Відомі такі дані стосовно надходження страхових премій за укладеними договорами страхування:
Термін дії усіх договорів один рік. Розрахувати РНП та визначити зароблену премію:
- на кінець поточного року методом обліку по днях (pro rate temporis), припускаючи, що початок дії кожного договору припадає на перше число кожного місяця;
- на кінець поточного року методом 1/12.
Розв’язання:
1.Розраховуємо РНП та зароблену премію на кінець поточного року методом обліку по днях (pro rate temporis):
НЗП = Рi (Mi – Ni) / Mi
1) Термін дії договорів Mi = 365 днів;
2) Число днів з моменту вступу в дію договорів до звітної дати:
Ni = 365 (кількість днів з 1 січня до 31грудня);
N2 = 334(з 1 лютого до 31 грудня);
N3 = 306 (з 1 березня до 31 грудня);
N4 = 275 (з 1 квітня до 31 грудня);
N5 = 245 (з 1 травня до 31 грудня);
N6 =214(з 1 червня до 31 грудня);
N7 =184(з 1 липня до 31 грудня);
N8 = 153 (з 1 серпня до 31 грудня);
N9 =122(з 1 вересня до 31 грудня);
N10 =92(з 1 жовтня до 31 грудня);
N11 =61 (з 1 листопада до 31 грудня);
N12 =31(з 1 грудня до 31 грудня);
3) Нерозроблена премія по договорах на звітну дату:
НПі = 365*(365-365)/ 365 = 0
НП2 = 420*(365-334)/365 = 35,67
НП3 = 360*(365-306)/365 = 58,19
НП4 = 410*(365-275)/365 = 101,09
НП5 = 350*(365-245)/365 = 115,07
НП6 = 445*(365-241)/365 = 184,09
НП7 = 570*(365-184)/365 = 282,66
НП8 = 620*(365-153)/365 = 360,11
НП9 = 600*(365-122)/365 = 399,45
НП10 = 500*(365-92)/365 = 373,91
НП11 = 720*(365-61)/365 = 599,67
НП12 = 400*(365-31)/365 = 366,03
4) Загальна величина РНП по усіх договорах на кінець поточного року:
РНП = 0+35,67+58,19+101,09+115,07+184,09+282,66+360,11+399,45+373,97+599,67++366,03= 2876,0 грн.
5) Сума премій, яку можна вважати заробленою:
ЗП =(360+420+360+410+350+445+570+620+600+500+720+400)-
-2876=2879,00грн.
Отже, РНП на кінець поточного року методом обліку по днях ((pro rate temporis) становить 2876 грн., а зароблена премія 2879грн.
2. Розраховуємо РНП та зароблену премію на кінець поточного року методом 1/12:
Розділ премій за 1-м договором на кінець кожного поточного місяця матиме вигляд:
Місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Січень | 23/12*360=690 | 1/12*360=30 |
Лютий | 21/12*360=630 | 3/12*360=90 |
Березень | 19/12*360=570 | 5/12*360=150 |
Квітень | 17/12*360=510 | 7/12*360=210 |
Травень | 15/12*360=450 | 9/12*360=270 |
Червень | 13/12*360=390 | 11/12*360=330 |
Липень | 11/12*360=330 | 13/12*360=390 |
Серпень | 9/12*360=270 | 15/12*360=450 |
Вересень | 7/12*360=210 | 17/12*360=510 |
Жовтень | 5/12*360=150 | 19/12*360=570 |
Листопад | 3/12*360=90 | 21/12*360=630 |
Грудень | 1/12*360=30 | 23/12*360=690 |
Таким чином,на 1 січня РПН за 1-м договором буде дорівнювати 0, оскільки термін його дії закінчиться; всю премію що надійшла на 31 грудня можна вважати заробленою.
Розділ премій за 2-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
Місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Лютий | 23/12*420=805 | 1/12*420=35 |
Березень | 21/12*420=735 | 3/12*420=105 |
Квітень | 19/12*420=665 | 5/12*420=175 |
Травень | 17/12*420=595 | 7/12*420=245 |
Листопад | 5/12*420=175 | 19/12*420=665 |
Грудень | 3/12*420=105 | 21/12*420=735 |
Таким чином РНП за 2-м договором дорівнює 105грн., оскільки термін дії договору ще не закінчився. Зароблена на звітну дату можна вважати суму премії 735грн.
Розділ премії за 3-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
Місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Березень | 23/12*360=690 | 1/12*360=30 |
Квітень | 21/12*360=630 | 3/12*360=90 |
Травень | 19/12*360=570 | 5/12*360=150 |
Листопад | 7/12*360=210 | 17/12*360=510 |
грудень | 5/12*360=150 | 19/12*360=570 |
Таким чином РНП за з-м договором дорівнює 150грн., оскільки термін дії договору ще не закінчився. Зароблена на звітну дату можна вважати суму премій 570грн.
Розділ премії за 4-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
Місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Квітень | 23/12*410=785,83 | 1/12*410=34,16 |
Травень | 21/12*410=717,5 | 3/12*410=102,5 |
Червень | 19/412*410=649,16 | 5/12*410=170,83 |
Листопад | 9/12*410=307,5 | 15/12*410=512,50 |
Грудень | 7/12*410=239,16 | 17/12*410=580,83 |
Таким чином РНП за 4-м договором дорівнює 239,16грн., термін дії договору ще не закінчився. Зароблена премія – 580,83грн.
Розділ премії за 5-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
Місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Травень | 23/12*350=670,83 | 1/12*350=29,17 |
Червень | 21/12*350=612,50 | 3/12*350=87,50 |
Липень | 19/12*350=554,17 | 5/12*350=145,83 |
Листопад | 11/12*350=320,83 | 13/12*350=379,17 |
Грудень | 9/12*350=262,50 | 15/12*350=437,50 |
Таким чином РНП за 5-м договором дорівнює 262,50грн.,термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія – 437,50грн.
Розділ премії за 6-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Червень | 23/12*445=852,92 | 1/12*445=37,08 |
Липень | 21/12*445=778,75 | 3/12*445=111,25 |
Серпень | 19/12*445=704,58 | 5/12*445=185,42 |
Листопад | 13/12*445=482,08 | 11/12*445=407,92 |
Грудень | 11/12*445=407,92 | 13/12*445=482,08 |
Таким чином РНП за 6-м договором дорівнює 407,92грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –482,08грн.
Розділ премії за 7-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Липень | 23/12*570=1092,5 | 1/12*570=47,50 |
Серпень | 21/12*570=997,5 | 3/12*570=142,5 |
Вересень | 19/12*570=902,5 | 5/12*570=237,5 |
Листопад | 15/12*570712,5 | 9/12*570=427,5 |
Грудень | 13/12*570=617,5 | 11/12*570=552,50 |
Таким чином РНП за 7-м договором дорівнює 617,5грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –552,5грн.
Розділ премії за 8-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Серпень | 23/12*620=1188,33 | 1/12*620=51,67 |
Вересень | 21/12*620=1085 | 3/12*620=167,50 |
Жовтень | 19/12*620=981,67 | 5/12*620=258,33 |
Листопад | 17/12*620=878,33 | 7/12*620=361,67 |
Грудень | 15/12*620=775 | 9/12*620=465 |
Таким чином РНП за 8-м договором дорівнює 775грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –465грн.
Розділ премії за 9-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Вересень | 23/12*600=1150 | 1/12*600=50 |
Жовтень | 21/12*600=1050 | 3/12*600=150 |
Листопад | 19/12*600=950 | 5/12*600=250 |
Грудень | 17/12*600=850 | 7/12*600=350 |
Таким чином РНП за 9-м договором дорівнює 830грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –350грн.
Розділ премії за 10-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Жовтень | 23/12*500=958,33 | 1/12*500=41,67 |
Листопад | 21/12*500=875 | 3/12*500=125 |
Грудень | 19/12*500=791,67 | 5/12*500=208,33 |
Таким чином РНП за 10-м договором дорівнює 791,67грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –208,33грн.
Розділ премії за 11-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Листопад | 23/12*720=1380 | 1/12*720=60 |
Грудень | 21/12*720=1260 | 3/12*720=180 |
Таким чином РНП за 11-м договором дорівнює 1260грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –180грн.
Розділ премії за 12-м договором на кінець кожного місяця матиме вигляд:
місяць | Незароблена премія | Зароблена премія |
Грудень | 23/12*400=766,67 | 1/12*400=33,33 |
Таким чином РНП за 12-м договором дорівнює 766,67грн., термін дії договору ще не закінчився, зароблена премія –33,33грн.
РНП по усіх договорах на кінець поточного року складає:
0+105+150+239,16+262,50+407,92+617,50+775+850+791,67+1260+766,67=
=6225,42 грн.
Зароблені премії складуть:
720+735+570+580,83+437,5+482,08+552,5+465+350+208,33+180+33,33=
=5314,57.
Отже, РНП =6225,42грн., а зароблена премія = 5314,57грн.
4. Список використаної літератури:
1. Гриньова В.М., Коюда В.О., Лепейко Т.І. Фінанси підприємств. Навчальний посібник. Ч.1 – Харків: Вид. ХДЕУ, 2003
2. Закон України «Про страхування» № 85/96-ВР від 7 березня 1996 р. (зі змінами та доповненнями.
3. Лігоненко Л., Ковальчук Г. Оцінка платоспроможності підприємства (методичні підходи)// Економіка, фінанси, право- 1998,
4. Орланюк-Малицкая Л.А. Платежеспособность страховой организации. – М.: АНКИЛ, 2001.
5. Страхування: Підручник / Керівник авт. кол. і наук. ред. С. С. Осадець. — К.: КНЕУ.
6. Шірінян Л.В. Визначення фінансової стійкості страхових компаній і підприємств // Фінанси України, 2005.