— Переставте речення так, щоб утворився текст. Запишіть його.
1) На зупинці в автобус зайшла старенька бабуся.
2) Бабуся подякувала Ігореві й сіла.
3) Хлопчик схопився з місця.
4) Ігор з мамою їхали автобусом.
— Слова першого речення поділіть на склади.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які звуки вчилися розрізняти на уроці?
— Якими літерами вони позначаються на письмі? ([ ґ ] — «ґе» — ґ, [ г ] — «ге» — г)
— Наведіть приклади слів, які починаються цими буквами.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С.38, вправа 104.
Урок 24
Тема: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. РОЗПОВІДЬ ЗА СЮЖЕТНИМ МАЛЮНКОМ,
ПЛАНОМ І ЗМІСТОМ ВІРША А. ЖИТКЕВИЧА «ОСІНЬ». ТЕМА РОЗПОВІДІ «ОСІНЬ»
Мета: закріплювати вміння учнів вимовляти і писати слова з дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим; розвивати зв'язне мовлення, вміння давати повні відповіді на запитання; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 38, вправа 104)
— Розкажіть народні прикмети, які ви знаєте.
— Прочитайте народну прикмету, яку ви дописали до поданих у підручнику.
Великі і високі мурашині купи восени — на сувору зиму. Грім у вересні — на теплу і тривалу осінь.
Слухання легенди про осінь
ЛЕГЕНДА
За народним переказом, Осінь — старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай усе моє багатство, віддаю все моє золото. Будь щирою — і люди полюблять тебе».
— І Осінь виконує наказ Сонця і кожного року дарує нам щедрі дарунки.
— В Осені є три сини. Відгадайте, хто вони?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота над віршем А. Житкевича «Осінь»
Осінь, осінь, листопад, жовте листя стелить сад, за моря в краї далекі відлетіли вже лелеки. | Хмари небо затягли, вітер віє з-за гори, ходить осінь листопадом, жовте листя стелить садом. |
2. Робота за сюжетним малюнком і планом
— Яка пора року зображена на малюнку?
— Які хмари пливуть по небу?
— Якого кольору листочки на деревах?
— Які плоди дарує осінній сад?
— Куди відлітають лелеки?
— Які кольори використав художник?
Складання розповіді «Осінь»
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Устав потрібне слово»
Прийшла (яка?)осінь.
Дерева і кущі одягли (яке?)вбрання.
Повіває (який?)вітерець.
Сонечко (щоробить?),але не гріє.
(Хто?)готується до зими.
Гра «Скільки речень?»
— Поділіть текст на речення.
Підкралась холодна осінь дерева і кущі скинули свої розкішні вбрання сонечко все рідше виглядає комахи поховалися у щілини.