Тема: Психологія навчання

Навчально-методична картка заняття №

Назва та номер спеціальності 5.01010201 “Початкова освіта”

5.01020101 „Фізичне виховання”.

Предмет: Психологія.

Тема: Основи психології навчання

Завдання психології навчання. Моделі навчання: комунікативна, операційна, розвиваюча. Фактори, що забезпечують успіх навчання: забезпечення інтересу, підвищення пізнавальної активності, організація уваги, самостійна робота.

Поняття учіння та навчання як шляхів засвоєння дітьми соціального досвіду. Вміння вчитись як інтегральна якість: пізнавальні потреби, інтелектуальні якості, здібності, вміння контролювати і оцінювати. Розвиваюче навчання, програмоване навчання, діалогічне спілкування, індивідуалізація навчання.

Вид заняття: лекція

Мета заняття:

ознайомити з завданнями психології навчання; визначити моделі навчання: комунікативна, операційна, розвиваюча; розкрити фактори, що забезпечують успіх навчання; дати поняття «учіння» та «навчання» як шляхів засвоєння дітьми соціального досвіду; визначити особливості вмінь вчитись як інтегральної якості: пізнавальні потреби, інтелектуальні якості, здібності, вміння контролювати і оцінювати; розвивати пам'ять, логічне мислення, спостережливість та уважність; виховувати любов до майбутньої професії, формувати пізнавальний інтерес.

Обладнання: роздатковий матеріал.

Література:

Основна:

1. Психологія: Навчальний посібник /за ред. В.А. Крутецького. К., 1978. – 283 с.

2. Матюхина М.В. Возрастная и педагогическая психология. - М.: 1985.

3. Гамезо М.В. Возрастная и педагогическая психология. - М.: Просвещение, 1990.

4. Вікова та педагогічна психологія: навч. посіб. / О.В. Скрипченко, Л.В. Волинська, З.В. Огороднійчук та ін. 2-ге вид. – К.: Каравела, 2009. – 400с.

5. Савчин М.В. Педагогічна психологія: Навч. посіб. – К.: Академвидав, 2007. – 424 с.

Додаткова:

1. Бондарчук Е.И., Бондарчук Л.И. Основы психологии и педагогики. - К.: МАУП, 2002.

2. Психологічна енциклопедія/ О.М. Степанов. – К.: «Академівидав», 2006. – 424 с.


Структура заняття

1. Організаційна частина.

2. Актуалізація опорних знань студентів.

3. Повідомлення теми, формулювання мети та основних завдань. Мотивація навчальної діяльності.

4. План заняття.

1. Поняття про навчання та його психологічні механізми.

2. Моделі навчання.

3. Психологічні основи змісту навчання.

5. Підведенняпідсумків.

· Узагальнення матеріалу.

- Навчання – це…

- Визначить моделі навчання.

- Обґрунтуйте психологічні основи змісту навчання.

1. Завдання для самостійної роботи студентів.

Розвиваюче навчання, програмоване навчання, діалогічне спілкування, індивідуалізація навчання.


Тема: Психологія навчання

Тема: Основи психології навчання

Завдання психології навчання. Моделі навчання: комунікативна, операційна, розвиваюча. Фактори, що забезпечують успіх навчання: забезпечення інтересу, підвищення пізнавальної активності, організація уваги, самостійна робота.

Поняття учіння та навчання як шляхів засвоєння дітьми соціального досвіду. Вміння вчитись як інтегральна якість: пізнавальні потреби, інтелектуальні якості, здібності, вміння контролювати і оцінювати. Розвиваюче навчання, програмоване навчання, діалогічне спілкування, індивідуалізація навчання.

План.

1. Поняття про навчання та його психологічні механізми.

2. Моделі навчання.

3. Психологічні основи змісту навчання.

Сучасна педагогічна психологія має конкретні досягнення в галузі психології навчання. Вона займається дослідженням шляхів та засобів управління пізнавальною діяльністю учнів, учбовою діяльністю, дослідженням навчання з урахуванням індивідуально-психологічних особливостей учнів, дослідженням ефективності різних методів навчання, об'єктивних критеріїв успішності навчання. В сучасних умовах психологія навчання не може обмежуватися вивченням механізмів формування досвіду у школярів. Ставиться задача організації такої навчальної діяльності, у якій здійснювалися б не лише розумовий розвиток учня, а й розвиток його особистості як суб'єкта пізнання. Організація такого навчання має бути спрямована на формування творчої особистості та орієнтована на своєрідність, неповторність, індивідуальність кожного школяра. Для цього потрібні умови співробітництва та ставлення до учня як до суб'єкта пізнавальної діяльності. Для сучасності характерним є визнання пріоритетності гармонійного виховання перед різними видами навчання. Залишаються актуальними проблема активних методів навчання, проблема дидактичних принципів. Так, навчання успішно розв'язує такі проблеми, як формування досвіду, тобто знань, навичок, умінь, а залишається практично нерозв'язаною проблема формування досвіду емоційно-ціннісного ставлення до світу. Для цього потрібно дотримуватися не тільки принципу науковості, а й художності, що дасть можливість учневі засвоювати зміст через свої переживання.


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: