Семінарське заняття №6

Тема: Система управління і керівництва освітою (2 год.).

План:

1. Сутність понять “управління” та “керівництво”.

2. Система управління освітою в Україні.

3. Основні принципи управління освітою.

4. Функції і структура органів управління освітою.

5. Зміст та організація роботи управлінських органів школи (загальні збори (конференція), рада школи, педагогічна рада, нарада при директорі, його заступниках).

6. Функції директора школи та його заступника.

7. Органи громадянського самоврядування наявні в сучасних школах.

8. Сутність поняття планування роботи школи.

Реферат:

1. Сучасні підходи до здійснення управлінської діяльності.

2. Директор як менеджер загальноосвітнього навчально-виховного закладу.

Огляд періодичної преси.

Питання для обговорення:

  1. Які основні принципи діяльності управлінських органів школи?
  2. Які функціональні обов’язки покладаються на посадових осіб школи з метою організації та керівництва навчально-виховною роботою?
  3. В чому сутність шкільного менеджменту?
  4. Які на ваш погляд проблеми необхідно вирішувати з організації та вдосконалення навчально-виховної роботи в школі та контролю за її якістю?

Ситуація

Побудована в новому мікрорайоні школа радувала і батьків і дітей. Перші дні вересня були наповнені радістю учнів, їхніми знайомствами з учителями, один з одним. Учителька четвертого класу повела учнів на погулянку в сусідній парк. Діти мирно розглядали дерева, пожовклу траву. Вихователька пропонувала школярам включитись у відому гру. Та гри не вийшло. Так і повернулися діти чинно і тихо у класну кімнату.

1. На якій стадії розвитку перебуває колектив?

2. Як варто було вчинити виховательці у цій ситуації?

 

Література:

Основна:

  1. Закон України “Про освіту” (1996) ст. 10,11,12,13,14,16.
  2. Закон України “Про загальну середню освіту”. Ст.. 35.36, 3738,39,40
  3. Положення Про загальноосвітній навчальний заклад// Директор школи №29-32, 2000.
  4. Національна Доктрина розвитку освіти (2002).

 

Додаткова:

1. Вдовиченко Р. Функціонально-посадові вимоги до професійної управлінської діяльності керівника школи //Рідна школа. - №2. - 2005.- с.16-21.

2. Гриневич Л. Самооцінювання шкіл і демократизація управління освітою //Рідна школа. - №1. - 2005. - с.21-24.

3. Єрмак Н. Формування і розвиток професійно значущих якостей керівника сучасної школи //Рідна школа. - №1. - 2005. - с.25-27.

4. Жерносек І. Основні форми і зміст навчально-методичної діяльності в школі // Рідна школа. - №4, 2000.

5. Корогод Н. Управління як необхідна умова вдосконалення науково-методичної роботи в навчальних закладах //Рідна школа. - №4. - 2005. - с. 44-45.

6. Линова Л., Бондарів І., Жоріна О. Педагогічні ради у школі: технологія і спрямованість // Рідна школа. - №7, 2000.

7. Рогова Т. Реалізація ідей особистісно орієнтованого підходу в управлінні педагогічним колективом школи //Рідна школа. - №4. - 2006.- с.21-24.

8. Самікова І. Системний підхід до керівництва та контролю за педагогічною діяльністю вчителів //Рідна школа. - №3. - 2005. - с.12-13.

9. Погрібна Н. Функції інноваційної управлінської діяльності керівника загальноосвітнього навчального закладу //Рідна школа. - №10. - 2006. - с.54-56.

ЛАБОРАТОРНІ ЗАНЯТТЯ

Лабораторне заняття №1 (2 год.)

ТЕМА:  Методологія та методи науково-педагогічного дослідження.

МЕТА: Формувати у студентів уміння конструювати науково-педагогічне дослідження; підбирати адекватні методи до проблеми дослідження; розробляти програму педагогічного експерименту.

ХІД ЗАНЯТТЯ

ЗАВДАННЯ:

1) Охарактеризуйте відомі методи науково-педагогічного дослідження.

2) Проаналізуйте етапи науково-педагогічного дослідження (підготовчий, власно дослідження, оформлення результатів дослідження).

3) Визначить завдання, які стоять перед вчителем під час дослідження, сформулюйте умови ефективного їх здійснення.

4) Визначить вимоги щодо написання студентських науково-дослідних робіт (анотацій, рецензій, рефератів, курсових, дипломних робіт). Охарактеризуйте етапи роботи над ними.

