Бесіда за запитаннями.
1. Що відбувається з водою, що випала у вигляді опадів на суходіл?
2. Якими шляхами вода з суходолу повертається в Океан?
3. Які явища кругообігу води можна спостерігати у нашій місцевості?
4. Що таке світовий кругообіг води?
5. Яке значення має світовий кругообіг води?
Доповнення вчителя
Значення кругообігу води в природі таке:
А) перенесення вологи на суходіл і у зворотньому напрямі – із суходолу в океан;
Б) перенесення тепла;
В) обмін речовинами.
6. З якими географічними оболонками взаємодіє гідросфера в процесі кругообігу води?
УІ. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя:
- гідросфера – водна оболонка Землі;
- гідросфера Землі складається зі Світового океану, вод суходолу і вод атмосфери;
- вода в природі знаходиться в трьох агрегатних станах: рідкому, твердому і газоподібному;
- завдяки переходу з одного стану в інший відбувається світовий
кругообіг води;
- вода – розчинник, тому вона може бути прісною і солоною.
УІІ. Домашнє завдання.
Підручник, текст на ст. 96-97, § 16.
|
|
Намалювати в зошит схеми малого і великого кола кругообігу води.
Додаток Б
У ЦАРСТВІ ЧЕРЕПАХИ ТОРТИЛЛИ
Урок-казка за темою “Болото”
(Урок розширення та поглиблення знань)
Тема: Болота. “У царстві черепахи Тортилли”
Мета: навчальна – ознайомити учнів з природою утворення боліт та їх
географією, визначити роль боліт;
Розвиваюча – розвивати аналітичне мислення, навички роботи з картою;
Виховна – виховувати почуття прекрасного через казку та розвивати
екологічну свідомість учнів.
Обладнання: фізична карта України, фото та карти боліт, таблиці, музика із кінофільму “Пригоди Буратіно”.
Тип уроку: формування нових знань
Форма уроку: нестандартний, урок-казка.
Структура уроку:
І. Організаційний момент 2 хв.
ІІ. Оголошення теми і мети 1 хв.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу 32 хв.
ІУ. Закріплення нових знань і умінь учнів 7 хв.
У. Підбиття підсумків уроку 2 хв.
УІ. Домашнє завдання 1 хв.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми і мети.
Дорогі діти!
Сьогодні ми з вами вивчимо ще одну частинку Світового океану, це – болото.
Що ви відчуваєте, коли чуєте слово “болото”?(брудна вода, чорт, у болоті можна загрузнути).
Так. Слово болото викликає у нас не зовсім позитивні емоції. Недарма народна мудрість увіковічила слово “болото” в цілому ряді афоризмів, приказок, прислів’їв.
|
|
Наші лінгвісти напередодні добре попрацювали й вибрали ряд прислів’їв і приказок.
(учні зачитують прислів’я і приказки)
1 учень. На кожне болото чорт знайдеться.
Без чорта болота не буває.
У тихому болоті чорти водяться.
2 учень. У болоті доброї води не напитися.
У болото влізти легко, а вилізти важко.
Хто шукає болото, той його знайде.
Кожна жаба своє болото хвалить.
(звучить музика з кінофільму “Пригоди Буратіно”)
Учитель: Мабуть, кожному з нас ця музика нагадала знайому з дитинства казку про Буратіно. Сьогодні герої цієї казки завітали до нас у гості. Інсценізація. до класу входить Буратіно.
Буратіно. Привіт всім! Я бачу, що вам тут гарно й весело, а я все ніяк не можу дійти до школи: то одне трапиться, то інше. Хотілося б мені з вами теж повчитися. Може дозволите? Я тут дещо знаю і можу вам розповісти. Я чув, що тема вашого уроку “Болота”, це цікаво. Але я ще не вмію добре читати, тому не зможу скористатися вашим підручником.