Що називається фразеологізмами? Наведіть приклади.
Назвіть джерела походження фразеологізмів.
Яку роль вони відіграють у мові?
Наведіть приклади фразеологізмів із дієсловом грати (допоміжні слова — мовчанка, схованка, вогнем, роль, перша скрипка, комедія, на руку і ін.).
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Користуючись фразеологічним словником, доберіть по кілька фразеологізмів зі словами голова, серце, слово, око. Запишіть їх. Складіть з окремими із них (на вибір) 6–7 речень, запишіть, підкресліть усі члени речення.
Урок № 55. СИНОНІМІЯ І АНТОНІМІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ, українська мова, 10 клас
Мета: розкрити синонімічні й антонімічні можливості фразеологізмів; розвивати навички доцільного використання фразеологізмів у своєму мовленні; виховувати творче ставлення до викладу думок.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексика і стилістика: у межах теми.
Синтаксис і пунктуація: словосполучення, речення, текст, розділові знаки.
Культура мовлення: образність мовлення.
Міжпредметні зв’язки: художня література, російська мова.
|
|
Тип уроку: поглиблення і закріплення знань, умінь і навичок.
Хід Уроку № 55. СИНОНІМІЯ І АНТОНІМІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ, українська мова, 10 клас
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення учнів із темою, метою та завданнями уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Прочитайте речення і поясніть розділові знаки в них. Визначте в першій частині синоніми, а в другій антоніми. Визначте їх стилістичну роль. Випишіть два речення з синонімами і одне речення з антонімами.
1. Пишно займаються багряні зорі колись навесні (Леся Українка).
2. Хай цвітуть прапори пурпурові, як сади, як весна молода (В. Сосюра).
3. Пишається над водою червона калина (Т. Шевченко).
4. Клепальник в багровому горні прозоре залізо пече (М. Бажан).
1. Темна хмара, а веселка ясна (Леся Українка).
2. Ластівка день починає, а соловей кінчає (Прислів’я).
3. Маленька праця краща за велике безділля (Прислів’я).
4. З новими друзями не забувай старих (Прислів’я).