— Прочитайте вірш уголос.
Один осел в гніздо осине
оберемок сіна кинув.
От оказія була —
оси жалили осла!
— Який звук найчастіше зустрічався?
— Який він — голосний чи приголосний?
— Якою буквою він позначається?
— Випишіть з вірша слова, у яких є буква О. Підкресліть у цих словах букви, що позначають голосні звуки.
— Поділіть слова для переносу. Назвіть голосні звуки.
Пенал, жолудь, журавель, олень.
— Скільки голосних звуків в українській мові?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Тема нашого уроку «Букви, що позначають голосні звуки».
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 21-22)
Вправа 55. Учні читають слова і ділять їх дужками знизу на склади за зразком.
— Вимовте склади з буквами я, ю, є, і.
— Назвіть звуки, які ми чуємо і вимовляємо в цих складах.
— Прочитайте правило на с. 22.
Вправа 56. Учні читають вірш спочатку мовчки, міркують, які слова треба виділяти голосом. Потім читають виразно вголос.
— До чого закликає нас поет?
— Як він говорить про українську мову?
|
|
— Вимовте голосні звуки, які найчастіше трапляються у словах вірша. Назвіть букви, якими вони позначені.
Пам’ятайте!
Під час переносу сполучення букв йо не можна розривати. Переносити треба так: ра-йон, га-йок.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «За абеткою»
— Запишіть слова за алфавітним порядком. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
Олень, дідусь, театр, льон, вуж, метро, диван.
Робота в парах
1) Гра «Розгубилися склади».
— Запишіть утворені слова. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
вед ли
ве ця мідь
ву си сло
2) Гра «Шифрувальник».
— Розшифруйте слова і запишіть їх. Назвіть одним словом. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
ПАВМА КАБІЛ СУКБОР
КАЛАСТІВ ЛЕКАЛЕ РОКАСО
Списування
— Спишіть речення. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.
Збудувала хатку, піч і поличку,
Запрошу я в гості хитру лисичку.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як поділяються всі звуки української мови?
— Скільки голосних звуків є в українській мові? Назвіть їх.
— Скількома буквами вони позначаються на письмі? Назвіть їх.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 22, вправа 57.
Урок 14
Тема: НАГОЛОС. НАГОЛОШЕНІ Й НЕНАГОЛОШЕНІ ЗВУКИ І СКЛАДИ
Мета: вчити учнів вимовляти слова так, щоб чітко було чути наголошений звук (не розтягуючи слово по складах); розвивати пам'ять та увагу; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 22, вправа 57)
— Прочитайте утворені словосполучення.
— Вимовте звуки і назвіть букви у словах майорить і гайові.
— Як ви поділили їх для переносу?