— Чого навчилися на сьогоднішньому уроці?
— Що найбільше сподобалося на уроці?
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 113, вправа 295.
Урок 77
Тема: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. УДОСКОНАЛЕННЯ ТЕКСТУ ІЗ ЧАСТО ПОВТОРЮВАНИМИ СЛОВАМИ
Мета: навчати учнів вдосконалювати текст із часто повторюваними словами; формувати вміння замінювати слова, близькими за значенням; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; учити відчувати багатство мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Робота над текстом
ЗАЙЧИК
У лісі ми побачили зайчика. Зайчик сидів під кущиком. У зайчика куций хвіст і довгі вуха. Зайчик побачив нас і побіг. Тільки ми зайчика й бачили.
— Які недоліки є у цьому тексті?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися знаходити слова, які часто повторюються в тексті, і замінювати їх іншими словами, які близькі за значенням, або словами, що використовуються замість повторюваних слів.
|
|
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Гра «Знайди слово-замінник»
— Серед поданих слів підкресліть ті, які використовуються в текстах замість інших слів, щоб їх не повторювати.
Джерело, воно, стрімкий, він, вона, бігти, цей, ця, линули, вони, це, гриби, веселий, ці, нею, ми, у нього, на небі, ти, у них.
— Назвіть слова, які ви підкреслили. (Воно, він, вона, цей, ця, вони, це, ці, нею, ми, у нього, ти, у них)
Гра «Заміни слово»
— Прочитайте текст ще раз.
ЗАЙЧИК
У лісі ми побачили зайчика. Зайчик сидів під кущиком. У зайчика куций хвіст і довгі вуха. Зайчик побачив нас і побіг. Тільки ми зайчика й бачили.
— Яке слово повторюється часто? (Зайчик)
— Це слово можна замінити так: друге речення: зайчик — він; третє речення: у зайчика — у нього; четверте речення: зайчик — звірятко; п’яте речення: зайчика — його.
— Замініть слова і прочитайте відредагований текст.
Гра «Редактор»
— Прочитайте текст.
БІЛЧИНА КОМОРА
Був кінець літа. Маленька білочка готувалася до зими. У дуплі дерева білочка влаштувала комору. Білочка увесь день носила в дупло горіхи. Великий запас харчів зробила білочка на зиму.
— Зверніть увагу: у тексті часто повторюється слово білочка. Це слово можна замінити так: третє речення: білочка — вона; четверте речення: білочка — трудівниця.
— Замініть слова і прочитайте текст.
Фізкультхвилинка
Самостійна робота
— Прочитайте текст.
ДРУЖБА
Івась та Василько — нерозлучні друзі. Друзіразом навчаються у школі, читають книжки. Друзі добре вчаться.
— Замініть виділені слова. Використайте такі: вони, хлоп’ята.
Перевірка роботи. (Враховується зміст і граматична правильність побудови речень.)
Двоє-троє учнів читають удосконалені тексти. Решта учнів висловлюють свої думки щодо текстів.