5) Оформіть вступну частину та складіть план до означених проблем:

1. Модульна організація процесу навчання в загальноосвітній середній школі.

2. Тестовий контроль знань учнів старших класів на уроках іноземної мови.

3. Формування інтелектуальних умінь учнів середнього (старшого) шкільного віку у процесі вивчення іноземної мови.

4. Формування пізнавальних інтересів школярів 10-11 класів на уроках іноземної мови.

5. Стимулююча функція контролю знань, умінь і навичок учнів середньої школи.

6. Теорія і методика комп’ютерного тестування успішності навчання з іноземної мови.

7. Формування творчої особистості школяра на уроках іноземної мови.

8. Дидактичні умови організації самостійної навчальної роботи школярів на уроках іноземної мови.

9. Педагогічні умови формування пізнавального інтересу до іноземної мови в учнів середнього шкільного віку.

10. Дидактичні умови формування в учнів старшого шкільного віку інтересу до навчально-дослідницької роботи на уроках іноземної мови.

11. Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів середнього шкільного віку засобами комп’ютерної техніки (на матеріалі викладання іноземної мови).

12. Формування мотивів учіння в школярів старшого шкільного віку у процесі викладання іноземної мови.

13. Навчання в ск

14. ладі малих груп як фактор розвитку пізнавальної активності старшокласників (на матеріалах іноземної мови).

15. Творча самореалізація старшокласників у науково-дослідницькій діяльності на уроках іноземної мови.

6) Оформіть список використаної літератури до обраної проблеми.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1.  Бабанський Ю.К. Проблемы повышения эффективности педагогических исследований. Дидакт. аспект. - М.: Педагогика.- 1982.

2. Ващенко Т. Діагностика моральних цінностей особистості // Рідна школа. - №2. - 1996.

3. Изучение личности школьника и классного коллектива. - Нежин,   1988.

4. Крушельницька О.В. Методологія та організація наукових досліджень: Навчальний посібник. - К.: Кондор, 2003. - 192 с.

5. Курсові роботи з педагогіки. Методичні рекомендації для студентів /За ред. Коваленко Є.І., Благініна В.М., Падун Н.О. - Ніжин, 2002.

6.  Шандрук С. Діагностика загальної обдарованості //Рідна школа. - №8.-1996.

7. Практикум з педагогіки /За редакцією Дубасенюк О.А., Іванченко А.В. - К., 1996. - с.26-42.

8.  Фурман А.В., Гура Т. Психодіагностика розумових здібностей школярів. - №4. - 1995.

 

Лабораторне заняття №2,3 (4 год.)

ТЕМА: Реалізація змісту освіти в загальноосвітній школі.

МЕТА: Виявити особливості змісту освіти сучасної школи, сформувати у студентів уміння аналізувати основні документи, у яких визначено зміст загальної середньої освіти, познайомитись із досвідом окремих шкіл у визначенні змісту освіти та впровадженням сучасних принципів реформування змісту загальної середньої освіти.

ЗАВДАННЯ:

1.На основі вивчення рекомендованої літератури, нормативних документів та матеріалі лабораторного заняття визначити сучасні принципи за критеріями відбору змісту освіти в Україні.

2.Розглянути та проаналізувати базовий навчальний план, варіанти типових навчальних планів різних типів сучасних навчальних закладів (школи, гімназії, ліцею) та виконати завдання:

А) Визначити структуру навчального плану?

Б) Охарактеризувати інваріативну та варіативну частину плану.

В) Назвати функції, що виконують дані компоненти.

Г) Виявіть принципи змісту освіти, що реалізуються через сучасний навчальний план.

3. Використовуючи статті з журналів визначити основні групи освітніх компетенцій та дати їм характеристику (див. літер.). Наведіть приклади їх застосування, що спостерігали під час практики.

       4. Проаналізуйте програму з іноземної мови для загальноосвітніх навчальних закладів та дайте відповіді на запитання:

А) Яку інформацію містить Пояснювальна записка?

Б) Формування яких компетентностей передбачено програмою?

В) Чи визначено у програмі вміння, якими має оволодіти учень?

Г) Яким чином представлено в програмі критерії оцінювання навчальних досягнень учнів?

5. Охарактеризуйте структуру календарного плану вчителя іноземної мови та дайте відповіді на запитання:

А) Яку інформацію містить календарний план?

