Лабораторне заняття №5,6 (4 години)

ТЕМА: Урок як основна форма співробітництва учителя і учнів у процесі навчання.

МЕТА: Вивчити особливості уроку як основної форми організації процесу навчання; сформувати у студентів уміння робити комплексний аналіз уроку.

ХІД ЗАНЯТТЯ

ЗАВДАННЯ:

1. На основі вивчення педагогічної літератури виписати:

а/ типи уроків і їх структуру;

б/ різні способи організації навчально-пізнавальної діяльності.

2. Ознайомитись з тематичним та поурочним планом учителя.

3. Відвідати урок в загальноосвітній школі, записати загальні дані про урок (дата, школа, клас, прізвище, ім'я та по-батькові вчителя, його стаж роботи, предмет, кількість учнів за списком, число присутніх, яка зміна, де проходить урок) та запротоколювати його за схемою:

Час уроку

 

Етапи уроку

 

Зміст (хід) уроку

 

 

Психолого-педагогічні спостереження, роздуми, висновки,

пропозиції

 

діяльність учителя діяльність учнів
         

 

4. Зробити системний аналіз і оцінку ефективності уроку за схемою:

I. Оцінка основних особистісних якостей викладача:

1. Знання предмету і загальна ерудиція викладача в цілому.

2. Рівень педагогічної і методичної майстерності (уміння донести навчальний матеріал до рівня розуміння кожним учнем; створити сприятливий психологічний клімат; уміння зацікавити аудиторію).

3. Культура мови, темп, дикція, образність, емоційність, загальна і специфічна грамотність.

4. Ступінь фактичності і демократичності взаємовідношень з учнями.

5. Зовнішній вид викладача, міміка, жести, культура поведінки.

II. Оцінка основних характеристик учнів на уроці:

1. Ступінь пізнавальної активності, творчості, самостійності.

2. Рівень загально навчальних і спеціальних умінь і навичок.

3. Наявність і ефективність колективних (групових) форм роботи.

4. Ступінь дисциплінованості, організованості і зацікавленості.

III. Оцінка змісту діяльності викладача і учнів:

1. Науковість, доступність і посильність матеріалу, який вивчається, умінь і навичок, які формуються.

2. Актуальність і зв’язок з життям (теорії з практикою).

3. Ступінь новизни, проблемності і привабливості навчального матеріалу (одержуваної учнями інформації).

4. Оптимальність об’єму запропонованого для засвоєння матеріалу.

IV. Оцінка ефективності діяльності викладача і учнів:

1. Раціональність і ефективність використання часу уроку, оптимальність його темпу, а також зміна видів діяльності.

2. Ступінь доцільності і ефективності використання наочності і ТЗН на уроці.

3. Ступінь раціональності і ефективності використаних на уроці методів і організаційних форм роботи.

4. Рівень зворотного зв’язку з усіма учнями під час уроку.

5. Ефективність контролю за роботою учнів і рівень вимог, на якому проводилася оцінка їх знань, умінь і навичок.

6. Ступінь естетичної дії уроку на учнів.

7. Ступінь додержання правил охорони праці і техніки безпеки викладачем і учнями на уроці.

V. Оцінка цілі і результатів проведеного уроку:

1. Ступінь конкретності, чіткості і лаконічності формулювання цілі уроку.

2. Ступінь навчаючої дії уроку на учнів (чому і в якому ступені навчилися).

3. Ступінь виховуючої дії (що сприяло вихованню учнів).

4. Ступінь дії уроку на розвиток учнів (що сприяло розвитку учнів).

 

5. Проаналізуйте урок за схемою:

І. Цілеспрямованість уроку:

А) тема уроку;

Б) тип уроку;

В) цілі уроку: практичні, виховні, загальноосвітні, розвиваючі;

Г) визначте відповідність поставлених цілей типу уроку та його місцю в тематичному циклі уроків.

ІІ. Структура та зміст уроку:

А) проаналізуйте етапи уроку;

Б) визначте відповідність методів та прийомів навчання основним цілям уроку;

В) оцініть раціональність використання методів та прийомів навчання;

Г) визначте доцільність та ефективність використання засобів навчання;

Д) визначте розвиваючу, виховну, освітню цінність навчального матеріалу уроку і вправ, їх відповідність віковим інтересам учнів.

ІІІ. Активність учнів на уроці:

А) визначте основні форми взаємодії вчителя та учнів на уроці;

Б) визначте їх ефективність;

В) назвіть прийоми стимулювання мовленнєвої і розумової активності учнів.

ІV. Мовленнєва поведінка вчителя:

А) визначте відповідність мовлення вчителя мовній нормі, його адаптованість до рівня мовної підготовки учнів і вимог шкільної програми;

Б) оцініть чіткість і доступність формулювання вчителем завдань для учнів;

В) зверненість мовлення вчителя до учнів;

Г) співвідношення мовлення вчителя та учнів на уроці.

VI. Результативність уроку:

А) підсумуйте, чого навчилися учні на уроці;

Б) оцініть об’єктивність та мотиваційний потенціал виставлених учителем оцінок.

ЛІТЕРАТУРА:

Основна:

1. Герб О. Структура уроку – складова педагогічної технології // Рідна школа.- №12, 2000.

2. Дидактика современной школы / Под ред. Скаткина М.Н. – М., 1982

3. Тимчасове положення про індивідуальне навчання в системі загальної середньої освіти / ІЗМОУ.- №22,23 - листопад-грудень, 2000.

 

Додаткова:

1. Демченко О. Реалізація основних підходів, методів та форм організації самостійної роботи у сучасній педагогічній практиці //Рідна школа. – 2006. - №7, с.19-21

2. Кузьменко О. П’ять проблем уроку – семінару // Рідна школа. - №5-. 1996.

3. Мельник Ю., Поліщук О. Організація індивідуального навчання в сільській школі // Рідна школа.- №12, 2000.

 


Понравилась статья? Добавь ее в закладку (CTRL+D) и не забудь поделиться с друзьями:  



double arrow
Сейчас читают про: