Мета: Набуття навиків розрахунку розкислення сталі в ковші-печі.
Теоретична частина
На випуску плавки з конвертера повинен повністю відсікатись окислений брудний шлак.
Потрібно також на поверхню металу навести новий шлак для укриття металу від проникнення шкідливих газів з повітря, втрати температури випроміненням, захисту футерівки сталь-ковша від агресивної дії кремнезему при окисленні кремнію, сприй-няття неметалевих включень з металу при його продувці аргоном знизу.
Покривний шлак повинен бути високоосновний, що важливо для збереження основної футерівки ковша-печі.
Для покривного шлаку використовується суміш вапна з плавиковим шпатом у співвідношенні 5: 1 у загальній кількості 3,0т/ківш, або
1,200 кг/100кг металу згідно розрахунку.
Такий шлак при продувці аргоном дозволяє вилучити 15% сірки з металу без використання заходів з десульфурації, сприймає у себе шлакові частини з металу.
При розрахунку потрібно прорахувати втрати металу з новим шлаком 0,5% від маси шлаку з врахуванням повної ваги
|
|
1,200 + сума оксидів з розкислювачів і легуючих.
Практична частина
Приклад розрахунку:
умови: сталь марки А572-50.
сталь - ківш 250т.
Хімічний склад марки стали 15сп (ГОСТ 1050-88) %:
С = 0,14 - 0,20
Mn = 0,85-1,25
Si = 0,15-0,40
S = н.б. 0,050
Р = н.б.0,040
Температура випуску плавки 1610оС
На випуску з печі сталь А572-50 має такий хімічний склад, %:
C = 0,140 (по нижній межі)
Mn = 0,174 (згідно логарифму при температурі 1615оС, (див. табл. ТІ).
Si = 0,00 (сліди)
S = 0,030 (половина від вмісту у металошихті)
Р = 0,018 (відповідно коефіцієнту розподілу 2: 125)
Розрахунок розкислення виконує плавильний майстер, керуючись Технологічною інструкцією з виплавки сталі.
Спокійна сталь розкислюється феромарганцем, феросиліцієм і алюмінієм.
Розрахунок розкислення
Розрахункова формула:
Мр = а: (в * с),
де: Мр - маса розкислювача, кг,
а - скільки потрібно внести хімічного елемента у метал, %,
в - % вмісту цього елемента у розкислювачі,
с - засвоєння цього елементу металом (1 - % угару),
Розрахуємо кількість феромарганцю:
У сталі повинно бути марганцю по середньому вмісту, %:
(0,850 + 1,250): 2 = 1,05
Тоді бракує марганцю (на 100 кг металу), кг:
1,05 – 0,174 = 0,876
Визначаємо, що при розкисленні цієї марки сталі марганець окислюється на 10 %,кремній на 22 % (див. табл. угару ТІ)
Тоді засвоєння металом марганцю складе:
с = 1 – 0,10 = 0,90
Витрати феромарганцю складуть, кг:
МF еMn = 0,876: (0,78 * 0,90) = 1,247
У перерахуванні на вихід сталі треба знизити витрати на 8 – 10 %, приймемо 10 %:
МF еMn = 1,247 * 0,90 = 1,12
Приймемо, що кремній з феромарганцю окислиться на 22 %, і у метал перейде 78 %
Переходить у метал кремнію з феромарганцю, кг:
1,1 2* 0,010 * 0,78 = 0,0087
|
|
Утвориться шлаку від окислення елементів з феромарганцю, кг:
SіО2 1,12 * 0,010 * 0,22 * 60: 28 = 0,005
MnО 1,12 * 0,780 * 0,10 * 71: 55 = 0,113
Всього: = 0,118
У сталі повинно бути кремнію по середньому вмісту, %:
(0,15 + 0,40): 2 = 0,275
Тепер недостатньо кремнію, кг:
0,275 - 0,0087 = 0,2663
Розрахуємо кількість феросиліцію з угаром кремнію 22 %, кг:
МFеSі = 0,2663: (0,45 * 0,78) = 0,7586
У перерахуванні на вихід сталі треба знизити витрати феросиліцію на 10 %:
МF еSі = 0,7586 * 0,90 = 0,683
Утвориться шлаку від окислення елементів з феросиліцію, кг:
SіО2 0,683 * 0,450 * 0,22 *60: 28 = 0,145
MnО 0,683* 0,006 * 0,10 * 71: 55 = 0,0005
Всього: = 0,146
Алюміній АВ 87 вводимо згідно нормам ТІ: 1,0 кг/т., або 0,100 кг/100кг.
Утвориться шлаку від окислення алюмінію на 75 %, кг:
Al2О3 0,100 * 0,87 * 0,75 * 102: 54 = 0,123
Перейде в шлак сірки 15 % від вмісту його в металі (з урахуванням внеску), кг:
(0,020 + 1,12 * 0,0003 + 0,683 * 0,0005) * 15: 100 = 0,0031
Кількість шлаку складе після його наведення і розкислення сталі, кг:
1,200 + 0,118 + 0,146 + 0,123 + 0,0031 = 1,5901
Втрати металу складають 0,5 % від маси шлаку, кг:
1,5901 * 0,5: 100 = 0,0079
Вміст сірки у металі знизиться, кг:
0,030 – 0,003 = 0,027
При продувці аргоном знизу продукти розкислення і сульфіди виносяться у шлак.
Маса нового шлаку збільшиться, кг:
1,5901 + 0,0079 = 1,598
Небезпечні і шкідливі фактори на ділянці устрою ківш-піч (розробіть самостійно).