Умова:
Підібрати стандартну посадку з натягом для слідуючих умов
Мкр. = 360 Н×м; dn = 30 мм; D2 = 62 мм; l = 16 мм;
Матеріал втулки і вала - сталь 45; f = 0,085
Шорсткість вала RZD = 10 мкм, RZd = 6,3 мкм.
Розв’язок.
1. Визначаємо найменший натяг за формулою:
Nmin = Pmin × dn ( + );
Pmin =
CD =
Cd =
Cd = 1 - 0,3 = 0,7 (при d1 = 0)
ED = Ed = 2,1 × 10 11
Тоді: Nmin = 0,01 × 10 6 × 0,03 0,7 × 10 -6
2. Визначаємо розрахунковий натяг за формулою:
Nрозр. = Nmin + k (RZD + RZd) = 78 + 1,2 (10 + 6,3) = 20,26 мкм., де
k = 0,6
3. Стандартна посадка, яка за ГОСТ 253 - 82 задовольняє умову:
Nmin ³ Nрозр. , буде Æ 30 , у якої Nmin ст. = 22; Nmax ст. = 44
тобто 22 > 20,26 мкм.
Перевірка на міцність:
а) найбільший питомий тиск для посадки Æ 30
Pmax =
б) найбільше напруження у втулці:
в) умова міцності втулки дотримується:
£ ; тобто 93,75 × 10 6 £ 340 × 10 6
4. Визначаєм відхилення вибраної посадки:
Æ 30 Æ 30 Æ 30
ES = 0,013 мм. es = 0,044 мм.
EI = 0 мм. ei = 0,035 мм.
Найбільший розмір отвору:
|
|
Dmax = Dn + ES = 30 + 0,013 = 30,013 мм.
Найменший розмір отвору:
Dmin = Dn + EI = 30 + 0 = 30 мм.
Найбільший розмір вала:
dmax = dn + es = 30 + 0,044 = 30,044 мм.
Найменший розмір вала:
dmin = dn + ei = 30 + 0,035 = 30,035 мм.
Допуск розмірів отвору і вала:
ITD = Dmax - Dmin = 30,013 - 30 = 0,013 мм.
або
ITD = ES - EI = 0,013 - 0 = 0,013 мм.
ITd = dmax - dmin = 30,044 - 30,035 = 0,009 мм.
або
ITd = es - ei = 0,044 - 0,035 = 0,009 мм.
Утворена посадка являється посадкою з натягом.
Розраховуємо максимальний і мінімальний натяг і допуск посадки:
Nmax = dmax - Dmin = 30,044 - 30 = 0,044 мм
або
Nmax = es - EI. = 0,044 - 0 = 0,044 мм.
Nmin= dmin - Dmax = 30,035 - 30,013 = 0,022 мм.
або
Nmin = ei - ES = 0,035 - 0,013 = 0,022 мм.
ITN = Nmax - Nmin = 0,044 - 0,022 = 0,022 мм.
Або
ITN = ITD + ITd = 0,013 + 0,009 = 0,022 мм.