Практичний блок

  • Розробити план навчання сліпоглухої дитини усному мовленню.
  • Розробити поради для батьків сліпоглухої дитини.

Практичне заняття 7. Психічний розвиток при асинхрониях: перекручений розвиток. (2 год.)

Мета: Надати студентам знання про перекручений розвиток, ознайомити їх з деякими особливостями психічного розвитку дитини, що страждає на РДА.

Обладнання: Термінологічний словник, план конспект лекцій.

Хід заняття:

  1. Теоретичний блок.

Припускає вивчення теоретичного матеріалу за змістом лекції та самостійну проробку літератури, після чого студент повинен знати відповіді на наступні питання:

  • Поняття про синдром раннього дитячого аутизму й аутистичні риси особистості.
  • Причини аутизму.
  • Які основні клінічні й психологічні ознаки РДА?
  • Яким чином спотворюється розвиток дитини при РДА?
  • Можливості розвитку, навчання й соціалізації дітей із синдромом раннього дитячого аутизму.
  • Корекційно-педагогічна допомога при аутизмі, відомі моделі.

2. Практичний блок.

  • Скласти план спостережень за дитиною, що страждає на РДА.

Практичне заняття 8. Психічний розвиток при асинхрониях: дисгармонійний розвиток. (2 год.)

Мета: Ознайомити студентів з дисгармонійним розвитком та надати рекомендації що до поводження з дітьми, що страждають на психопатію.

Обладнання: Термінологічний словник, план конспект лекцій.

  • Визначите, що таке характер й як він може бути пов'язаний з дисгармонією розвитку?
  • Пояснить, у чому відмінність психопатії від акцентуації характеру.
  • Перелічите можливі форми психопатій по етіології виникнення.
  • Опишіть класифікацію акцентуацій характеру й психопатій стосовно до дитячого віку.
  • Охарактеризуйте основні підходи до виявлення акцентуацій характеру й психопатій у дитячому віці.

2. Практичний блок.

  • Скласти план спостережень за дитиною, що страждає на психопатію.

Питання до заліку

1. Охарактеризувати місце корекційної педагогіки в системі наук.

2. Дати визначення поняттю "аномальна дитина".

3. Назвати категорії дітей, що входять у число аномальних.

4. Назвати науки, що вивчають різні категорії аномальних дітей.

5. Назвати загальні для всіх категорій аномальних дітей закономірності психічного розвитку.

6. Дати визначення поняттю "адаптація" стосовно осіб з порушенням розвитку.

7. Дати визначення поняттю "реабілітація" стосовно осіб з порушенням розвитку.

8. Дати визначення поняттю "компенсація" стосовно осіб з порушенням розвитку

9. Дати визначення поняттю "корекція" стосовно дітей з порушенням розвитку

10. Охарактеризувати відношення суспільства й держави до осіб із психофізичними дефектами на різних етапах його розвитку.

11. Назвати завдання психологічної діагностики аномального розвитку.

12. Охарактеризувати принципи психологічної діагностики аномального розвитку

13. Назвати основні причини, що викликають психофізичні дефекти.

14. Дати визначення тератогенов. Назвати принципи їхньої дії.

15. Дати визначення сліпоті.

16. Охарактеризувати слабозорих дітей.

17. Охарактеризувати компенсаторну роль сохранных аналізаторів у сліпих дітей.

18. Охарактеризувати особливості мови й мислення сліпої дитини.

19. Описати особливості письмової мови сліпих.

20. Дати визначення глухоти.

21. Дати визначення приглухуватості.

22. Охарактеризувати систему навчання глухих дітей мови.

23. Дати визначення дактильної мови, охарактеризувати її роль у навчанні глухих.

24. Дати визначення жестової мови, охарактеризувати можливості використання її при навчанні глухих.

25. Охарактеризувати мислення глухих.

26. Дати визначення розумової відсталості.

27. Назвати ступеня розумової відсталості відповідно до МКБ-10.

28. Охарактеризувати розумову відсталість легкого ступеня.

29. Охарактеризувати розумову відсталість помірного ступеня.

30. Охарактеризувати розумову відсталість важкого ступеня.

31. Охарактеризувати розумову відсталість глибокого ступеня.

32. Охарактеризувати розвиток розумово відсталої дитини раннього віку.

33. Назвати клінічні форми розумової відсталості.

34. Дати визначення мовному порушенню.

35. Назвати види порушень усного мовлення.

36. Назвати види порушень письмової мови.

37. Дати клініко-психолого-педагогічну характеристику дітям з мовними порушеннями.

38. Дати визначення дитячому церебральному паралічу.

39. Назвати причини виникнення дитячих церебральних паралічів.

40. Назвати клінічні ознаки, з яких складається загальна картина порушення при дитячому церебральному паралічі.

41. Назвати основні напрямки коррекционной роботи при дитячому церебральному паралічі.

42. Дати визначення затримці психічного розвитку.

43. Назвати типи затримки психічного розвитку.

44. Охарактеризувати затримку психічного розвитку конституціонального походження.

45. Охарактеризувати ЗПР соматогенного походження.

46. Охарактеризувати ЗПР психогенного походження.

47. Охарактеризувати ЗПР церебрально-органічного походження.

48. Назвати загальні для всіх типів ЗПР особливості психічного розвитку.

49. Назвати критерії диференціальної діагностики ЗПР і розумової відсталості.

50. Назвати загальні принципи навчання дітей зі ЗПР.

51. Охарактеризувати завдання шкільного психолога у відношенні дітей зі ЗПР.

52. Охарактеризувати особливості розвитку сліпоглухої дитини.

53. Охарактеризувати складне порушення розвитку.

54. Дати визначення поняттю РДА.

55. Назвати найбільш характерні прояви РДА в дитячому віці.

56. Охарактеризувати особливості мовного розвитку дітей із РДА.

57. Охарактеризувати можливості розвитку, навчання й соціалізації дітей із синдромом РДА.

58. Описати систему допомоги й перелічити установи для осіб з порушеннями розвитку в Україні.

59. Назвати основні вимоги до процедури й методів обстеження аномальних дітей.

60. Назвати обов'язкові складового протоколу обстеження аномальної дитини.

Рекомендована література:

1. Коррекционная педагогика: Основы обучения и воспитания детей с отклонениями в развитии: Учебное пособие для студентов / Б.П.Пузанов и др.; Под ред. Б.П.Пузанова.-М.: Издательский центр «Академия», 1999.- 160 с.

2. Коргун Л.Н. Основы коррекционной педагогики. Учебное пособие для студентов психолого-педагогического профиля. – Одесса, 2008. – 166 с.

3. Лапшин В.А., Пузанов Б.П. Основы дефектологии: учеб. пособие для студентов. – М.: Просвещение, 1991. – 143 с.

4. Синьов В.М., Коберник Г.М. Основи дефектології: Навч. посібник. – К.: Вища школа, 1994. - 143 с.

5. Специальная педагогика: Учебное пособие для студентов / Л.И.Аксенова, Б.А.Архипов и др.; под ред. Н.М.Назаровой. – М.: Издательский центр «Академия»; 2001. – 400 с.

6. Специальная дошкольная педагогика: Учебное пособие / Е.А.Стребелева, А.Л.Венгер и др.; под ред. Е.А.Стребелевой. – М.: издательский центр «Академия», 2001. – 304 с.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: