— Зі слів кожного рядка складіть і запишіть речення.
• Маленького, в, знайшли, козлика, лісі, діти.
• Годували, його, вони, спочатку, молоком.
• На, городі, потім, пасли.
• Грався, він, з, і, бігав, дітьми.
— Назвіть слова зі збігом приголосних. Як їх можна перенести?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Якими буквосполученнями позначаються на письмі звуки [дж], [дз], [дз’ ]? Наведіть приклади.
— Як треба переносити слова з такими буквосполученнями? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 36,вправа 99.
Урок 23
Тема: ПРАВИЛЬНА ВИМОВА ЗВУКІВ [г], [ґ], ПОЗНАЧЕННЯ ЇХ БУКВАМИ «ге», «ґе»
Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки [г], [ґ]; розвивати вміння розрізняти на слух звуки [г] і [ґ]; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання (с. 36, вправа 99)
— Прочитайте слова, правильно вимовляйте перший звук.
— Назвіть букви, якими він позначається.
— У виділених словах назвіть кількість звуків і букв.
|
|
Вправи на повторення
Словниковий диктант
Ґава, аґрус, ґудзик, годинник, ґедзь, дзиґа, ягода, герой, ґрунт, погода, горох.
— Складіть звукові моделі слів ґедзь і ягода.
— Поясніть, чому в слові ґедзь букв більше, ніж звуків, а в слові ягода — звуків більше, ніж букв.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота за підручником (с. 36-38)
Вправа 100 (робота в парах). Учні читають скоромовку. Правильно вимовляють звуки, позначені буквами г і ґ.
— Спишіть скоромовку. Слова з буквами гі ґ поділіть на склади.
Вправа 101. Учитель читає текст.
— Скільки видів горобини росте в Україні?
— Як горобина зустрічає пернатих друзів?
— Які тварини пригощаються плодами горобини?
— Назвіть слова з буквою г.
Вправа 102. Учні читають загадки та відгадують їх.
— Правильно вимовляйте звук [ґ] у словах-відгадках!
— Виконайте звуковий аналіз слова ґудзик. Поясніть, як це слово можна поділити для переносу.
Слово про слово
Без угаву — безперестанку, безперервно.
Вправа 103. Учні пояснюють, про кого так говорять.
• Гострий на язик — той, хто говорить дотепно, влучно або дошкульно.
• Може гори перевернути — може виконати неможливу роботу, зробити дуже багато.
• Ґав ловить — марно витрачає час.
• Крутиться дзиґою — вертлява людина.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Віконечка»
— Прочитайте слова. Запишіть їх, вставляючи букви ґ або г.
Обортка, арус, поода, дзиа, удзик, уси, ава, рім, рунт, поляд.
— Прочитайте спочатку слова, в яких уставили букву г, а потім — слова з буквою ґ.