Умова:
Двигун СМД – 60.
Шатун 51+0,030 - отвір
Втулка 51 - вал
Розв’язок.
1. Граничні відхилення:
- верхнє відхилення отвору – ES = 0,030 мм
- нижнє відхилення отвору – EI = 0 мм
- верхнє відхилення вала – es = 0,130 мм
- нижнє відхилення вала - ei = 0,087 мм
Номінальний розмір – 51 = 51
Граничні розміри:
1) найбільший розмір отвору:
Dmax = D + ES = 51 + 0,030 = 51,030 мм
2) найменший розмір отвору:
Dmin = D + EI = 51 + 0 = 51 мм
3) найбільший розмір вала:
4)
dmax = d + es = 51 + 0,130 = 51,130 мм
найменший розмір вала:
dmin = d + ei = 51 + 0,087 = 51,087 мм
5) середній розмір вала:
dn = (dmin + dmax) = (51,087 + 51,130) = 51,1085 мм
6) середній розмір отвору:
Dn = (Dmin - Dmax ) = (51 + 51,030) = 51,015 мм
Допуски розміру отвору і вала:
а) Допуск отвору:
ITD = ES – EI = 0,030 – 0 = 0,030 мм
або
ITD = Dmax – Dmin = 51,030 – 51,087 = 0,030 мм
б) Допуск вала:
ITd = es – ei = 0,130 – 0,087 = 0,043 мм
або
ITd = dmax – dmin = 51,130 – 51,087 = 0,043 мм
Граничний натяг.
1) найбільший натяг:
Nmax = dmax – Dmin = 51,130 – 51 = 0,130 мм
або
Nmax = es – EI = 0,130 – 0 = 0,130 мм
2) Найменший натяг:
Nmin = dmin – Dmax = 51,087 – 51,030 = 0,057 мм
або
Nmin = ei – ES = 0,087 – 0,030 = 0,057 мм
Допуски посадки з натягом (ITN).
ITN = Nmax – Nmin = 0,130 – 0,057 = 0,073 мм
або
ITN = ITD + ITd = 0,030 + 0,043 = 0,073 мм
Розрахунок та вибір посадок гладких циліндричних з'єднань
Умова:
Підібрати стандартну посадку із зазором для слідуючих умов:
dн = 45 мм; w = 100 ; h = 0,03 Па×с; р = 55 × 105 Па;
RZD = RZd = 1,6 мкм.
Розв’язок.
1. Визначаємо оптимальний зазор за формулою:
Тоді:
Sопт. = 2 × = 45,8 мкм.
2. Розрахунковий зазор становить:
Sрозр. = Sопт. – k (RZD + RZd ) = 45,8 – 2 (1,6 + 1,6) = 32,4 мкм.
3. Стандартна посадка, яка задовольняє умову:
Sср.ст. £ Sрозр. буде Æ 45
в якої:
Smax.ст. = 50 мкм.
Smin.ст. = 9 мкм.
Sср.ст. = = 29,5 мкм., тобто
29,5 мкм. < 32,4 мкм.
4. Перевірити правильність вибору посадки:
а) найменша товщина шару мастила визначається за формулою:
hmin = = =
б) умова hmin ³ k (RZD + RZd ) виконується, бо 9,3 > 6,4
5. Граничні відхилення:
Отвір Æ 45 H7 ()
Вал Æ 45 ( )
Верхнє відхилення отвору ES = 25 мкм.
Нижнє відхилення отвору EI = 0 мкм.
Верхнє відхилення вала es = - 9 мкм.
Нижнє відхилення вала ei = - 25 мкм.
Граничні розміри:
Найбільший розмір отвору:
Dmax = DH + ES = 45 + 0,025 = 45,025 мм.
Найменший розмір отвору:
Dmin = DH + EI = 45 + 0 = 45 мм.
Найбільший розмір вала:
dmax = dH + es = 45 + (- 0,009) = 44,991 мм.
Найменший розмір вала:
dmin = dH + ei = 45 + (- 0,025) = 44,975 мм.
Допуск розміру отвору і вала:
ITD = Dmax - Dmin = 42,025 - 45 = 0,025 мм.
Або
ITD = ES - EI = 0,025 - 0 = 0,025 мм.
ITd = dmax- dmin = 44,991 - 44,975 = 0,016 мм.
або
ITd = es - ei = - 0,009 - (- 0,025) = 0,016 мм.
DH > dH
Визначаємо граничні зазори:
Smax = Dmax - dmin = 45,025 - 44,975 = 0,05 мм.
або
Smax = ES - ei = 0,025 - (- 0,025) = 0,05 мм.
Smin = Dmin - dmax = 45 - 44,991 = 0,009 мм.
або
Smin = EI - es = 0 - (-0,009) = 0,009 мм.
Допуск посадки із зазором:
ITS = Smax - Smin = 0,05 - 0,009 = 0,041 мм.
Або
ITS = ITD + ITd = 0,025 + 0,016 = 0,041 мм.