудра. | ||
22. | Мудрість далекоглядна. | ||
23. | Сила наших слів. | ||
24. | Внутрішня та зовнішня краса людини. | ||
25. | Внутрішня та зовнішня краса людини. | ||
26. | Воскресіння Христове. | ||
27. | Божа й людська мудрість у камені та фарбах. | ||
28. | Чудотворне диво храму-ікона. | ||
29. | Мудрість чує іншого. | ||
30. | Заповіт наших предків. Навчайся мудрості. |
Урок 1.
|
|
Тема: Мудрість несе добро.
Мета: Ознайомити учнів з поняттям мудрості як станом розуму і душі людини. Розкрити значення добрих справ, зроблених дитиною. Розвивати мислення. Виховувати почуття відповідальності за свої дії.
Обладнання: ікона, свічка.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Християнське привітання.
2. Спільна молитва «Отче наш…».
3. Ознайомлення учнів із завданням курсу «Основи християнської етики в
|
|
українській культурі» в 4 класі. Читання і обговорення «Вступу», с. 3
підручника.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація знань.
Дорогі діти, ми з вами прочитали багато казок, оповідань, байок де зустрічалися герої та персонажі, яких ми називали мудрими. Пригадайте, які саме твори з такими героями ми читали. («Мудра дівчина», «Вовк і кіт», «Лисичка і Журавель», «Вовк і семеро козенят»…)
- Назвіть, кого з героїв цих творів ми можемо назвати мудрим. (Діти називають).
- А чи можете ви дати визначення мудрої людини? Яку людину можна назвати мудрою? (Діти висловлюють свої думки).
2. Засвоєння нового матеріалу.
- Мудрими ми уявляємо людей похилого віку, сивих, статечних. А чи можуть бути мудрими діти?
- Ми дізнаємось про це на сьогоднішньому уроці.
а) читання вчителем оповідання про хлопчика, що бачив у сні, як він прогуляв уроки, с. 4;
б) відповіді на запитання після оповідання, с. 7;
в) робота з ілюстрацією, с5.
3. Знайомство з цитатою із Святого Письма: «Блаженна людина, яка
нажила мудрості, і людина, яка набула розуму, - бо здобуток цей
кращий за срібло, і прибутку від нього більше, ніж від золота.
Вона (мудрість) – дерево життя для тих, котрі здобувають її, - і
блаженні, які зберігають її!».
- Діти, поясніть зміст цитати.
а) словникова робота. Пояснення слів: мудрість, знамення та вислову «блаженна людина»?
б) запис в зошит значення цих слів та вислову з підручника, с.7.
4. Читання і пояснення прислів’їв, с. 7.
5. «Мікрофон».
- Поясніть вислів: «Якщо не бачиш, зійди на гору; якщо не розумієш,
запитай у старших. Хочеш знати дорогу – спитай тих, хто ходив по
ній».
- Уявіть собі, що до вас у школу прийшов кореспондент і запитав: «Для чого ви вчитеся? Навіщо вам знання?» Щоб ви відповіли? Діти висловлюють свої міркування.
6. Знайомство з притчею про двох братів, які бажали навчитися науці життя.
а) читання дітьми самостійно;
б) робота над розумінням змісту притчі:
- Чим займався перший брат?
- А що робив інший?
- Хто з братів пізнав мудрість життя і через що?
- Чим наповнюється пустота?
ІІІ. Підсумкова частина
1. Узагальнення знань.
- На що перетворюються знання, які ми отримуємо?
- Для чого дорослі діляться з нами своїм досвідом?
- Чому треба ходити до школи?
- Кого називають провідником у світ мудрості?
2. Спільна молитва.