Б) Коли і ким розробляється і затверджується календарний план?

В) Яким чином вчитель використовує календарний план при поурочному плануванні?

6. Виписати загальнодидактичні вимоги до навчальної літератури.

7. Опрацювати статтю Редько Валерія «Об’єкти та критерії оцінювання шкільних підручників з іноземної мови» (// Рідна школа. – 2007. −№7-8. – С. 5-9) та випишіть недоліки у формуванні змісту підручників та посібників з іноземної мови.

ЛІТЕРАТУРА:

Основна:

1. Типові навчальні плани. Інформаційний збірник наказів міністерства освіти і науки України. – 2001. - № 9, 2003. - № 10, 2005. - № 10, 2006. - №1.

2. Закон України «Про освіту». – К., 1996.

3. Закон України “Про загальну середню освіту” //Початкова школа. – 1999. - №8.

4. Державний стандарт базової і повної середньої освіти //Освіта України. – 2004. - №5. – 20 січня.

5. Компетентність випускника школи //Завуч. – 2005. - №2 − с. 30-31.

6. Ключевые компетенции как компонент личностно-ориентированой парадигмы образования //Народное образование. – 2003. - №2 − с. 58-64.

 

Додаткова:

1.Національна доктрина розвитку освіти //Освіта України. – 2002. – 11-18.07

2.Навчальні плани загальноосвітніх навчальних закладів на 2001/2002 – 2004/2005 навчальні роки //Освіта України. – 2001. - №18-19

3.Фурман А. Розвиваючий підручник: підходи до розуміння і створення //Рідна школа. – 1995. - №6.

Лабораторне заняття №4 (2год.)

ТЕМА: Методи навчання.

МЕТА: Закріпити знання студентів про існуючі методи навчання школярів та сформувати уміння оцінювати ефективність застосування методів навчання в практиці роботи вчителів загальноосвітніх навчальних закладів.

ЗАВДАННЯ:

1. Проаналізуйте уроки, які відвідали під час пропедевтичної педагогічної практики, та визначте методи навчання, які використовували вчителі іноземної мови.

Дайте відповіді на такі питання:

А) До якої групи відноситься метод і чим він характеризується?

Б) Чи відповідали вони вимогам, що перед ними ставляться?

В) Яким чином здійснювався контроль за навчальними досягненнями учнів?

Г) Чи відбувалася діагностика навчальних досягнень учнів? На яких уроках і яким чином?

2. Проглянути відеозапис уроку (з фаху) і проаналізувати застосування різних методів навчання в діяльності педагога. Результати спостережень зафіксувати в таблицю:

 

 

Етапи уроку Час уроку Методи навчання, використані на уроці Психолого-педагогічні роздуми щодо доцільності використання методів навчання
       

 

3. Визначте ієрархію факторів, що вплинули на вибір методів навчання (на основі відеозапису).

4. Сконструюйте фрагмент уроку іноземної мови із застосуванням одного з методів навчання (евристична бесіда, дидактична гра, тест і т.д.).

5. Підібрати та розв’язати педагогічну задачу на виявлення методів навчання.

 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Варшавська М.Ю. Методика використання елементів дискусії на інтерактивному уроці // Історія та правознавство. – 2005. - №31. – С. 2-5

2. Головко Н. Відеофільм у навчальному процесі // Директор школи. – 1999. – №9.

3. Добротвор О. Диспут як практична риторика // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2006. - №9, 10. – С.10-14.

4. Жижко Т Методи навчання – передумова інтелектуального розвитку особистості // Рідна школа. – 2002. - №6.

5. Інтерактивні технологій навчання. // Сільська школа України. – 2004. - №16-17. – 128с.

6. Кратасюк Л. Інтерактивні методи навчання // Диво слово. – 2004. -  

№10. – С.2-11.

7. Комар Ольга Навчання школярів за інтерактивними методами //Рідна

школа. – 2006. - №5, с.57-60

8.Мартиненко С. Методи навчання та їх класифікація // Відкритий урок: розробки, технології, досвід. – 2006. - №1. – С.3-13.

9. Пальтова Т.А. Сучасні методи навчання: досвід впровадження // Завуч. – 2005. - №14. – С.21-26.

10. Помету О. Інтерактивні методи навчання // Історія в школах України. – 2004. - №4. – С.39.

11. Шевченко С. Я.Резнік про використання лекційного методу викладання в школі // Рідна школа. – 2006. - №2. – С.74

 


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: